Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Mikuláš Dzurinda má na rukách krv – Ľuboš Blaha

Bratislava 19. septembra (TASR) - Dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) má na rukách krv. Vyhlásil to dnes v parlamente šéf Výboru NR SR Ľuboš Blaha (Smer-SD). Dôvodom je podľa jeho slov skutočnosť, že Slovensko ako predseda vlády zatiahol do dvoch vojen.

"Kvôli vám sme bombardovali Juhosláviu a Irak. Vy máte na rukách krv. Hovoríte o morálke, a to je tak cynické a brutálne, že sa to nedá počúvať. Hanbite sa," odkázal po Dzurindovom vystúpení k situácii na Ukrajine, v ktorom kritizoval aj postoj premiéra Roberta Fica (Smer-SD) k sankciám voči Rusku.

 

Dzurinda: Keď dochádzajú argumenty, nastupujú vášne

 

Blahovi sa Dzurindova reč nepáčila. "Na Rusko ste aplikovali realizmus, na Ukrajinu a Západ idealizmus. To je metodologický nezmysel. Boli to ideologické báchorky, ktoré môžete rozprávať svojim deťom, aj to len do určitého veku," povedal. Dzurinda mu odkázal, že keď chýbajú argumenty, nastupuje nenávisť a vášne. "Nebombardoval som nikoho, otvoril som len vzdušný priestor na prelet lietadiel. Fico otvára logistický sklad pre NATO, tam nebudú ponožky pre vojakov, ale nekritizujem to," uistil.

 Expremiér vidí počiatky konfliktu u nášho východného suseda v tom, že Ukrajina si zvolila cestu na Západ a Rusko na to reagovalo. "Toto treba povedať občanom SR ako prvé. Nejde o spiknutie CIA proti Rusku, ale o rozhodnutie občanov na Majdane," zdôraznil s tým, že Rusko sa usiluje udržať si pozíciu globálnej mocnosti, preto bola jeho reakcia taká tvrdá. Dzurinda odmieta aj tvrdenie Fica, že ide o geopolitický zápas Ruska a USA. "Som presvedčený, že to tak nie je. Ide o výzvu Ruska Západu, test, kam až Rusi môžu zájsť," povedal Dzurinda.

 

Opozičný politik nekritizuje, že s uvalením sankcií na Rusko súhlasila aj slovenská vláda. "Kritizujem výroky premiéra. Je vysoko nemorálne, ak v pondelok odsúhlasí sankcie a v utorok ich podrobí kritike. Je to Slovensko poškodzujúce, vedie to aj k strate dobrej povesti SR v zahraničí," myslí si. Fica Dzurinda zároveň poprosil, aby "neklamal, že Ukrajina je v rozklade a rozpadá sa. Pomáha to akurát agresorom, ktorí ju chcú rozložiť".

 

Bugár sa pýta, kto dnes Slovensko reprezentuje

 

 Predseda Mostu-Híd Béla Bugár poznamenal, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) má pri tejto téme radikálne inú rétoriku ako premiér Fico a niektorí poslanci Smeru-SD. "Kto dnes na medzinárodnom poli reprezentuje SR? Komu majú ľudia veriť? Ministrovi či premiérovi? Lebo obom naraz sa veriť nedá. Ja si myslím, že výsledky našej diplomacie podkopáva svojou konšpiračnou rétorikou Robert Fico," povedal Bugár.

 

Lajčák už skôr deklaroval, že SR rešpektuje územnú celistvosť Ukrajiny, aj preto sme odsúdili kroky Ruska vedúce proti týmto princípom, a preto sme podporili sankcie EÚ voči Rusku. "Samozrejme, že o sankciách diskutujeme. Slovensko patrí k najviac zraniteľným krajinám vzhľadom na našu energetickú a obrannú závislosť voči Rusku. Logicky reagujeme na sankcie inak," povedal minister. Podľa jeho slov si však treba všímať aj činy a nielen silácke gestá niektorých krajín, "ktoré na jednej strane verbálne Rusko odsudzujú a na druhej strane uzatvárajú miliónové kontrakty. My sa správame férovo".

 

Lajčák tiež žiada, aby EÚ bola vo svojej zahraničnej politike aj férová. "Mali by sme dopad sankcií znášať spoločne, nie aby sme my boli palicou, ktorou niekto bude biť Putina po hlave a my budeme za to platiť ako jediní. Každý si ošetruje svoje štátne záujmy a tak to musí robiť aj SR," apeloval.

 

Národná rada SR sa vyjadrí k situácii na Ukrajine vlastným vyhlásením. Text pripravili členovia Zahraničného výboru NR SR na spoločnom rokovaní s Výborom NR SR pre európske záležitosti. Podľa opozície malo vyhlásenie obsahovať aj samostatný priamy apel na Rusko, čo Smer-SD zamietol. O definitívnej podobe vyhlásenia rozhodne plénum hlasovaním najskôr v utorok (23. 9.)