Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Mierotvorcovia – Rudolf Slezák

V Bielom dome je vraj veľká olejomaľba - ktorej autor, dal názov - mierotvorcovia. Je na nej prezident Lincoln  na palube parníka River Queen, spolu s generálmi Grantom, Shermanom a kontraadmirálom Porterom. V poslednom mesiaci občianskej vojny, sa skláňajú nad mapami a radia sa o stratégii definitívnej porážky konfederácie a zavedení trvalého mieru. Píše o tom vo svojej knihe - Okamžiky rozhodovaní, americký ex prezident George Walker Bush mladší. Kniha vyšla vo vydavateľstve Fortuna Libri, v roku 2011, aj v našich končinách. Až po útoku na Dvojičky  a Pentagón, píše ďalej, som videl v tomto obraze iba fascinujúci historický okamžik, no po jedenástom septembri 2001, som pochopil aj jeho hlbší zmysel - Lincolnov zámer, ako veľmi je dôležité viesť vojnu, za nutnú a  ušľachtilú vec... Nemyslím si, že to bol jediný dôvod, prečo sa George Bush mladší, rozhodol viesť vojnu v Afganistane, Iraku a s teroristami po celom svete, no všetko to, čo sa deje dnes na území Iraku a Sýrie, nesvedčí o správnosti jeho rozhodnutia. Je síce pravdou, že sa mu podarilo zvrhnúť vládu diktátora, no to, o čom sa dozvedáme po jeho páde, je oveľa strašnejšie a pre svet nebezpečnejšie, ako za jeho čias. Okrem toho, vôbec sa nedokázalo, že Sadam Husajn, vlastnil zbrane hromadného ničenia. Nič nenasvedčuje tomu, že ak bude tento diktátor zlikvidovaný, bude na svete lepšie a bezpečnejšie, ako nás mnohí presviedčali.

 

Podľa Georga Busha, bola vojna s Irakom nevyhnutná, bola to vojna za ušľachtilú vec. Presviedčali ho o tom aj jeho generáli a poradcovia, ktorých možno tiež inšpirovala spomenutá olejomaľba, okolo ktorej, často chodievali. S obavami sme očakávali jeho definitívne rozhodnutie. S obavami sme si vypočuli jeho vystúpenie, keď ľudstvu zvestoval: ...pre mier na celom svete a pre dobro a slobodu Irackého ľudu, vydávam týmto rozkaz - previesť operáciu Iracká sloboda. Boh žehnaj Amerike. "Robíš správnu vec", odkázal mu na jeho rozhodnutie, Bush senior. Ako to dopadlo, všetci dobre vieme, Husajna obesili, jeho synov postrieľali... Vieme však i to, ako to dopadlo po tomto americkom víťazstve. Zúri tam aj po rokoch, veľká občianska vojna, Husajna nahradili fanatickí islamisti, vyvražďujú civilné obyvateľstvo, upaľujú, ukrižúvajú, odrezávajú hlavy každému, kto sa im nepozdáva... Ešte nikdy sa nepáchali v týchto končinách, násilnosti takých obrovských rozmerov. Ani stredovek sa im nevyrovná. Fanatická a barbarská doba sa zniesla na túto krajinu. Nikto nemá ani len tušenie, ako to všetko dopadne. Čoraz viac je však už takých, čo zapochybovali o nutnosti a ušľachtilosti Bushovho rozhodnutia, zaútočiť na Irak. Čoraz viac ľudí si myslí, že to bolo unáhlené, že americkému prezidentovi a jeho poradcom, v tých časoch, chýbala - predvídavosť. Ani vo sne ich nenapadlo, akého strašného nepriateľa vyvolajú k životu, nielen voči sebe, ale voči celému ľudstvu.

 

Nielen George Bush, v čase svojho prezidentovania, robil svoje veľké rozhodnutia. Pridali sa k nemu a podporili ho aj desiatky iných krajín, ktoré schvaľovali jeho vojenský prevrat v Iraku. Dokonca, ako píše vo svojej knihe, aj náš prezident Schuster, vraj s dojatím a so slzami v očiach podpisoval s ním vojenskú podporu, považoval to asi za svoju česť. keď i Slovensko mohlo vyslať  do Iraku svojich vojakov. Dnes sa už k tomu nevyjadruje, tak ako sa nevyjadruje k bombardovaniu Belehradu, ex premiér Dzurinda, ktorý dovolil prelet bojových lietadiel, cez naše územie. Ktovie, čí aj on vtedy nesedel pod obrazom mierotvorcov, ktorý ma takú zázračnú moc. Nech tomu už bolo akokoľvek, aktuálne  z tých čias, by pre nás predsa len mohli byť slová, ktoré George Bush vyslovil po útoku teroristov, na Dvojičky a Pentagón: - Každý národ, ktorý poskytne teroristom svoje útočisko, bude považovaný za spolu páchateľov ich činov. Národy si musia vybrať, čí budú proti teroristom bojovať, alebo budú s nimi žiť. V čase, keď sa do Európy tlačia sta tisíce utečencov, keď sa vracajú naspäť vyškolení a mimoriadne vycvičení Európania, ktorí bojovali na strane tých najfanatickejšich islamistov, je to pre nás mimoriadne dôležitý odkaz.

Ak je pravdou, že olejomaľba - Mierotvorcovia, má skutočne takú moc, že človeka inšpiruje ísť aj do vojny za nutnú a ušľachtilú vec, potom by nemali najdôležitejší svetoví lídri, pod týmto obrazom, príliš často a dlho vysedávať. S tou ich ušľachtilosťou, to totiž môže dopadnúť aj tak, ako to dopadlo vo Vietname, Líbyi, Iraku, Sýrii...na Ukrajine. Je to pojem, ktorý môže mať všelijaké podoby.