Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

MeToo, (po slovensky) „Mne nie!“ – Štefan Nižňanský

Za odhalenie sexuálneho zneužívania žien zo strany vplyvného hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina ocenili denník New York Times a časopis New Yorker tohtoročnou prestížnou Pulitzerovou cenou. V apríli 2018 ju dostali v hlavnej kategórii „Služba pre verejnosť“. Podľa tlačových agentúr ocenenie získal investigatívny tím vedený Jodim Kantorom a Megan Twoheyovou a redaktor New Yorkeru Ronan Farrow. Odhalenia novinárov znamenali nielen koniec Weinsteinovej kariéry, ale spustili aj celosvetovú kampaň proti sexuálnemu obťažovaniu a zneužívaniu žien nazvanú MeToo.

 

Myslím ale, že táto módna a neutíchajúca celosvetová vlna feministických protestov proti sexuálnemu obťažovaniu a násiliu voči ženám, bude na Slovensku skôr čeliť  odvetnej playboyovskej akcii... Lebo v plnej sile nastúpila jar, ženy vyšli opäť v minisukniach a s hlbokými výstrihmi. No aj preto, že platí fyzikálny i spoločenský zákon „akcie a reakcie“.  

 

U nás je to už raz tak! To, čo po rokoch riešia chorobne ambiciózne herečky (ochotné urobiť v mladosti pre získanie role) voči dnes slávnym režisérom, bohatým hercom,  vplyvným politikom či podnikateľom, nie je často nič viac a nič menej, ako len dôkaz ich zlyhania. Kedysi sme to v Československu s humorom glosovali : „Dala bába vojákovi“.  A veru, nikdy sa neskúmali dôvody, príčiny, ani následky. Iba  výnimočne doručili po pár mesiacoch chalanovi (už v civile) úradný oznam o vymeraní alimentov. No nikdy som nepočul, že by sa tí šťastlivci, ktorí si vtedy v núdzi ale s potešením „vrzli“,  dodatočne utiahli do kúta a spoza pavučiny zavíjali, že im nejaká harpia skazila život... Éj veru, v našich zemepisných šírkach by Miloš Zapletal či Jozef Oklamčák mohli zaujímavo zaspomínať  spolu s desiatkami porotcov, ako a čo sa dialo v zákulisí súťaže MISS - v snahe získať za každú cenu korunku s diamantmi alebo jagavý diadém na hlavu. V konečnom dôsledku by sa z toho ale mohol vykľuť bohapustý prvotnopospolný výmenný obchod. Dnes hrdo označovaný ako barter : vienok za korunku... (nik neškodoval, prečo sa teda sťažovať?!).

 

V Jánošíkovom kraji sa teraz už len čaká, kedy prestane strhaný a nenávisťou nahriaty herec škriekať na námestiach o slušných neslušných, aby sa zjavil povestný prvý hlasno protestujúci. Ako vtedy v roku 1998 tá „prvá“ (najznámejšia stážistka v Bielom dome Monika Lewinská), tvrdiaca že „jej americký prezident Bill Clinton zničil povesť!“ Čo ak sa na Slovensku postaví náš Valibuk, Miesiželezo alebo Lomidrevo, ktorí zatienia Borisa Kollára i Eugena Kordu a odštartujú chlapskú iniciatívu „MeNo!“ Bez hnevu, s absenciou nenávisti, no prikrmovanú závisťou či sebaľútosťou... Lebo tie majú v našich končinách väčšiu tradíciu, silu aj potenciál.

 

Veď práve im - chudákom – ona nedala... (pričom známa radodajka transparentne obšťastnila všetkých v ulici, v dedine či na internáte!). Takto nehorázne im zničila povesť, pošliapala ego, ubrala sebavedomie do ďalšieho života. Podľa mojej vízie sa k nemu pridajú najskôr ohrdnutí donjuanovia z dolín, pristúpia poškodení z V4, až postupne táto iniciatíva prerastie do štvrtým sektorom založenej „Ligy ukrivdených“. A práve táto liga vytvorí to záhadné a dosiaľ nečitateľné európske jadro.

 

Ako lavína sa potom spustí reťaz verejných protestov, podujatí, aktivít, až sa zainteresovaní kreatívne dostanú na najslávnejší jarný karneval v Benátkach. A tam sa o rok (od 23. februára do 5. marca 2019) v maskách postretajú v jednom dlhom maškarnom sprievode obnažené aktivistky hnutia Femen, feministky s trasparentmi #metoo s trubadúrmi, nesúcimi nad hlavami heslo „MeNo!“.   

 

V tancujúcej riave a v hluku bubnov i trubiek sa prúdy zmiešajú s protiprúdom a bude pokoj. Pri Canal Grande, na moste Ponte di Rialto aj na námestí Piazza San Marco  síce ostane hrozný neporiadok, kopy odpadkov i odpadlíkov, no už na druhý deň podvečer všetci vytriezvejú a poberú sa kadeľahšie domov.

 

V tom tichu, čo nastane a ponesie sa z potápajúceho sa karnevalového talianskeho mesta celým svetom, bude možno počuť šepkanie po potrebe volať nahlas o svetovom mieri. Lebo po prijatí novej americkej vojenskej doktríny oranžového playboya sa rinčanie zbraňami už spoza oceánu cez Sýriu opäť šíri a rozlieha do všetkých sveta strán.

 

A smiešne i trápne boľačky a žensko-mužské hašterenie svetovej smotánky (z nudy a od samej dobroty...), pôjdu v boji o holé životy navždy dostratena.   

 

 

P.S. No ruku na srdce chlapi! Myslíte si, že v krajine bačov a Jánošíka sa nájde čo len jeden jediný honelník, ktorý sa v marci 2019 počas priameho prenosu 19. ročníka televíznej ankety OTO postaví, ukáže a skríkne smerom k javisku – „Mne nie, mne jedinému hentá nedala!“?