Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Merkelová do Minska zavolala – Dušan D. Kerný

Do nástupu novej vlády úradujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová dvakrát telefonovala do moskovského Kremľa Vladimírovi Putinovi. Podľa niektorých ho vyzvala, podľa iných požiadala, žiadala, aby zakročil v Minsku, aby Lukašenko prestal zneužívať migrantov proti Európskej únií. Podľa ďalších zdvorilo požiadala, ba priam poprosila. Putin jej odporúčal zavolať priamo do Minska prezidentovi Lukašenkovi, keďže Rusko s celým problémom nemá nič spoločné a ani ruské letecké spoločnosti nijakých migrantov z arabského sveta, Turecka či Afganistanu do Bieloruska neprepravujú. Merkelovej zrejme dobre poradil, lebo skutočne do Minska zavolala.

 

Putin pomohol Lukašenkovi, s ktorým je v spoločnom zväzovom štáte, zachovať si tvár a Merkelovej v čase totálne mŕtvych kontaktov mať priamy vplyv. Putin zostal mimo obliga, že to on ťahá za nitky a Merkelovej umožnil priamo povedať Lukašenkovi, čo ho čaká, ak nebude hľadať kompromis.

 

Politickej verchuške v Moskve sú problémy Európskej únie v jej dlhoročnej migračnej politike úsmevné. Putin má iný, dôležitejší problém – a to s pandémiou ochorenia COVID-19. Prezident v priamom prenose riešil problém, ako dosiahnuť medicínsku bezpečnosť. Zodpovedná ministerka Golíkovová jemu a národu v hlavnej nedeľnej relácii vysvetľovala, čo robiť, aby zaočkovanosť dosiahla nevyhnutných osemdesiat percent, teda bola väčšia o vyše sto percent, ako je aktuálne. Hlavný televízny propagandista Kiselev uvádzal, ako už desať dní po sebe mortalita presahuje tisícku, prekračuje hranicu tisíctristo obetí denne. Skúsená reportérka tejto relácie prešla Ruskom, aby o. i. priniesla reportáž s lekárkou – matkou dvoch detí zavretých doma vo veľkom meste. V sibírskej metropole bojuje o životy pacientov. Reportáž ukazuje, ako sa na nemocničnom dvore hromadia sanitky s novými pacientmi – a neprijímajú ich, čakajú, kým sa uvoľní miesto. „Čakáme, kým niekto umrie, a ešte ani nevychladne, už berieme nového zo sanitky,“ hovorí lekárka. Sťažuje sa, ako ťažko zvláda, keď kyslíkový aparát berie starenke, aby ho dala tehotnej mamičke. Rozhoduje tým o živote a smrti... Reportérka konštatuje, že všetci umierajúci neboli očkovaní, a končí vetou: „Zomrelo tu toľko ľudí, ako keby zmizli dve dediny.“ Štátny žurnalistický propagandista Kiselev kladie rečnícku otázku: „Ako je to možné, veď sme ako prví na svete uviedli účinnú vakcínu Sputnik V?“ Po tých takmer dvoch desaťročiach, čo sledujem útroby technológie ruskej propagandy, viem, že odpoveď pozná aj samotný Kiselev. Je to neúčinnosťou propagandy, masy jej neveria. Miznutie dedín je veľký problém nielen pre Putina.