Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Medvedev: I tak sme už dlho trpeli – Vladimír Mikunda

„Chápeme, že spočiatku boli zavedené hospodárske sankcie, a potom – ako odpoveď – politické, pričom politické záležitosti sú vždy asymetrické. No, čo je horšie, ako obmedzenia dodávok? Môže nastať prelomenie celého bezpečnostného systému sveta. Dúfam, že naši západní partneri si to neželajú a bláznov medzi tými, ktorí prijímajú rozhodnutia, niet“, - povedal Medvedev novinám Vedomosti pri príležitosti ich 15. výročia. 

 

Hovoriac o zavedení nových sankcií premiér ubezpečil, že „ak budú (proti Rusku) zavedené sankcie, spojené s energetikou, ak nastane ďalšie obmedzenie nášho finančného sektora, budeme musieť odpovedať asymetricky“.  Poznamenal, že časť z týchto rozhodnutí už zverejnil na zasadnutí vlády: „Napríklad, obmedzenia vo sfére dopravy. Vychádzame z toho, že máme priateľské vzťahy s našimi partnermi, preto je nebo nad Ruskom otvorené na prelet. No ak nás obmedzujú, budeme musieť odpovedať“.

Podľa jeho slov, ak západní prepravcovia budú lietať mimo vzdušného priestoru Ruska, privedie to k bankrotu mnohé letecké spoločnosti, ktoré sú na hranici prežitia. „To je však zlý príbeh. Skrátka, žiadalo by sa, aby to naši partneri už pochopili. O to viac, že sankcie určite nepomáhajú ustanoviť mier na Ukrajine. Udierajú vedľa, čo chápe absolútna väčšina politikov. Existuje len zotrvačnosť myslenia a, žiaľ, ochota použiť silu v medzinárodných vzťahoch“, - citujú ho Vedomosti.

 

Medvedev tiež povedal, že Rusko mohlo prijať odvetné kroky už skôr, no spočiatku sa rozhodlo nereagovať na konanie Západu. Podľa jeho slov, rozhodnutie o embargu na dodávky potravín sa prijímalo po konzultáciách a môže byť ešte korigované v záujme ruských spoločností: „My sme s tým nezačali. My sme aj tak už dlho trpeli. Žiadalo sa odpovedať skôr, no existovala prezidentova pozícia – nereagovať na tieto konania. No keď prešlo niekoľko vĺn sankcií, museli sme prijať rozhodnutie. Dôležité je, že toto politické rozhodnutie podporuje absolútna väčšina obyvateľstva nášho štátu“.  

 

Medvedev spomenul aj pozíciu ruských poľnohospodárov, ktorí odvetné opatrenia Ruska prijali veľmi pozitívne. „Všetci agrárnici po porade v Kursku pristupovali ku mne so slovami: ´Konečne! Tak dlho sme vás o to prosili.´ Pričom ide tak o malé hospodárstva, ako aj o veľkých producentov mlieka, mäsa, obilia, ovocia. Gubernátori hovoria to isté: „Nič nerušte, inak nedokážeme vytvoriť moderné ruské poľnohospodárstvo“.

 

Medvedev tiež spresnil, že obchodné siete, ktoré pracovali so zahraničím, teraz lámu zvyčajné schémy a spolupracujú s vlastnými výrobcami. No priznal, že i keď sa všetko starostlivo pripravovalo, nie so všetkým sa podarilo rátať. „Preto sme museli prijať ešte jedno opatrenie, zrušiť zákaz na dovoz mlieka bez laktózy... Nevylučujem aj nejaké korekcie do budúcna: nechceme sami škodiť svojím občanom – to je hlavné a prvoradé. No a, po druhé, musíme sa usilovať využiť situáciu, ktorá nevznikla z našej vôle, využiť ju na prospech nášho štátu a nášho hospodárstva“, - dodal.

 

Podľa dni.ru, 8. september 2014