Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Mešity a Francúzi – Arpád Popély

Migračná vlna spôsobila, že multikulturalizmus je omyl, rozhádal celú úniu až do takej miery, že predseda EK volá, že Európskej únii hrozí rozpad. Príčiny sú pre všetkých zainteresovaných jasné.  

 

Ide o neprestajné nebezpečenstvo zo strany radikálnych islamistov v celej západnej Európe, zvlášť vo Francúzsku . Vláda tam prijala patričné tvrdé opatrenia, čo sa samozrejme nepáči liberálnym demokratom v krajine.  Pritom stačí, ak by si vyjasnili a priznali situáciu okolo náboženských otázok vo Francúzsku, vyšlo by im veľmi zaujímavé konštatovanie.

 

V zmysele zákona z roku 1905, kedy sa štát oddelil od cirkví, francúzsky štát nefinancuje výstavbu miest náboženského kultu.  V minulom roku však predseda Francúzskej rady pre moslimský kult vyhlásil, že počet mešít vo Francúzsku nestačí a vyzval, aby sa do dvoch rokov ich počet zdvojnásobil...

 

Hovorca francúzskej biskupskej konferencie tieto požiadavky označil za legitímne. Vo Francúzsku žije najväčšia komunita moslimov v Európe – asi 7 miliónov. Majú k dispozícii 2500 mešít a miestností na modlitby. Tamojšia výstavba mešít sa zintenzívnila po roku 2000. Zdroje údajne pochádzajú z krajín golfského zálivu a miestni politici dokázali, že okolnosti okolo ich výstavby napr. v Cannes či Štrasbourgu, nie sú prehľadné a čisté.  Vo Francúzsku sa množí násilie proti tejto komunite -  v roku 2015 bola napadnutá viac ako 400-krát - naposledy 26. 12. 2015 na Korzike.

 

Určite treba privítať, ako všetky možné moslimské autority vo Francúzsku promptne a nahlas odsúdili vraždenie v Paríži. Zároveň sa však treba pýtať, prečo ich hlasy nebolo počuť rovnako silno už vtedy, keď títo fanatici sľubovali ďalšie odplaty , ktoré sa reálne uskutočnili. Prečo ich hlasy tak málo počuť zoči-voči tomu najstrašnejšiemu náboženskému besneniu, aké teraz vidno na Blízkom východe. A v neposlednom rade je na mieste otázka, prečo  títo lídri nevedú moslimov vo Francúzsku /a nielen tam/ proti fanatickým tyranom, ktorí majú tú drzosť oháňať sa rovnakým bohom ako oni.