Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Matovičovi nepomôže už ani Sokrates – Tibor Bajchy

Veľký grécky filozof, mudrc Sokrates raz vyriekol túto poučnú vetu: " Nie je hanbou nič nevedieť, ale istotne je hanbou nechcieť sa nič naučiť".

 

Voliči hnutia OĽaNO, obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti symbolizujú teda ľudí obyčajných a nezávislých, slušných, prostých a múdrych a nie prostých a hlúpych do akej kategórie sa ich vlastný predseda svojimi prehláseniami, žalobami a neinteligentným konaním žiaľ, prakticky pokúša presunúť. Sám sa už do tej druhej kategórie vlastným pričinením vmanévroval. Je preto na čase, aby ho vlastní stranícki kolegovia dostali späť na dráhu normálnych ľudí. Ak nie, tak to učite urobia múdri slovenskí voliči. Matovičova nekonečná snaha o popularitu v slovenských médiách ho v konečnom dôsledku ženie do ofsajdu na politickej scéne. Mal by mať na zreteli, že podobných " hrdinov " malo už Slovensko na politickej scéne dosť. Jeho každodennými vyhláseniami, trápnými vystúpeniami sa permanentne pokúša znervózňovať spoločnosť a vštepovať občanom nedôveru voči vláde a premiérovi. Že to už nadobudlo charakter takmer chorobnej zaujatosti si uvedomuje medzičasom väčšina slovenských občanov nielen doma ale aj v zahraničí.

 

Počtom malý národ reaguje citlivejšie aj na medzinárodné politické dianie. Teraz keď slovenská vláda musí vynakladať veľa úsilia a koncentrovať všetky svoje sily aby v rámci veľkej rodiny EÚ ochránila do budúcnosti záujmy svojich občanov, je neustále obviňovanie premiéra zámerným pokusom oslabovania jeho pozície. To je nezodpovedné a neseriózne konanie, ktoré záujmy Slovenska poškodzuje práve v čase, keď premiér Róbert Fico svojim zásadovým ale reálnym postojom v utečeneckej politike získal Slovensku v Európskej únií rešpekt. To, že slovenská vláda, práve teraz, potrebuje maximálnu podporu a vnútornú stabilitu štátu si uvedomuje pravdepodobne už aj pán prezident Kiska.

 

Pritom je až zarážajúce ako rýchlo vedia niektoré slovenské média uverejniť nepodložené, nedokázané konšpiratívne tvrdenia, obvinenia predovšetkým na adresu Smeru a premiéra Róberta Fica. Tu nesú média plnú zodpovednosť. Údajne najčítanejšie médium na Slovensku SME by malo vo svojom záujme sprísniť kritéria pri overovaní správ a príspevkov od svojich redaktorov a dopisovateľov ak si chce nadobudnúť dôveryhodnosť. Určite je kritika žiaduca a zdravá ale musí vždy spočínať na pravdivých skutočnostiach a musí byť prejavená vždy kultúrnou formou. Slovensko ako člen Európskej únie zdieľa jej politické, hospodárske a kultúrne hodnoty, kam patrí aj kultúra prejavu. Je nepredstaviteľné, aby sa v niektorom západoeurópskom spravodajskom médiu nechal vyobraziť líder ktorejkoľvek strany, ako pán Matovič s metlou v rukách s výnimkou, že by to bolo vystúpenie v rámci nejakého charitatívneho cirkusového podujatia. To nezodpovedá kultúrnemu prejavu ani intelektu slovenského politika. Tie časy by mali byť už za nami.

 

Inteligencii sa človek nenaučí, buď ju dostane do kolísky alebo nie. Dá sa síce niečo doučiť a sebadisciplínou sa aj ovládať ale pána predsedu Matoviča sa to žiaľ zatiaľ netýka. Nemusel vyštudovať prestížnu parížsku alebo londýnsku univerzitu, aby sa v politike mohol presadiť, ale za čas svojho pôsobenia na slovenskej politickej scéne sa mohol počas týchto rokov na poli politickej etiky, korektnosti, rétoriky a komunikácie trošku zdokonaliť aspoň ako samouk.

Tomu však, čo sa nechce nič naučiť nepomôže ani múdrosť pána Sokratesa.

 

Tibor Bajchy, Mníchov