Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Markus Söder budúci nemecký kancelár? - Tibor Bajchy

Bavorský ministerský predseda Markus Söder (CSU) sa teší prudko stúpajúcim preferenciám a získava čoraz silnejšiu pozíciu v rámci Únie CDU/CSU. V otázkach ochrany životného prostredia ide do ofenzívy. Rozmýšľa strategicky. V roku 2021 môže prísť k preskupeniu politických síl a tým k zmene spolkovej vlády, ak sa nestane niečo nepredvídané a nebudú dovtedy predčasné voľby. Sociálni demokrati (SPD) predčasné voľby nevylučujú, hoci ich nechcú! Po nástupe čierno-zelenej vlády nebudú mať dlho šancu vrátiť sa späť do vlády.

 

Söder naštartoval raketovú zelenú ofenzívu. Vystrašil zelených nielen tým, že aj ich dlhoročné iniciatívy a programy prevzal do svojho politického portfólia, ale ich aj ďaleko predbehol vo svojom  ambicióznom programe. Hoci plány znejú priam futuristicky majú sa stať sa obsahom bavorskej ústavy. Pred nástupom na post bavorského premiéra mal ešte často oportunistické postoje k týmto témam. Teraz zobral všetkým vietor z plachát a ešte aj plachty! Bavorsko je známe tým, že vládne či parlamentné návrhy aj vždy zrealizuje.

 

Po voľbách zdedil ambiciózny Söder chudobné dedičstvo. Jeho strana obstála ako-tak. Horšie to bolo z jeho sesterskou CDU na čele s pani Merkelovou. Po prvý raz sa dostala do Bundestagu ako aj bavorského Landtagu nenávidená a opovrhovaná AfD (Alternatíva pre Nemecko). Tohto dedičstva sa chce Söder čo najskôr zbaviť. Doma v Bavorsku sa mu to môže podariť čo naznačujú opakované prognózy. Voliči chceli totiž voľbou AfD potrestať koaličné vládnuce strany za servilnosť voči kancelárke a jej nezmyselnú „utečeneckú“ politiku, s ktorou Bavorsko nikdy nesúhlasilo. To všetko Soder pochopil. Teraz vsadil na zelenú kartu a stal sa veľkým priateľom ochrany životného prostredia a klímy.

 

Ochranu ovzdušia chce zaviesť do bavorskej a spolkovej ústavy. Životné prostredie chce vylepšiť výsadbou viac ako 30 miliónov nových stromov, rozšíriť biotopy, lúky, zaviesť kvitnúce pásy lemujúce polia, lesy, rybníky, potoky, cesty a chodníky a tým vytvoriť dobré životné podmienky pre divožijúce zvieratá, vtáctvo, včely a hmyz. Obsiahly zákon na druhovú ochranu hmyzu je už prijatý. Prísne opatrenia budú zavedené na ochranu včiel. Vláda, štátne inštitúcie a úrady sa radikálne vzdajú spaľovacích motorov, vlakové cestovné lístky majú byť lacnejšie. Bude sa masívne a naširoko podporovať elektromobilita. Je to  všetko ako lístok vianočných želaní.

 

Politickí  priatelia i nepriatelia sa nestačia diviť. CSU predbehla celú berlínsku politiku práve na zelenej vlne. Söder veľmi šikovne naplánoval za účasti médií svoju ofenzívu. Motto: My stojíme pred úlohou storočia a preto potrebujeme aj zmluvu storočia. Sleduje niekoľko cieľov naraz. Chce svoju stranu, ktorej je predseda, vytiahnuť z defenzívy a nadviazať na líniu svojich predchodcov, ktorí rozhodujúco ovplyvňovali ekonomickú a sociálnu politiku v Nemecku. Konečne sa mu podarilo zabrzdiť aj vzostup Zelených, ktorí pri európskych voľbách zaznamenali historický úspech. Söderove preferencie stále stúpajú a dnes ho 60 percent respondentov považuje za dobrého ministerského predsedu. V januári to bolo len 49 percent. U voličov CSU a Slobodných demokratov dokonca 79 percent. Vychádzajúc z tejto silnej pozície sa stáva opciou pre kandidatúru na spolkového kancelára. Franz-Josef-Strauß v roku 1980 a Edmund Stoiber v roku 2002 boli kandidátmi z CSU. Po dvadsiatich  rokoch, v roku 2021 bude pre charizmatického Södera vyzretý čas. Má silný tromf v ruke pretože na nominácii  kandidáta za úniu sa musia CSU a CDU spoločne dohodnúť. Tu má právo veta. Analogicky má tým aj rozhodujúci vplyv v berlínskom personálnom karuseli.

 

Otázka voľby kandidátov je otvorená. Doterajší adepti sa neprezentujú politicky presvedčivo. Ich programy, vlastne len dielčie narýchlo koncipované akčné plániky, ktoré prezentujú voličom sú neucelené a nepresvedčivé a nenesú žiadnu nosnú ideu do budúcnosti. Chýbajú osobnosti, vizionári. Všetci sa vyhýbajú najpálčivejšie problémy menovať a urobiť ich volebnými témami. Vyhýbajú sa kritickému postoju voči kancelárke Merkelovej a jej katastrofálnej utečeneckej politike. Jej chybnou politikou spôsobila nielen Nemecku ale aj Európe veľké problémy, ktoré sa budú dať zvládnuť len vynaložením veľkého úsilia. V Nemecku je podľa najnovších údajov asi 1,5 až 1,7 milióna utečencov a emigrantov. Nikto nevie koľko ich vlastne je, koľkí prišli a koľkí medzičasom už odišli. Ani príslušné orgány. Asi  60 percent týchto ľudí prišlo bez akýchkoľvek dokladov. Ich identitu vlastne nikto presne nepozná.  Nemecko chcelo prevziať výborný americký evidenčný a kontrolný systém, ktorým sa centrálne registrujú prichádzajúce a odchádzajúce osoby v USA. V Nemecku to žiaľ ešte nefunguje, pretože to komplikuje aj Schengenský dohovor. Toto môže slúžiť niektorým štátom EU ako negatívny príklad, keď sa zodpovedným politikom dočasne vymkne moc resp. situácia z rúk.

 

Aj tu sa ukázali bavorskí politici Söder, Seehofer, Herrmann ako prezieraví, racionálne rozmýšľajúci politici, keď i napriek kritike a odporu iných spolkových krajín zaviedli v Bavorsku tzv. „Ankerzentrum“ (organizačno-registračné a administratívne centrá),  kde na jednom registračnom mieste vybavia uchádzačovi o azyl kompletne všetky potrebné náležitosti, vrátane posúdenia jeho žiadosti atď. V Bavorsku preto neregistrovaní nemajú nárok na sociálne dávky a ich pobyt je nelegálny. V Bavorsku to funguje a ukazuje cesty ktorými sa v záujme všetkých dajú problémy riešiť.

 

Tento balík problémov čaká na nového kancelára. Migrácia, ochrana ovzdušia, klímy, obnova zanedbanej infraštruktúry, to sú hlavné výzvy pre najbližšie roky.

 

 autor článku je predsedom Klubu slovenských žurnalistov Únie slovenských novinárov v Mnichove