Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Marine Le Penová a decembrové voľby – Arpád Popély

Celé Francúzsko je v šoku a o pár dní sa majú konať voľby do departmentov. Posledný predvolebný prieskum verejnej mienky vo Francúzsku ukazuje , že nový volebný zákon prijatý v júli 2014, nebude pre súčasnú vládnu ľavicu žiadnou výhodou.  Tým, že v zmysle nového zákona sa pospájali kantóny i departmenty na území štátu, vznikli nové veľké volebné celky – regióny /kraje/.  Namiesto doterajších 22 ich zostalo 13 – vrátane Korziky.  Nastali aj ďalšie vážne zmeny pre francúzskych voličov :  krajskí radcovia sa prvýkrát idú voliť vo všetkých krajoch v rovnakom termíne , prvýkrát  je zredukovaný aj počet kantónov – namiesto doterajších 4055, sa bude voliť v 2074 kantónoch.

A posledná veľká zmena spočíva v tom, že nový francúzsky volebný zákon prikazuje v každom zastupiteľstve  / v kraji  i kantónu /, aby boli volení muži i ženy v rovnakom počte, t.j. musí byť paritné zastúpenie.  

 

Z pohľadu politického , dva roky pred prezidentskými voľbami , Francúzom ide o veľa.  Jednou z dôležitých otázok bude, či sa vládnucim socialistom podarí udržať tých 61 starostov, či primátorov, ktorí  získali posty v roku 2011.  Ďalej sa predpokladá, že vstupnú voličské hlasy Sarkozyho UMP.  No, najpálčivejším faktorom bude to,  či sa krajne pravicovému Národnému frontu Marin Le Penovej  podarí zvýšiť počet svojich terajších 11 primátorov a počet viac ako 1500 poslaneckých miest v mestských zastupiteľstvách a či sa presadí aj na krajských úrovniach.  Líderke strany sa dlhodobo darí zbavovať stranu extrémistického imidžu.  Už nehovorí, že prisťahovalcov treba deportovať, ale   už iba žiada obmedzenie imigrácie do krajiny.  Vyjadruje sa k obmedzovaniu voľného podnikania a k deficitu demokracie v EÚ.  Hovorí, že bruselskí úradníci stratili kontakt s realitou a chrlia zákony a nariadenia, ktoré majú na život bežného človeka  negatívne dopady.  Ale sa jej darí využívať najmä stále trvajúcu nespokojnosť francúzskych voličov s elitami.  Má v rukách silný tromf  - oslovila zamestnancov, drobných podnikateľov a farmárov . Teda lovila a úspešne loví hlasy na francúzskom vidieku , lebo ten  tradične  je nedôverčivý voči politike Paríža.

   

Ešte pred teroristickými útokmi v Paríži, vypukla  „ politická panika „ . Nedávno totiž  sám francúzsky premiér M. Valls verejne vystúpil a varoval občanov, že ak Národný front vysoko uspeje  v týchto voľbách, je veľká pravdepodobnosť , že by Marine Le Penová mohla zvíťaziť aj v prezidentských voľbách v roku 2017.  S veľkým rozhorčením dodal , že „ Národný front mal najviac hlasov už vo voľbách do Európskeho parlamentu. Nemyslíte si Francúzi, že sa to môže zopakovať v roku 2015 ? „  On osobne predpovedá Národnému frontu zisk až 30% hlasov.

 

V otázkach zahraničnej politiky Marine Le Penová sa vždy otvorene hlásila k politike ruského prezidenta Putina a tvrdí, že Francúzsko má byť prirodzeným politickým, kultúrnym i vojenským spojencom Ruska. Dlhodobo schvaľovala Putinovu politiku na Ukrajine a v jeho postupe nevidí nijakú hrozbu pre Európu a vyzýva na zrušenie západných sankcií voči Rusku.