Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Marginálie Slovenky z Karibiku – Katalin Tara

Včera

Veľká hrubá debnička s menšou čiernobielou obrazovkou. V nej obvykle Biľak, často tiež Jakeš s Pitrom, samozrejme na zjazde jednej strany s ústami plnými marxizmu leninizmu. Vždy hovorili o jednej a tej istej strane. Pravdaže najlepšej. Keď bol v televízii Husák, vedeli sme, že je Nový rok. Vnímal ho len málokto, lebo šampanské tieklo na Silvestra  tradične potokom a každý to považoval za samozrejmé. Vtedy ľudia ešte nevedeli, že mali čo oslavovať.

 V televízii bola aj iná zábava. Bavil nás Kňažko, keď hral komédiu.

 

Dnes

Veľká tenká debnička a ešte väčšia obrazovka, farebnejšia ako účes pani Beňovej, ktorá tak isto hovorí o jednej strane. Niekedy – vraj bola najlepšia. Tiež hovorí o tom a to stále častejšie, ako máme milovať islam. Často aj Sulík s Matovičom hovoria o strane. Tiež každý o jednej a tiež je každá najlepšia. No veď je to dobré, keď si je z čoho vyberať.

Keď je v televízii Kiska, vieme, že bol v USA. Deň predtým šampanské nebolo. Jednak nie je čo veľmi oslavovať a vlastne nie je ani veľmi začo.

V televízii je aj iná zábava. Baví nás Kňažko, keď hrá komédiu.

 

Zajtra

Veľká debnička už nefunguje. Rozbil nám ju splašený Sýrčan s Kalašnikovom. Vtrhol do domu a kričal – Alah je svätý! Skoro sme sa , no po... tentovali. A možno aj svätý je, ak tak o tom uvažujem. Ale to nič, nevadí, nevidíme v tej debničke aspoň tú Beňovú, ktorá sa odsťahovala do teplých krajín. A Matovič?? To je kto? Stretla som síce nedávno jedného, čo sa mu podobal, ale mal bradu a spolu s ostatnými tiež kričal, že – Alah je svätý - a pálil symboly kresťanstva.

Prezident Kiska predal lietadlo islamistom. Podniká s nimi a predáva Slovákom nepriestrelné vesty. Vraj sa mu aj v tomto obchode darí.

V televízii už zábava nie je. To iba Kňažko  hrá komédiu stále. Potmehúdsky sa nám smeje aj po smrti. Na fotografii na Martinskom cintoríne na náhrobnom kameni je epitaf : Bol to dobrý herec ! Zahral v živote hocičo.

A aké z toho plynie ponaučenie? Žiadne. Slovo ponaučenie časom vypadlo zo slovnej zásoby slovenského jazyka. Ešte predtým ako slovenský jazyk a slovenský národ vyhynuli spolu s bryndzovými haluškami.

 

Morálka  či horalka?

Mali sme včera čudnú debatu. Téma: predaj pôdy na Slovensku cudzincom. Pre mňa len ďalší kúsok do pucle s názvom revolúcia. Vraj slovenskí právnici obchádzajú zákon a predávajú pôdu cudzincom. Môj spolu diskutér namietal: Čo nie je zákonom zakázané, je povolené, preto slovné spojenie – obchádzanie zákona - je minimálne  sporné, ak nie nezmyselné. A čo morálka - logicky sa spytujem. Dostala som zaujímavú odpoveď. Morálka je vraj nový názov pre inovovaný druh napolitánky...

 

Matovič v úlohe Polívku

Určite to poznáte. Každá rozprávka sa začína – kde bolo tam bolo. Matovičova  sa vždy začína: Fico je zlodej! Dal to vytlačiť aj na tričká. Aby to všetci vedeli. Raz sa na svojom FB profile spýtal: V pondelok bude protest. Bude tam hrať aj kapela - prídete?

Odpísala som: Samozrejme. A budú tam aj kolotoče?

Napadla ma totiž scéna z filmu „Dědictví“ keď prišiel medzi ľudí z dediny, ktorým predtým kúpil kolotoč, na veľkom bielom koni. Na sebe mal rozgajdané tričko s americkým nápisom, tepláky, na nohách drahé  jazdecké čižmy, na hlave baretku s pipíkom a hovorí „Kuš decká!“. A vzápätí druhá scéna, keď na konci filmu hovorí: No a teď si vás šekcých koupím!

 

Zaujímavá vec tieto Matovičovo-Sulíkovo-Lipšicové protesty. Taká MATOSULIPŠICIÁDA!

Poviem vám, videla som kadejaké búrlivé protesty, napríklad, keď prednedávnom zastrelili profesora na učiteľských protestoch v Mexiku, alebo naposledy pochod za mier na Ukrajine, kde sa napätie dalo krájať, lebo stačila jedna malá hlúpa zápalka nejakého šialenca a Ruská armáda bola do 15 minút odhodlaná zasiahnuť tisíckami ozbrojencov, lebo na protestoch sa zúčastnil vysoký pravoslávny cirkevný hodnostár z Moskvy a zároveň hlava Ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorý je v Rusku rovnako silný ako Putin. Ale kapela a humoristi na proteste? Tak to človek naozaj zažije len na Slovensku.

Matovič mal vždy talent na nízkorozpočtovú, ale zato efektívnu propagáciu seba samého a svojich záujmov. Za párky a za tričko s nápisom Fico je zlodej, kúpil tisíce ľudí. Naozaj skvelé. Tak lacno sa to nepodarilo ani Mečiarovi, lebo ten na štadióne v Trnave musel babkám demokratkám variť  mastný guľáš, lebo možno by inak neprišli.

A to tvrdíme, že národ zmúdrel.