Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Maloobchodné tržby v eurozóne klesli vo februári o 0,8 %

(TASR) - Objem maloobchodných tržieb v eurozóne sa po januárovom zvýšení vrátil k poklesu, pričom pod tento vývoj sa podpísali tržby z predaja potravín aj nepotravinových produktov. TASR o tom informuje na základe v utorok zverejnených údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat.


Maloobchodné tržby v eurozóne klesli vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,8 %. Vymazali tak rast z januára v rovnakom rozsahu. Údaje Eurostatu boli zároveň v súlade s očakávaniami analytikov.

Tržby z predaja potravín, nealkoholických nápojov a tabakových výrobkov klesli o 0,6 %. Tržby z predaja nepotravinových výrobkov sa znížili o 0,7 %. V medziročnom porovnaní maloobchodné tržby v menovej únii upravené o kalendárne vplyvy klesli o 3 % a výrazne tak zrýchlili tempo poklesu. V januári dosiahol 1,8 %. Napriek tomu výsledok prekonal očakávania analytikov, ktorí počítali s poklesom tržieb o 3,5 %, uviedol portál RTTNews.

Čo sa týka širšej Európskej únie, maloobchodné tržby vo februári klesli medzimesačne o 0,9 %. Rovnako ako v prípade eurozóny, aj v prípade EÚ bol rozsah poklesu totožný s rozsahom zvýšenia v predchádzajúcom mesiaci, keď v januári oproti decembru vzrástli maloobchodné tržby v EÚ o 0,9 %. V medziročnom porovnaní klesli o 3,1 %.

Z jednotlivých členských štátov, ktorých údaje sú k dispozícii, zaznamenali vo februári najvýraznejší medzimesačný pokles maloobchodných tržieb Slovinsko (-10,5 %), Maďarsko a Poľsko (obidve krajiny -2 %) a Švédsko s poklesom o 1,6 %. Najvýraznejší rast zasa dosiahol Cyprus (1,6 %), za ktorým nasledovali Luxembursko (0,8 %) a Belgicko s rastom o 0,7 %. Maloobchodné tržby na Slovensku klesli o 0,5 %.

V porovnaní s februárom minulého roka najvýraznejšie klesli maloobchodné tržby v Maďarsku (-10,1 %). Nasledovalo Švédsko s poklesom o 8,5 % a Nemecko, kde tržby klesli o 7 %. Najvýraznejší rast zaznamenal Cyprus (8,3 %), za ním Luxembursko (6,8 %) a Španielsko (4,7 %). Na Slovensku sa znížili o 2,5 %.