Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Mafiánsky sľub - Štefan Nižňanský

Matovič miluje gestá i teatrálnosť. Ešte v roku 2018, po Kiskovom vešteckom vyjadrení o mafiánskom štáte, zrejme sa v opozičných parlamentných laviciach zapozeral do bezprecedentného videa s iniciačným rituálom do najvyšších vrstiev najväčšej svetovej zločineckej organizácie Ndrangheta, ktoré zverejnila talianska protimafiánska polícia. „Po prvý raz sme naživo zdokumentovali prísahu a udeľovanie pozícií,“ uviedla na tlačovej besede talianska prokurátorka Ilda Boccassiniová. Alebo sa trnavský Igor  počas predvolebného boja proti Ficovej vláde hlboko začítal do gangsterskej literatúry?

 

Inšpirovaný ňou urobil  tesne pred vymenovaním jeho novej vlády zmenu. Ostatne, veď ju národu sľúbil. Zaviazať si svojich verných v koalícii k mlčanlivosti, k poslušnosti, k slepému plneniu príkazov, nie je nič nové. Hierarchicky štruktúrované organizácie ako mafia, slobodomurárske lóže, tajné armády, cirkvi aj sprisahanecké spolky k tomu používajú rôzne rituály. Zväčša však v temnote, v pološere či v prísnom utajení. Matovičova zmena je v tom, že si svoje 95-členné ústavné stádo rozhodol zaviazať k vernosti  pod reflektormi. Verejne a za denného svetla, samozrejme v historických priestoroch Bratislavského hradu. Ešteže mu po podpise koaličnej zmluvy nemuseli poslanci pobozkať…žiadnu časť tela…Lebo pred  donom Corleonom si museli sňať klobúky aj šéfovia ostatných klanov, pokloniť sa, pokľaknúť a bozkať mu ruku.

 

V politickej histórii Slovenska sme sa s kadejakými viazacími aktmi už tiež stretli. Vladimír Mečiar dal všetkým poslancom svojho hnutia HZDS podpísať preventívne abdikačné listy. Spomeňme len prípad poslanca Františka Gauliedera spred štvrťstoročia, ktorý prestal Mečiara poslúchať a prišiel o mandát. Slovenského predsedu vlády vtedy za „lámanie demokracie“ kritizoval i odsúdil celý svet. Politicky zlikvidovať Mečiara sa vydal prezident Michal Kováč s opozíciou, so súkromnými médiami aj s protivládnymi agentúrami tretieho sektora platenými americkým miliardárom Sorosom. Za každú cenu! Aj za cenu utopenia Slovenskej republiky uprostred mora poslušných euronadšencov a proamerických globalistov. Osudu Gauliedera sa evidentne chce teraz vyhnúť Miroslav Kollár (Za ľudí). On jediný koaličnú zmluvu zapáchajúcu vydieraním nepodpísal, čím ministerskému predsedovi aj šéfovi parlamentu isto pokazil deň. Veď do celého sveta už vopred ako trúba jerichovská oznamovali, že to bude svetový unikát! Boris Kollár (Sme rodina) povedal, že podpis koaličnej zmluvy je historický okamih, lebo ju podpisujú všetci koaliční poslanci. „A vyjadrujú určitý symbol – a ten symbol je spájanie ako tie tri prúty. V čase pandémie sa všetci musíme zomknúť, je jedno, či z koalície a opozície. Každým jedným podpisom dáva každý jeden poslanec jasný signál, že keď sa zomkneme, nikto nás neporazí.“

 

Zrejme však porazí, keďže sa našla výnimka. Dobrý vojak Švejk by to glosoval svojsky, že „Jejda, chybička se vloudila!“ Primátor mesta Hlohovec  na sociálnej sieti uviedol, že koalíciu aj vládu podporuje, ale na netradičné experimenty nevidí dôvod. V ponovembrovej histórii Slovenska sa ešte nestalo, že by zmluvu okrem lídrov strán podpisovali vládni poslanci. Keďže víťaz volieb a líder OĽaNO opäť nedodržal sľub a nezverejnil text koaličnej dohody, novinári boli odkázaní na zhovorčivosť radových aktérov. Viacerí z nich sa po okázalom (no prázdnom) geste, počas ktorého stáli pred podpisom v dlhom rade ako na toaletný papier, vyjadrili, že v zmluve nie sú žiadne konkrétne riešenia, že vlastne ani nechápu načo je taký cirkus dobrý. Ešte aj humorista Jozef Pročko ostal v tej komickej atmosfére tak zaskočený, že sa nezmohol na žiaden vtip. Analytici s expertmi a komentátormi sa nevedia zhodnúť, či zo strachu?

 

Môžete tri krát hádať priatelia, ktoré mesto bude uzavreté do úplnej karantény a odrezané od sveta ako prvé, ak sa Matovičova vláda rozhodne niekedy a niekde na Slovensku uplatniť lokálny blackout?