Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Máme sa čím pochváliť – Stanislav Kubánek

Do parlamentných volieb chýbajú ešte štyri mesiace, ale nervozitu v politickom ovzduší už možno cítiť. Niekto s väčšou obrazotvornosťou a literárnymi vlohami by asi napísal – že táto atmosféra hustne až tak, že sa dokonca dá krájať nožom. Bilbordy s tvárami politikov a agitačnými heslami vídavame dokonca už od začiatku roka, i keď tie naše sa objavili  iba pred niekoľkými dňami. Veď ani SMER-SD sa predsa nemôže tváriť a správať tak, akoby sa okolo neho nič nedialo. V tejto súvislosti sa môj dnešný príspevok bude  možno zdať niekomu až reklamný, ale nech. Nadchádza však čas, kedy aj my začíname hodnotiť svoju prácu. Môžeme tak robiť bez obáv, naopak, s hrdosťou a spokojnosťou.

 

Čím začať? Nuž, žijeme predsa všetci z peňazí tak nimi. Od 1. januára 2016 sa minimálna mzda z terajších 380 eur zvýši na 405. Od roku 2012, kedy sa súčasná vláda strany SMER-SD ujala funkcie, sa tak  minimálna mzda sústavne zvyšuje z 327 na spomínaných 405 eur. Od 1. januára sa zvýši aj materská dávka zo súčasných 65 na 70% denného vymeriavacieho základu. Cieľom tohto kroku je výraznejšie podporiť rodičov detí, ktorí pred nástupom na materskú dovolenku pracovali a boli nemocensky poistení. Výška materského príspevku sa upraví aj tým rodičom, ktorí začali poberať materskú dávku pred 1.januárom 2016 a ich nárok na jej poberanie trvá. Toto opatrenie pocíti približne 25 000 rodičov detí, pričom priemerná suma materského príspevku sa v budúcom roku zvýši o 32,80 eura na sumu takmer 460 eur. SMER-SD takto jasne dokazuje, že myslí na mladé rodiny. Dokazujú to aj štátne investície do rozširovania kapacít materských a základných škôl i zníženie doplatkov za  lieky pre detí do 6 rokov.

 

Áno, máme stále vysokú nezamestnanosť. Tá však od apríla 2012, kedy vládu I. Radičovej vystriedal  kabinet R. Fica klesla z 13,40% na 11,30 percenta. Za tejto vlády sústavne rastú aj priemerné i reálne mzdy, v tomto roku konkrétne o 2,5%. Priemerný plat na Slovensku má v budúcom roku po prvýkrát v našich dejinách prekročiť hranicu 900 eur. Len v tomto a budúcom roku sa počet nezamestnaných zníži o vyše 65 000  ľudí a preto si zainteresovaní odborníci právom myslia, že už v roku 2017 miera nezamestnanosti klesne pod 10 percent. Teda na jednociferné číslo. Za vlády I. Radičovej nezamestnanosť sústavne rástla, počas našej vlády len klesá.

 

Je ešte toho naozaj dosť, čím sa môžeme pochváliť. Štát už prispieva na školy v prírode a lyžiarske výcviky, na zatepľovanie rodinných domov, na lieky pre detí a dôchodcov. Slovenská republika zásluhou vládnucej strany SMER-SD je dnes perspektívne a uznávané spoločenstvo, ktoré má v dnešnom zložitom svete solídnu perspektívu. Rast HDP je v súčasnosti ako 3% a taký má zostať ešte najmenej dva roky. V tomto a budúcom roku pribudne 65 000 nových pracovných miest. Zodpovedné štátne inštitúcie, vrátane polície a armády, sú pripravené kedykoľvek ochrániť naše hranice.  Podľa slov ministra vnútra Roberta Kaliňáka máme na to nielen ľudské, ale aj technické kapacity. Stále viac a viac politikov v západnej Európe nám fandí v našom postoji proti povinným kvótam na prijímanie utečencov z Ázie a Afriky. Tak napríklad Nemecko a Rakúsko, ktoré zaujímali iné prístupy, dnes už v podstate nie sú schopné riešiť v súčasnosti nahromadené problémy, súvisiace s migrantmi.  Dnes musia riešiť nielen výraznú nespokojnosť časti svojich občanov s azylovou politikou ich vlád, ale aj fyzické konflikty v táboroch pre týchto utečencov. Raz sú to bitky medzi Albáncami a Arabmi, inokedy medzi Afgancami a Pakistancami, Iračanmi a Sýrčanmi, atď. My stále trváme na tom, že riešiť blízkovýchodnú krízu treba tam, kde vznikla, teda v Sýrii, Iraku, Líbyi, atď. Na to máme svoje plány, vieme konkrétne prejaviť solidaritu tam, kde bude naozaj potrebná a najmä účinná.

Stanislav KUBÁNEK

poslanec NR SR /SMER-SD/