Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Lolek, Bolek a Obama – Daniel Kantor

Dve zaujímavé udalosti sa udiali v jeden a ten istý deň, ktoré o všeličom hovoria, okrem iného aj o tom, ako si streliť do nohy.

V tento deň sa údajne a možno aj isto, preháňali po tatranských svahoch na lyžiach dvaja prezidenti, slovenský a poľský. Lavínu síce nespôsobili, ale aj tak sa o tom pre istotu presvedčili pohľadom z vrtuľníka. A popri tom aj rokovali. Zo úst slovenského prezidenta  zaznela skutočne skvostná veta: Prípadný rozpad Schengenského priestoru by v žiadnom prípade neodstránil príčinu utečeneckej vlny a mal by špeciálne pre Slovensko negatívny dopad. Príčinu utečeneckej vlny  slovenský prezident samozrejme nešpecifikoval, toľko odvahy sa v ňom nenašlo. Dôležitejšiu vetu však Andrej Kiska povedal po rokovaní: Zhodli sme sa na tom, že Ukrajina je pre obidve naše krajiny dôležitý sused a všetky krajiny Európskej únie by sme mali spoločne uvažovať o tom, ako jej pomôcť. O tom, že Ukrajina potrebuje pomôcť nie pochýb. Ale zasa  slovenský prezident  nepovedal príčinu tohto stavu v ktorom sa Ukrajina nachádza, hoci sa Ukrajine  v minulosti venoval viac ako tomu bolo treba. Nespomenul ani to, ako  všemožne „pomáhajú“ Ukrajine Spojené štáty americké.

 

Povedal to však za neho B. Obama, ktorý v ten istý deň vo Washingtone  na stretnutí predstaviteľov „Pracovného okrúhleho stola“ /Business Roundtable/ povedal  doslovne toto: Napriek našej všestrannej podpore, ktorú Spojené štáty americké venujú Ukrajine, žiaľ sme nútení konštatovať, že situácia v tejto krajine sa zhoršila a zhoršenie pokračuje. Prostriedky, ktoré sme vydelili /na pomoc Ukrajine/ miznú nevedno kam, len nie na pozdvihnutie ekonomiky krajiny  /zdroj CNN/. Podľa CNN obvinil americký prezident  vládnych predstaviteľov Ukrajiny  /citujem doslovne/ „z rozviazania genocídy proti vlastnému národu“. Komentátor CNN ironicky poznamenal, že „Biely dom po prvý raz nazýva veci priamymi  menami a človeku je z toho zle“.

 

Pozorný čitateľ, keď si dá dohromady tieto dve udalosti, ktoré sa odohrali v rovnaký deň, musí konštatovať, že slovenský a poľský prezident si strelili do nohy /a to nemuseli lyžovať s guľovnicami/. Z obidvoch udalostí je jasné aj to, že USA sa dištancujú od ďalšej pomoci Ukrajine a to čo tam spôsobili, teraz vysypú jednoducho na hlavu Európskej únie, ktorá má sama problémov vyše hlavy. A tak sa treba spýtať slovenského prezidenta, ktože to spôsobuje, že sa Schengen rozpadá a s ním aj Európska únia?  Dúfajme, že to slovenskému prezidentovi vysvetlia jeho poradcovia, tak ako vždy správne...