Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Liberalizmus sa prežil a je v konflikte so záujmami národov – Dušan D. Kerný

Rozhovor prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina pre prestížny celosvetový ekonomický denník FinancialTimes, v ktorom označil západný liberalizmus za prekonaný, mal aj celosvetový ohlas. Liberalizmus sa nielen prežil, tvrdí Putin, ale je aj v konflikte so záujmami drvivej väčšiny národov. Povedzme si teda o ohlase na tento prejav v médiách štátov Európskej únie.

Je to naozaj tak, ako keby Vladimír Putin vystavil západnému liberalizmu úmrtný list? Spytuje sa úvodník kľúčového liberálneho nemeckého týždenníka DieZeit. Samozrejme nie, Putin nie je hrobár liberalizmu. Putin sa však domnieva, že teraz prišla jeho hodina, aby sa stal vedúcim predstaviteľom, priam vedúcou osobnosťou globálneho neliberálneho, antiliberálneho hnutia. Teraz je pravá chvíľa, aby sa dostal do tejto pozície. Putin nie je ideológ globálnej pravice, ale hovorí o tom, čo je v zhode s pravicovými názormi. Má cit pre to, čo povedať, s čím vystúpiť a v pravý čas.

 

NAČASOVANÉ INTERVIEW

Putinov rozhovor bol načasovaný pred stretnutím najvýznamnejších,  najsilnejších politikov sveta v zoskupení G 20. Teda všimli si ho všetci vrátane všetkých médií zo štátov v tomto zoskupení. Lepší prienik Putinových vyhlásení si ani nemožno predstaviť. Putinovmu mediálnemu štábu, jeho politickej technológii sa to ani nemohlo podariť lepšie. Čo nám to hovorí? Prečo je to pre nás zaujímavé? Najmä preto, že už na samotnom stretnutí G 20 stretol ochotných poslucháčov z Brazílie, Číny, Indie, zo Saudskej Arábie a v neposlednom rade aj z Turecka. Nejde však len o politickú a ekonomickú špičku sveta z radov G 20. Liberalizmus za zlo, za škodnú považujú také politické sily a hnutia, ako je Front National MarieLe Penovej vo Francúzsku, Fidesz Viktora Orbána v Maďarsku, nehovoriac už o maďarskom Jobbiku a jeho národných gardách, pravicoví slobodní FPÖ v Rakúsku a AfD – Alternatíva pre Nemecko v SNR, všetko strany s masívnou voličskou podporou, so zastúpením v parlamentoch a s výrazným zastúpením v novom europarlamente.

DieZeit neváha a všetkých nazýva Putinovými bratmi. Inými slovami, to, čo ruský prezident hovorí, má nielen široký ohlas, ale je najmä vyjadrením v podstate toho istého, čo si myslia a podľa čoho konajú úplne rozdielni európski politici a ich dnes už masoví voliči.

 

NÁSTUP LIBERALIZMU

Pre nás na Slovensku je však celá situácia o to pozoruhodnejšia, že sme sa z večera na ráno stali vlastne kľúčovými zástancami liberálnej demokracie, jej hodnôt, ako je silný právny štát, pevné demokratické inštitúcie a sloboda jednotlivca a médií v tejto časti Európy. Plus zástancami pevnej jednoty, osobitne jednoty Severoatlantickej aliancie NATO. A to v čase, ako tvrdia z okolia prezidentského paláca, ruskej hrozby, osobitne agresívnej zahraničnej politiky Ruska a jeho propagandy. Lenže všetci tí, ktorí varujú pred tým, ako Putin podkopáva západný svet, by si mali ráno, na obed, ako aj večer pripomínať, že to nie je Putin, kto rozkladá svet, ako sme ho doteraz poznali. To všetko vybavia takí politici, ako je Trump. Svetaskúsený Raimund Löw, komentátor viac ako pozoruhodného rakúskeho časopisu Falter, autor kníh Svetová veľmoc Čína a Kto v skutočnosti vládne v Bruseli, na začiatku júna napísal: „Je to administratíva amerického prezidenta Trumpa, ktorá má záujem na rozdrobenej Európe.“ Americký prezident podporuje v politických sporoch britskej konzervatívnej strany protieurópskych agitátorov tak, aby sa dostali do čela konzervatívnej strany. A to je úplne výnimočné zasahovanie washingtonského Bieleho domu do vnútrostraníckych rozhodnutí jednej z významných európskych politických strán. Zároveň s tým poradca prezidenta Trumpa pre národnú bezpečnosť, teda človek s obrovským vplyvom, horlí za vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie. Preto „je to vláda amerického prezidenta Trumpa, kto v skutočnosti má záujem na rozdrobovaní Európy,“ uzatvára rakúsky komentátor.

 

CAP ZÁHRADNÍKOM

O súmraku západného liberalizmu však robia analýzy aj jeho zanietení stúpenci, ako napríklad Edward Luce, anglický novinár, jeden z hlavných komentátorov ekonomického denníka FinancialTimes, autor kníh o USA a Indii: „Liberálna demokracia nie je mŕtva, ale je oveľa bližšie k zrúteniu, než by sme chceli veriť, liberálna demokracia čelí najväčšej hrozbe od druhej svetovej vojny, od roka 1945. Avšak tentoraz sme si nepriateľa vyrobili sami, doma ako aj v zahraničí útočí na tie najlepšie liberálne tradície sám americký prezident, urobili sme capa záhradníkom,“ konštatuje skúsený Brit.

 

ISTOTOU JE NEISTOTA
IanKershaw v najnovšej, osemsto stranovej knihe Európa od roku 1950 dodnes na záver o. i. konštatuje: „V nadchádzajúcom desaťročí sa nedá vylúčiť nebezpečná zrážka rôznych kultúr, a tak jedinou istotou dneška je neistota. Preto boj proti liberalizmu sa nerozhoduje v Kremli, ale vo Washingtone, v Berlíne či vo Varšave a v Budapešti alebo vo Viedni.“

Putinovo interview má ohlas, lebo aj nám na Slovensku ukazuje hlboký omyl argumentácie, že Rusko má veľmocenské ciele nejakej územnej či inej obnovy vplyvu bývalého ZSSR. Nemá ani záujem na vývoze nejakej podvratnej ideológie. Len nám ukazuje, že my na Západe nemáme pravdu, podporou NATO, vojen v Iraku, Afganistane, Líbyi kamuflujeme geopolitické záujmy a nešírime demokraciu, v dôsledku čoho vo svete narastá chaos, a ani veľké a ani malé krajiny nevedia, čo majú robiť. Putin kladie prst do našej nehojacej sa rany, poukazuje na to, že nemáme všeplatnú pravdu a ani recept na ňu, a ani sme ju doteraz nenašli. Nemáme čo bohorovne kázať svetu o demokracii a ľudských právach. A to isté si myslia v Číne.