Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Levice deklasovali Prešov, postúpili a trénovať budú do konca marca – Jozef Mazár

Hokejisti Prešova, ktorých vlastné mesto, tretie najväčšie v Slovenskej republike, nepritúlilo ani nepodporilo, dostali od 36 tisícového mestečka Levíc z juhu Slovenska na „domácom“ ľade vo Zvolene hanebný výprask. Napriek tomu v jeho mužstve odohralo zopár jednotlivcov skvelé zápasy, najviac z nich vynikal veterán Peter Pucher, ktorý po krutej prehre 0:9 s Levicami v záverečnom, v poradí piatom finálovom zápase pre čitateľov internetového portálu www.sportlandia.sk okrem iného povedal: „Také výsledky sa rodia, ak vás napríklad nepodporí vedenie vlastného mesta čo len jedným eurom. korunou. Keď mi povedali, aby som prišiel pomôcť zachrániť pre svoje rodisko I. hokejovú ligu, lebo Prešov nemá v I. lige ani futbalistov, urobil som to hlavne na žiadosť vlastného brata, aby do hokejového podpivničia nevypadli aj hokejisti, teda hráči v Slovenskej republike druhého najpopulárnejšieho športu. Prišiel som so synom, odohrali sme súboje, v ktorých Levice boli lepším, kompaktnejším celkom aj keď hrali počas sezóny iba II. ligu. Prešov dnes nemá, až na dve – tri výnimky hokejistov, ktorí by mohli hrať v takej náročnej súťaži akou je I. hokejová liga - úspešne. Hrá sa ťažko aj tým najkvalitnejším hráčom, ak cítite, že na kvalite mužského hokeja, až na dvoch – troch hokejových srdciaroch, nikomu nezáleží“..

 

Peter Pucher začínal s hokejom v Prešove ako dieťa. V tom čase malo mesto Prešov skvele vypracovanú a realizovanú koncepciu rozvoja nie len hokeja, ale športu vôbec. Boli obdobia, keď mal Prešov v najvyšších súťažiach seniorov až 7 extraligových tímov z rôznych druhov športu. V Prešove vyrástol aj z Petra Puchera skvelý hokejista, ktorý v tomto meste športu rokov dávno minulých, odohral svoje prvé dve extraligové sezóny 1993/94 a 1994/95. Nasledujúcu sezónu hral za ŠKP Poprad a ďalšie tri za HC Košice (spolu s bratom Reném), v poslednej klub vybojoval majstrovský titul. Po tomto úspechu prestúpil do HC Znojemští Orli v českej extralige, kde vytvoril produktívnu dvojicu s Marekom Uramom. V roku 2001 ho spoluhráči zvolili za kapitána mužstva. Zotrval v ňom až do sezóny 2006/07, v priebehu ktorej sa stal hráčom HC Moeller Pardubice.

V Prešove robil ako žiak svoje prvé hokejové kroky aj skvelý a svetom uznávaný hokejista Igor Liba, ale i ďalší. Ťažko a smutne sa pozeralo na striedačku Prešova v závere zápasu. Všímali sme si Petra Puchera i ďalších a čítali pritom nezmysly, ktoré vypisovali zodpovední za chod mesta i regiónu tým, ktorí priniesli do Prešova súkromnú koncepciu práce s hokejovou mládežou na špičkovej európskej úrovni a krásne ju realizujú.

 

Prečo to píšeme v tomto komentári zo zápasu, ktorý mal jednoznačný priebeh od prvej minúty? Lebo oproti Prešovu malé Levice vypracovali projekt a presvedčili mnohých, že investovať do mládeže peniaze cez koncepciu hokeja sa opláca. Telefonicky sme dali po zápase slovo športovému riaditeľovi HK Levice, Marcelovi Ozimákovi, ktorý nám povedal tieto slová: „V Leviciach nadväzujeme na prácu tých, ktorým nebol hokej a nie je ani dnes, v tomto meste ľahostajný. Máme vypracovanú koncepciu, samozrejme dlhodobú, ktorú sa budeme snažiť rozvíjať. Veríme, že nás bude naďalej podporovať mesto, skvelí doterajší sponzori, jednotlivkyne a jednotlivci nie len z doterajších materských či základných škôl na území mesta, skvelí a hokej ľúbiaci podnikatelia, ale že sa naše rady budú rozširovať. Spolu s nárastom kvality každej práce na úrovni klubu. Seniori ostanú na ľade trénovať do konca marca. Funkcionári začínajú s prípravou na novú sezónu už od zajtra. Osobne ma teší, že môžeme nie len regiónu  Tekova či Hontu ponúknuť náš pilotný projekt v práci s mladými ľuďmi pri hokeji, ale i celému Slovensku.“

 

Zaujímavé slová. Prinajmenšom tak zaujímavé, aké boli aj pohľady na dresy hráčov s  priezviskami z histórie hokeja Zvolena. Pod strechou štadióna HKM Zvolen sme čítali: číslo 9 – Golonka, číslo 14 – Podkonický, číslo – 16 Letko, číslo 74 L. Čierny, číslo 24 – Šechný.

Keď v I. tretine nepremieňali hokejisti Levíc veľmi dobre vypracované pozície v góly, spomenuli sme si na zoskupenie spolupráce Golonka - „Boby“ Letko a góly v sieti súperov, ktoré ich po Golonkových prihrávkach, podávaných ako na tej najkrásnejšej tácni,  nasúkal Letko za jednu sezónu presne 44, aby kráľa strelcov v I. slovenskej národnej hokejovej lige vyhral 3 krát za sebou.

 

Vtip a technika, s hrou v jednej ruke s hokejkou pri obchádzaní súpera zdobila v tom čase množstvo skvelých slovenských i českých hokejistov. Mnohé krásne kúsky z hokeja ponúkali v tohoročnej kvalifikácii o účasť v I. hokejovej lige Slovenska pre sezónu 2019/2020 Nie len Peter Puchr z dresu Prešova, Hrabčák a Pluščák z toho istého klubu či brankár Ján Kožiak( okrem tohto zápasu), ale aj takmer celé mužstvo HK  Levice. Počínajúc veteránom Dušanom Milom, úžasným ťahúňom mužstva Jurajom Štefankom st., ale i ďalšími. Aj Vrťom či Segíňom, ktorí pre vážne zranenia nemohli v lákavej kvalifikácii aj pre hokejového diváka nastúpiť.

Celkom ich z Levíc na tento rozhodujúci súboj prišlo vyše 500, keď celkovo v hale zápas sledovalo 612 platiacich ľudí. Keď sa v bráne Levíc objavil v tretej tretine po odohratí jej 7. minúty náhradný brankár Búry, aj jeho výkon ostro kontrastoval s viacerými nevydarenými zásahmi brankárov v drese Prešova. V súvislosti pri pohľadoch na ďalších hráčov Prešova sa nám vtláčali na papier otázky typu: Ako sú asi vychovávaní títo mladí hokejisti k serióznym krokom v živote, keď ich výkony v príslušnej súťaži postrádajú odraz seriózneho prístupu k tak náročnej súťaži ako je I: SNHL?... Odpovede musia hľadať hráči v sebe samých. Tak, ako sme mi hľadali príčiny prečo mladý brankár Levíc Juraj Sklenár dokázal zlikvidovať strely a technicky krásne vypracované strelecké zakončenie napríklad aj Petrovi Pucherovi, keď stál zoči - voči nemu. Aj o tom je hokej. Aj za takými hokejovými analýzami sa skrýva štatistické vyjadrenie zápasu, ktorý odohrali v utorok 5. marca medzi sebou hokejisti Prešova a HK Levice s celkovým skóre 0:9 (0:0,0:5,0:4)

 

Keď dali chlapci z Levíc azda najkurióznejší gól kvalifikácie tesne pred záverečnou sirénou, umožnili autorovi komentára napísať správne vyjadrenú prognózu o výsledku, ktorú vyslovil generálny riaditeľ Kúpeľov Dudince a.s., JUDr. Slavomír Brza, keď povedal: „Dnes im dáme (myslel tým kolektív HK Levice, kde pracuje vo výbore HK – pozn. autora článku) deväť...“  Zdalo sa nám, že vo vyjadrení skryl asi toto: Číslo deväť vyjadruje ľudskosť, súcit, ideály, veľkorysosť, štedrosť, poctivosť, vznšenosť, ušľachtilosť, pedagogické nadanie a vynaliezavosť. Symbolizuje úžasnú duchovnú silu, hľadanie zmyslu života v pravde. Je to číslo zakončenia, zavŕšenia a naplnenia.

 

Nuž, úplnú štatistiku nevšedne približovaného súboja, veď aj skóre sa v ňom zrodilo nevšedné, približujeme uvedením autorov vsietených gólov: Štefanka 2,Konig 2, Bogoslovskij 2 ( pri prvom sa blysol nahrávkou na gól aj brankár Sklenár) Mihalík, Moravský, Dobrý. Strely na bránu: 38:21 ( v predchádzajúcich zápasoch skvelý brankár Prešova Ján Kožiak mal tentoraz iba 85 percentnú úspešnosť svojich zákrokov, zato sa prezentoval nepekným faulom hokejkou na skúseného Štefanka, ktorý mu faul oplatil seknutím po lapačke) Vylúčenia 1/3 – 0/4. Rozhodovali: Ľuboš Vido – Peter Hanko, Ing. Martin Číž.