Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Letisko v Donecku – novodobý Stalingrad? – Vladimír Mezencev

Dňa 18. decembra v kine Lumière v Bratislave z iniciatívy Veľvyslanectva Ukrajiny v Slovenskej republike sa uskutočnila slovenská premiéra filmu ukrajinského režiséra  Achtema  Seitablajeva Kyborgovia o hrdinskej obrane Doneckého letiska.

 

Film je založený na skutočných príbehoch z obdobia  hrdinskej obrany Doneckého medzinárodného letiska ukrajinskými ozbrojenými silami  a dobrovoľníkmi v priebehu 242 dní.

Každý z vojakov mal svoje vlastné dôvody bojovať  proti ruskej agresii a imperialistickým  ambíciám režimu Putina. A všetci urobili veľmi veľa pre ukrajinskú nezávislosť.

 

Názov "Kyborgovia" sa stal synonymom pre odvahu, vytrvalosť a vlastenectvo ukrajinského bojovníka, a vstúpi do histórie ukrajinskej armády navždy.

 

Na premiére boli prítomní štátny tajomník Ministerstva obrany SR Robert Ondrejčak, poslanci Národnej rady SR, zástupcovia Ministerstva zahraničných veci a európskych záležitosti SR a  diplomatického zboru,  akreditovaní v Bratislave, Ukrajinci bývajúci na Slovensku a zástupcovia médií.

 

Úvodné  slovo pred filmom mál Veľvyslanec Ukrajiny v Slovenskej republike Jurij Muška. Vo svojom príhovore zdôraznil: „Dnes sme svedkami Ruskej agresii proti Ukrajine, ktorá sa začala v roku 2014 pripojením Krymu a mala svoje pokračovanie na východe Ukrajiny. Ruská agresia  zmenila nielen situáciu na Ukrajine, ale aj v celom svete.Sme svedkami porušenia medzinárodného práva, ľudských práv a základných princípov Charty OSN. Dnes musíme zabezpečiť  silnú a adekvátnu reakciu globálneho spoločenstva na agresiu Ruska proti Ukrajine. Medzinárodné spoločenstvo by malo pokračovať  vyvíjať tlak na Rusko, vrátane sankcií. Agresora  môžeme zastaviť len spoločnými úsiliami.“

/Z tlačovej správy Veľvyslanectva Ukrajiny v Bratislave/.