Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Lákadlo Slovnaft Cup – Vladimír Mezencev

Zápolenia o národný futbalový pohár majú svoje čaro aj v tom, že i v malých mestečkách majú šancu privítať niektorý z našich elitných celkov. O pohár súťažia celky od regionálnych VII. líg až po všetkých dvanástich účastníkov najvyššej Fortuna ligy. O pohár, ktorý v súčasnosti podľa hlavného sponzora nesie pomenovanie Slovnaft Cup, v ročníku 2022/2023 bojovalo až 249 tímov, čo je nový rekord, a odohrali 253 stretnutí, ktoré videlo vyše 106 000 divákov. Na finále Trnava – Slovan Bratislava ich bolo bezmála 16 000.

 

Nestáva sa často, aby sa vo finále stretli tí istí čo pred rokom. 

 

Pritom Trnave s takou bohatou a úspešnou pohárovou účasťou sa po prvýkrát podarilo dva razy za sebou hrať finále. V ére samostatnej SR však spoločný pohárový súboj dvoch tradičných rivalov nebol nijakou zvláštnosťou: vo finále sa stretli tretíkrát a v semifinále šesť ráz vo vzájomných dvojzápasoch. 

 

Pred rokom v Bratislave Trnava zdolala Slovan 2 : 1 po predĺžení. Teraz v Trnave na Štadióne Antona Malatinského domáci Spartak vyhral 3 : 1, aj keď dlhší čas v stretnutí ťahal za kratší koniec. Pre belasých to bola 24. účasť vo finále, Trnava ho hrala pätnásťkrát. Slovan vyhral domáci pohár ako historicky jeho najúspešnejší účastník sedemnástykrát, Trnava ôsmykrát. 

 

Žiaľ, zápolenia týchto rivalov, bez ohľadu na to, či je to v lige, alebo v pohárovej súťaži, majú nielen svoje svetlé a pozitívne stránky, ale aj hlboké tiene. V minulom roku to došlo až tak ďaleko, že Bratislava nemala záujem o to, aby sa takéto významné stretnutie vôbec hralo na jej štadióne! Bolo vyhodnotené ako rizikové a Roca spoločne so starostom MČ Bratislava – Nové Mesto presadzovali, aby sa v hlavnom meste finále Slovnaft Cupu nehralo. Napokon síce zvíťazil zdravý rozum, ale polícia mala veľké manévre a šarvátok medzi dvoma nepriateľskými tábormi fanúšikov bolo neúrekom.

 

V jubilejnom roku samostatnosti bola polícia v pohotovosti už niekoľko hodín pred začiatkom finále. Bolo to (nie prvýkrát) pred zápolením týchto dvoch celkov zaujímavé defilé strážcov zákona na koňoch, s policajnými psami a s dobre vyzbrojenými ťažkoodencami, ktorá vzbudzovala nemalý rešpekt. Napriek tomu sa ukázalo, že osobné kontroly divákov ešte pred vstupom na Štadión boli formálne a nedôsledné. Potvrdilo to množstvo hodených dymovníc, a tak vznikla obava, že rozhodcovia stretnutie predčasne ukončia. Zápas mal dobrú úroveň, a aj sa videlo, že všetko bude v poriadku, ale o niekoľko hodín po dekorovaní finalistov sa verejnosť dozvedela, že skupina bratislavských fanúšikov napadla a ťažko zranila niekoľkých dobrovoľných trnavských hasičov len preto, lebo sa usilovali uhasiť veľký transparent priaznivcov belasých, ktorí ho sami zapálili. Zrejme svojím obsahom mal poblahoželať Slovanu k ďalšiemu, v poradí osemnástemu zisku druhej najvýznamnejšej futbalovej trofeje u nás. Tu je už ďalší komentár zbytočný...