Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Kvalitné vzdelanie? Iba hovoriť o ňom nestačí! – Milan Országh

V závere nedávno ukončeného školského roka sa v priestoroch prešovského Divadla Jonáša Záborského odvíjala slávnostná akcia, ktorá bola už deviatym pokračovaním seriálu odmeňovania tých najlepších z najlepších v regionálnom školstve. Pedagógov aj ich žiakov. A na území Prešovského kraja je ešte stále dosť jedných i druhých, aj keď to už dávno nie je to, čo bývalo. Pričom prognózy demografického vývoja nie sú ani trochu optimistické. Ale ktože vie, ako to vlastne bude. Nie je tomu tak dávno, keď v záujme biznisových záujmov (skupinových i sólových) naše vrchnosti rušili jasle, škôlky i základné školy, presviedčajúc všetkých okolo že nám ich toľko nebude treba a dnes ich je akosi sakra málo, na čo hromžia nielen rodičia, ale aj nové vrchnosti. Vráťme sa však k téme.

 

Na území Prešovského kraja dnes pôsobí 120 stredných škôl, ktoré v skončenom školskom roku navštevovalo 32.254 žiakov. Z nich má krajská samospráva vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 77, na ktorých študovalo 26.595 študentov. A práve z tohto počtu vyberala odborná komisia pri odbore školstva Prešovského samosprávneho kraja dvadsiatku najusilovnejších a najschopnejších, aby ich po zásluhe odmenila cenou „Svetlo poznania“ (vo forme umelecky spracovanej plakety). A keďže školy predložili celkom 47 návrhov, komisia sa musela činiť.

 

Je isté, že dobrých študentov by nebolo bez kvalitných pedagógov. Územná školská rada sa musela prehrýzť 41 návrhmi, ktoré nakoniec zredukovala tiež na rovnú dvadsiatku. Členovia tohto pelotónu najúspešnejších si v slávnostnej atmosfére galaprogramu prevzali ocenenie „Učiteľ múdrosti pre región“, ktoré tiež vo forme plakety J. A. Komenského je symbolickým ocenením ich neoceniteľného poslania vo svojom okolí.

 

Prešovská krajská samospráva pracuje so svojim stredným školstvom prakticky priebežne a nepretržite. Práve v záujme kontinuity vzdelania mladých ľudí, v záujme toho, aby boli v živote úspešní. Nuž, často sa zdá, že poslancom krajského parlamentu viac záleží na budúcnosti a úspešnosti mladých, ako ich rodičom. Možno sa na prvý pohľad zdá, že spomínané ocenenie učiteľov a ich žiakov nie je ničím extra. Možno je to pravda, ale pocit, že spoločnosť o ich úsilí, pracovitosti a cieľavedomosti vie a cení si ich, má tiež svoju váhu a význam. Pretože každé pohladenie duše človeku dodá novú energiu a chuť do práce. Á propo, toto skutočne nie je o pažravom biznise!

Najúspešnejší pedagógovia kraja v tomto školskom roku

Najúspešnejší pedagógovia kraja v tomto školskom roku

 ...a ich najlepší žiaci so svojim predsedom v strede

...a ich najlepší žiaci so svojim predsedom v strede