Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Kuriózny strom – Milan Kenda

Stavebnú partiu Vincenta Odlučného poverili priekopníckym, ba priam výkopníckym činom: opatrne vybrať strom zo stavebnej parcely číslo osem a presadiť ho na stavebnú parcelu číslo pätnásť. Tak, ako sa to vraj už dávno robí vo vyspelom svete.

Chlapci kopali, ibaže konca hlavného koreňa sa dokopať nemohli. Nemali konca-kraja. Tak ho preťali. Potom naložili strom na nákladiak. Ibaže koruna moc prečnievala. Tak ju trocha osekali. Máličko. Iba o tri metre.

Cesta viedla okolo istej rázovitej dedinskej krčmy. Chlapci nevedeli odolať jej svojrázu. Pokým sa trocha osviežili a posilnili, krčmárove kozy očistili previsnutú korunu od lístia. Komplexne. Nič to zato, aj tak sa na ňom hromadil prach z vyjazdenej cesty.

Na parcele číslo pätnásť bagrista vyhĺbil jamu. Aby sa mu vôbec rentovalo teperiť sa sem s bagrom, vyhĺbil poriadne jamisko. Ako pre gigantickú sekvoju, no najmä pre normovača. Než ta chlapci dorazili, ktosi si odviezol vyhrabanú zeminu na vlastnú záhradu, nevediac zrejme, o čo ide. Netušiac nič o tom, čo sa už dávno robí vo vyspelom svete.

A tak chlapci strom zasadili a jamu svedomite zahrnuli úlomkami z tehál i betónu, ktoré tu medzitým ktosi doviezol z búračky, nevediac zrejme, o čo ide. Nič to zato, aspoň strom bude pevne stáť, sťa zabetónovaný.

Strom zapadol do jamy pre sekvoju vcelku presne: takmer po spodok koruny. Pripomínal kríkovitú formu povestného afrického baobabu, stojac tam s osekanou korunou obžranou kozami, ktoré v našich zemepisných šírkach nahrádzajú žravé kobylky. Ak dobre zaprší, táto rarita sa vari aj uchytí, a naši potomkovia nám nikdy nezabudnú toto ušľachtilé gesto pri skrášľovaní sídliskového prostredia a ochrane zelene.

Správa o tomto priekopníckom čine prenikla aj do našej redakcie populárneho týždenník „Šepoty a výkriky“, zameraného na domáce udalosti svetového významu. Môj šéfredaktor ma ta posiela na reportáž. Dobre vyspovedám chlapcov Vincenta Odlučného v ich najobľúbenejšej rázovitej krčme. Vyspovedám ich najmä v tom zmysle, čo si myslia o majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji a o novom pive pre cukrovkárov. Len kuriózny strom zďaleka obídem, tak v teréne, ako aj v rozhovore. To preto, aby ma nezačali pravidelne vysielať na reportáže o cisárových nových šatách a podobných progresívnych udalostiach.