Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ktorá bude v marci v Jasnej dominovať? Veles-Zuzulová, alebo Vlhová? – Vladimír Mezencev

Patrí Slovensko medzi lyžiarske veľmoci v zjazdovom lyžovaní, alebo nie? Nie sme síce Rakúsko, Švajčiarsko, USA, Taliansko či Nórsko, ale máme už majsterku sveta i olympijskú víťazku. V jednej osobe. Je ňou Petra Vlhová. Ide síce iba o tzv. malý svetový šampionát i mládežnícke zimné olympijské hry, ale v každom prípade boli to oficiálne podujatia. Zlatú olympijskú medailu si priviezla domov z rakúskeho Innsbrucku v roku 2012 a vtedy sa 16-ročná dievčinka stala u nás dokonca Lyžiarkou roka /!/. Majsterkou sveta v slalome junioriek sa stala o dva roky neskôr doma v Jasnej. Na seniorských zimných olympiádach štartovalo až 29 lyžiarov, narodených na Slovensku! Z toho tri ženy až trikrát a piati na dvoch olympiádach. I keď na stupni víťazov nestál ani jeden z nich, niektorí získali cenné body do neoficiálneho hodnotenia jednotlivých zúčastnených krajín. Body sa udeľujú za umiestnenie do 6.miesta. v Sarajeve v roku 1988 Janka Šoltýsová-Gantnerová obsadila 5.miesto v zjazde, na ZOH 1988 v Calgary bol Peter Jurko 5. v kombinácii a Lucia Medzihradská šiesta v tej istej disciplíne, na ZOH 2014 až dvakrát bodoval Adam Žampa – 5.v kombinácii a 6.v slalome. Len pre zaujímavosť – máme aj úspešných akademických reprezentantov, jeden z nich – Milan Pažout, sa stal v 60-tych rokoch minulého storočia akademickým majstrom sveta. Adam Žampa sa okrem olympijských bodov môže pochváliť aj striebornou medailou zo zimnej Univerziády, vylyžoval si ju v decembri 2013 v talianskom Pozza di Fassa v slalome.

 

KOVY UŽ SAMOZREJMOSŤOU

Zásluhou našich dvoch lyžiarok – Veroniky Velez-Zuzulovej a Petry Vlhovej sa získavanie medailí na jednotlivých podujatiach Svetového pohára stáva pre Slovensko samozrejmosťou. V každom prípade neočakávanou. Po dvoch nevydarených rokoch našej jednotky V.Velez-Zuzulovej, spôsobený predovšetkým zraneniami, mnohí už nad ňou lámali palicu. Jednoducho ju odpisovali a dokonca očakávali ukončenie športovej kariéry. Veronika im však na každých pretekoch dokazuje, že – slušne povedané – sa poriadne unáhlili. Veronika nestratila trpezlivosť a po trojročnom čakaní dokázala vyhrať preteky Svetového pohára. Po tretíkrát vo svojej kariére v januári v rakúskom Flachau nenašla premožiteľku a o tri dni si tento úspech zopakovala! Už dávnejšie je najúspešnejšou slovenskou lyžiarkou v dejinách tohto športu a do skončenia jej vydarenej kariéry /má 31 rokov/ jej tento čestný titul určite nikto nevezme. Až potom bude mať šancu vystriedať ju súčasná jej najväčšia domáca konkurentka a zároveň priateľka, o 11 rokov mladšia Petra Vlhová... Keď už spomíname obe tak sa im práve v druhých pretekoch vo Flochau po prvýkrát v sezóne /15.januára/ podarilo spolu stáť na stupni víťazov. Veronika Velez-Zuzulová na prvom, Petra Vlhová na treťom stupienku. Veronika takto stála počas svojej doterajšej kariéry už 23-krát na stupni víťazov, z toho štvrtýkrát na tom najvyššom. Dvakrát z toho v paralelnom slalome /v Mníchove 2013 a v Moskve v tom istom roku/ a dvakrát v slalome. V desiatich pretekoch Svetového pohára skončila na 2.mieste, pričom prvenstvo jej v niektorých z nich uniklo doslova o vlások. V súčasnej sezóne 2015-2016 nebodovala iba raz, keď druhé preteky v Aspene nedokončila už v 1.kole. Škoda... Jej realizačnému tímu z rôznych príčin vždy chýbali peniaze, tak potrebné na prípravu, materiál a na všetko, čo súvisí s účasťou na takýchto na financie náročných podujatiach. Teraz má tých potrebných bankoviek viac, pred zdanením môže rátať svoje zarobené desaťtisíce. Sú pre ňu dôležité, ale nie najdôležitejšie v živote.

 

Už v úvodných pretekoch Svetového pohára sezóny 2015-2016 celý svet, ktorý sleduje alpské lyžovanie, šokovalo víťazstvo Petry Vlhovej v slalome vo švédskom Are /V.Velez-Zuzulová skončila šiesta/. K tomuto obrovskému úspechu Petra pridala ešte dve tretie miesta v rakúskych strediskách Lienz a Flachau, šieste v ďalších pretekoch vo Flachau a tu v nedeľu 17.januára bodovala v Svetovom pohári po prvýkrát aj v obrovskom slalome, v ktorom skončila na 14.mieste.

 

Čo k tomu všetkému ešte dodať? Svetové médiá hovoria o senzácii, ktorú spôsobujú dve slovenské lyžiarky, my o radostnom ošiali, ktorý vyvrcholí prvý marcový víkend na ďalšom podujatí Svetového pohára v Jasnej. Slovenské duo už musia brať vážne všetky veľmoci v zjazdovom lyžovaní.

 

Úspechy našej jednotky sú o to cennejšie, že musela bojovať nielen so súperkami na tratiach, tam sa aspoň zápolí v duchu fair-play, ale aj s tými, ktorí by jej mali predovšetkým pomáhať. Teda s niektorými poprednými funkcionármi našej lyžiarskej asociácie. Veronika toto nedávne obdobie charakterizuje ako „hádzanie polien pod nohy“, ale kto u nás sleduje dianie v lyžiarskom športe tak vie veľmi dobre o čo išlo. Nebyť týchto cielených útokov na jej osobu – ako sama hovorí – mohla byť už oveľa ďalej. Našťastie, takéto obdobie nemusela prežívať Petra Vlhová. Už predovšetkým preto, lebo v jej prípade sa na rozdiel od Veroniky potrebné financie našli na účte jej otca – podnikateľa. V oboch prípadoch však platí, že nebyť oboch otcov tak by Veronika i Petra mohli o Svetovom pohári a dosiahnutých úspechoch tak iba snívať doma... Obom našim hviezdam pomohlo i to, že sa pripravujú s Francúzkami a teda môžu využívať všetko to, čo by si v našich skromných slovenských podmienkach nemohli dovoliť. To, že tieto výhody má teraz aj Vlhová je dôkazom ich vzájomného priateľského a úprimného vzťahu. Samozrejme, na svahoch sú tvrdé konkurentky, ale medzi pretekmi skúsenejšia Veronika nezištne radí a pomáha o 11 rokov mladšej Petre. Ako sa hovorí, ťahá ju so sebou. Robí teda to, čo jej samej pred rokmi tak veľmi chýbalo, jej sa nemal kto venovať. Pri piatich slávnostných vyhlasovaniach a dekorovaniach troch najúspešnejších na stupni víťazov stála vždy „iba“ jedna z nich. Až po šiestich pretekoch sa im splnila jedna veľká túžba. Piatok 15.januára stáli obe na „bedne“ ako v žargóne hovoria športovci stupienkom, určeným trom najúspešnejším a zároveň si spolu vedľa seba zaspievali slovenskú hymnu. Uzávierka nášho vydania je neúprosná a tak v polovici januára je ťažko predpokladať čo bude o dva mesiace neskôr. Dúfajme však, že Veronika nakoniec prevezme malý glóbus za celkové prvenstvo v slalome a tí až chorobní optimisti môžu dokonca snívať o tom, že vedľa nej bude stáť aj Petra...

 

V JASNEJ VLÁDNE OPTIMIZMUS

V júni minulého roku v bulharskej Varne tzv. kalendárová komisia Medzinárodnej lyžiarskej federácie /FIS/ potvrdila Jasnú za miesto pretekov Svetového pohára /SP/ žien v slalome a obrovskom slalome v dňoch 5.-6.marca 2016. Nebolo to žiadne veľké prekvapenie, pretože na Slovensku sa preteky SP uskutočnia už štvrtýkrát. Doteraz naposledy to však bolo už pomerne dávno, v roku 1986 na Hrebienku vo V.Tatrách ako súčasť Veľkej ceny Slovenska. V Jasnej sa o body do SP zápolilo už od roku 1979 v rámci Veľkej ceny Demänovských jaskýň. V tomto lyžiarskom stredisku, dnes už známom ďaleko za hranicami našej republiky, sa uskutočnili i podujatia Európskeho pohára a za generálku na marcový SP môžeme smelo považovať už juniorsky svetový šampionát v alpských disciplínach v Jasnej vo februári 2014.

 

V júli minulého roku boli v Jasnej inšpektori FIS na čele s riaditeľom SP žien Atle Skaardalom , bývalým nórskym reprezentantom a exmajstrom sveta v super G. podľa neho je Jasná zaujímavý lyžiarsky rezort, má veľký potenciál a plne vyhovuje filozofii FIS rozširovať SP smerom na východ. Technické špecifiká tratí sú na vysokej úrovni, celková infraštruktúra strediska, aj medzinárodné podujatia, ktoré tu doteraz boli, to všetko pomohlo k tomu, aby sa Jasná zaradila do kalendára Svetového pohára“. Bohuš Hlavatý, predseda organizačného výboru SP v Jasnej za generálku na marcový lyžiarsky sviatok považuje aj Európsky pohár mužov v obrovskom slalome, ktorý bol v Jasnej v sezóne 2014-2015. Organizátori pod jeho vedením robia všetko preto, aby SP bol na najvyššej nielen športovej ale aj spoločenskej úrovni. Každý deň očakávajú 5000 divákov, pričom na tribúnu boli vstupenky vypredané už koncom minulého roku! V predpredaji je cena vstupenky na státie 5 eur, priamo pred pretekmi sa budú predávať po 15 eur.

 

Diváci sa skutočne majú na čo tešiť. Okrem hodnotných športových zážitkov a predpokladaného úspechu našich reprezentantiek ich čaká bohatý sprievodný program, plný koncertov, súťaží, módnej prehliadky, jednoducho lavína zábavy a nezabudnuteľná atmosféra...