Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Kto iný, ak nie Fico – Dušan Konček

Ohlásená kandidatúra Roberta Fica na prezidenta Slovenskej republiky nespôsobila nijakú hrmavicu na Slovensku. Možno aj preto, že to ľudia očakávali a možno aj preto, lebo ju vyhlásil pred sviatkami, keď národom hýbu obchodné reťazce. Málokto si všimol, že sa tak stalo po stretnutí Putina s Janukovyčom, kde podpísali dohodu. Nechcem tým naznačiť nič viac, ako sa dá povedať v dňoch sviatočných. Nech už sa nám Robert Fico páči alebo nie, treba uznať jedno, je to relatívne mladý politik, dokázal udržať na Slovensku aké také istoty v rozbúrenom ekonomickom mori sveta. Nuž ak dôchodcom do Nového roka dali dôchodok na tri paklíky cigariet značky Petra, nie je to bohviečo, ale čo skromnejší si povedia, Pán Boh zaplať aspoň za to. Dokonca sme mu prepáčili aj to, že pred polrokom maľoval druhý polrok minulého roka naružovo, aby sme nebodaj nevyšli do ulíc. Vieme, že európska ekonomika má mnoho problémov a tak ružové okuliare sú súčasť politiky. Vieme aj to, že ani ´ďalší rok nebude bohvieaký, ružové okuliare ktoré maľuje Európska únia nie sú hodnoverné. Ja viem, ťažko je povedať, ľudia Anciáša vášho, je to zložité, asi sa budeme musieť uskromniť. Ale niekedy je to lepšie ako maľovanie ružových okuliarov. Nepatrím k nekritickým prívržencom ani Smeru a ani Roberta Fica, ale jednoducho musím uznať, že dokáže v zložitých , nielen domácich, ale aj európskych súvislostiach/ teda rozhodujúcich/ tancovať celkom dobre, raz čaču, raz tango a raz swing. To, že dokázal „ utancovať „ tzv. opozíciu už ani nehovoriac. Utancoval ju k smrti, ona je už v truhle, len ju treba pochovať. Tancovaniu sa možno naučiť, bez toho, aby ste chodili do tanečnej. Z Roberta Fica sa stáva osobnosť, nielen na domácej scéne , ale aj na európskej. Poslanci jeho strany a aj ministri zaostávajú za ním o poriadnu konskú dĺžku. To je fakt, ktorý je vidno,. Keď sa pozeráte pozorne a zblízka. No veď nikto nie je dokonalý, vlastne ani R. Fico.

Dokonalý sú len jeho protivníci v prezidentskej kandidatúre. Alebo aspoň sa tak tvária. Troška mi je v tomto smere aj ľúto J. Čarnogurského, lebo v týchto voľbách vyjde na „ psí tridsiatok“. Pravdu povediac nezaslúži si to. Média ktoré ktosi zasa kúpi, lebo Ringier alias Axel Springer melie z posledného budú vzývať Milana Kňažku. Hoci jeho kandidatúra je niečo na spôsob, aj tak nemá do čoho pichnúť, tak kandidujem. O somelierovi Hrušovskom netreba vlastne nič povedať, lebo sa ani nič povedať nedá. Osuský, oj aké to meno, ale meno ešte jar nerobí. Normálnemu človeku to pripadá, ako keby tí všetci ostatní išli do lesa chystať drevo, a dole úbočím už drevo vezie Robert Fico. Aj nedávno som spozornel, akási pani či slečna Mezenská chce kandidovať. Ako znalec žien môžem povedať, že má zaujímavé oči. Nič viac a nič menej. Potom som zistil, že je aj poslankyňa. A chce zrušiť NATO. Čo neslúži na to, to treba zrušiť, to súhlasím. Naozaj je to úbohé, čo všetko chce kandidovať za prezidenta, teda okrem J. Čarnogurského. Aj tak si myslím, že tohto chlapa by sme mali niekde posunúť. Už keď pre nič iného, tak pre Juhosláviu.

Ešte raz opakujem, nie som Ficov agent s teplou vodou, ale myslím, že nič lepšie niet ako jeho kandidatúra. Je mladý, ešte čosi dokáže, nebude sa hrať na prezidenta, ale bude prezidentom, myslím si , že by parlament by mal schváliť väčšie právomoci pre slovenského prezidenta. Je to a bude to dôležité pri rokovaniach v EÚ. Pozrite sa na relatívne mladého Putina/ biologicky mladého/, dokázal za tri dni navštíviť Chabarovsk, kde boli veľké záplavy, potom Volgograd, kde boli teroristi, potom na lyžiach prejsť biatlonový komplex Laura v Soči a ešte si zahrať hokej spolu Lukašenkom v zápase hviezd. Samozrejme vyhrali 12:3. Fico je mladý, teda nielen biologicky a zvládne aj futbal, kliky, no vraj aj za sukňou sa pozrie, čo je v jeho veku biologicky tiež normálne.

Bol by som rád, keby aj Smeru zvolení R. Fica za prezidenta vyrástla na Slovensku normálna opozícia, teda nie Sulík, Matovič či Hlina alebo Frešo a Figeľ. Opozícia je troška ako soľ a cukor zároveň. Zrejme sa tak stane, opozícia bude konštruktívna ale ťahajú všetci za jeden povraz. Teda za Slovensko. Nie za vlastné záujmy. Treba vyčistiť slovenskú politickú scénu od podobných „politikov“ typu Žitňanská, Lipšic, Matovič, Sulík a ďalší, lebo to len Slovensko degraduje.

Teda sa treba prebudiť z naivity, Fico by mal vyhrať voľby v prvom kole a je po všetkom. A jedno je isté, ten mládenec si dostojí svojej zodpovednosti, jednoducho na to má, a tým je povedané všetko. A keď budú nejaké relácie medzi kandidátmi, berte to tak, že grantožrúti sa chcú nejakým spôsobom prezentovať. Nič iného tam nie je. A verte, že nebude jednoduché byť prezidentom Slovenskej republiky. A teda to chce chlapa, ktorý má „aj gule“.