Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Kto chce vojnu? – Dušan Konček

Medzi Rusmi a Poliakmi roky rokúce vládnu dosť napäté vzťahy a Poliaci sa na Ukrajine v posledných mesiacoch vyskytovali viac ako tomu bolo žiaduce. Aj preto bolo prekvapujúce, že „Obsewator Politiczny“ priniesol materiál s titulkom „Skompromitované USA, EÚ a NATO môžu dať ruskému Mišovi bozk na zadok“ Autor nenechal suchú nitku tak na USA, EÚ, NATO, ale aj na svojich vlastných politikoch. Stačí napríklad zacitovať: „USA odišli vo vojenskom aj politikom zmysle slova z Európy a na našom kontinente nemajú nijakú vážnosť“. Alebo „Genderové“ NATO je iba fikcia. Alebo „Európska únia nie je schopná sa jednomyseľne dohodnúť na sankciách vo vzťahu k Rusku, pretože a to treba otvorene povedať je ekonomicky závislá od Ruska“. V tom komentári je viac vecí, ktoré stoja za povšimnutie a záverečné konštatovanie je tiež zrozumiteľné: Európa, prebuď sa. V Moskve má proti sebe ťažkého partnera, ktorý bol predtým ponižovaný, ale je to partner dôstojný!

V súvislosti s udalosťami na Ukrajine vyplávalo na povrch skutočne veľa vecí, ktoré svetu dali najavo, že končí dominantnosť USA. A teda, že sa končí jednopolárny svet a ďalej sa budú USA musieť zmieriť s tým, že existuje bipolárny svet. A človek nemusí byť ani rusofil, aby pochopil, že je sympatickejší ruský tradicionalizmus, ako genderové ideológie Západu, ktoré sú súčasťou globalizácie sveta a aj likvidáciou počtu obyvateľstva planéty.

USA a EÚ svojou nezmyselnou politikou, doslova huckaním na Majdane, vrátane finančnej podpory, ktorá sa pohybuje v tucte miliárd dolárov urobili niečo, čo nemá s demokraciou nič spoločné a už vôbec nie s harmonickým spolunažívaním národov. Celá táto kamufláž s prevzatím moci, ktorá nemá ústavnú oporu je naozaj okatým zlyhaním politiky USA a aj EÚ. O čo teda išlo, ak vieme, že Ukrajinu v EÚ jednoducho nechcú ako člena, tak ako Turecko, ktoré je už takmer 50 rokov iba asociovaným členom EÚ. Celý tento cirkus nakoniec skončil doslova bratovražednými vzťahmi na Ukrajine, medzi západnou časťou a východnou časťou. Z dohody medzi prezidentom Janukovyčom a opozíciou Majdanu pod kuratelou ministrov zahraničných vecí Poľska, Francúzska a Nemecka sa stal zdrap papiera pre opozíciu aj Západ, ktorý túto dohodu podpísal ministrami zahraničných vecí. O legitimite novej vlády teda právom možno pochybovať a nemožno sa čudovať , že s nelegitímnou vládou Rusko odmieta jednať , ktorá svojimi rozhodnutiami eskaluje napätie medzi východnou a západnou časťou Ukrajiny, teda medzi ruskou menšinou a ukrajinskou väčšinou. Polostrov Krym sa nakoniec rozhodol o konaní referenda o pripojení k Rusku, ktorého bol veky súčasťou a žije tam väčšina rusky hovoriacich obyvateľov. Obetí z Majdanu je už takmer stovka a nie je jasné, odkiaľ boli snajperi čo strieľali na ľudí. Vyšetrovanie, ktoré sa iniciuje, je pozadné, pretože po udalostiach 21.februára tzv. uličnej revolúcii neobsadili ako za Lenina poštu či telegraf, ale čuduj sa svete – krematórium v Kyjeve, okrem iného. A to čosi aj naznačuje, ako sa vraví, kde niet tela – niet ani dela.

Krym sa s veľkou pravdepodobnosťou stane po referende 16. marca ruským územím, ak dovtedy nepríde k niečomu, čo naznačuje radikálna /rozumej banderovská/ časť nelegitímnej vlády, ktorá sústreďuje vojská pod Chersonom a chce o Krym bojovať. A tak teda zajtra bude vojna. Ale rovnako aj východná časť Ukrajiny, Donbas, Dnepropetrosk, Lugansk sa tiež nechcú zmieriť s tým, aby zostali štáte Ukrajina. Odmietajú fašizmus a banderocov, veď ten najaktívnejší z nich D. Jaroš ide dokonca kandidovať za prezidenta. On odmieta jednoducho všetko, aj USA, aj EÚ, aj Rusko, aj OSN, ale financie z USA a z európskych krajín, ktoré plynú na jeho činnosť neodmieta. Isté je, že takíto ľudia a v tej vláde je ich viac, nie sú po chuti ani USA a EÚ. Staré praktiky politiky USA hovoria, že to nie je novinka, už to použili o svojej roznáške demokracie, keď si našli človeka, ktorého sa potom zbavili. CIA má neúrekom snajperov. Lenže na Ukrajine je ich viac, hlavne za Galície, o ktorej sa hovorí, že je to európsky Taliban. A tak sa teraz horúčkovito rokuje o tom, ako zažehnať hroziaci celoeurópsky ak nie celosvetový konflikt. A Moskva nie je účastník tohto konfliktu, dostala sa tam vďaka tomu, že si bude chrániť rusky hovoriacich občanov, na čo má právo. Rusko svojich nikdy nezradilo a neurobí to ani teraz. Jasne sa však v týchto udalostiach ukázalo, že USA má v osobe B. Obamu naozaj slabého prezidenta a ukázalo sa, že je to len bábika v číchsi rukách.

Až do tejto situácie sa dostala Ukrajina politikou USA, EÚ a NATO. A aj tých takmer 100 obetí Majdanu si musia pripísať na svoj vrub a takom prípade je jedno kto strieľal. Bola tu ešte jedna šanca, po tom ako Juliu Tymošenkoú pustili z väzenia. Teda, že sa vrátia k dohode z 21. februára, Janykovyč sa ústavne vzdá funkcie a budú parlamentné i prezidentské voľby, kde sa predpokladalo víťazstvo Tymošenkovej, ktorá už má skúsenosti s rokovaniach s Moskvou. Ale signály, ktoré Tymošenkoá vysiela zo zahraničia sú dosť zvláštne a surové. Otázkou je, či je pod vplyvom drog na ktoré je naviedol jej spolu straník Turčynov, terajší zastupujúci prezident aj predseda parlamentu v jednej osobe. Ukrajinská kasa je prázdna, pôžičky od MMF sú limitované podmienkami a vláda ich akceptuje, že okrem konfliktu hrozí aj Majdan č 2. Gazprom hrozí zatvoriť kohútiky ropovodov a plynovodov a ak sankcie EÚ a USA budú sa stupňovať, doplatí na to Európa a aj Slovensko. Ponuka bridlicového plynu z USA je iba kšeft, USA na ťažbu tohto druhu plynu potrebujú financie a tak ho ponúkajú Európe, jeho preprava sa premietne do ceny a lacný nebude.

Najnovšie sa rysuje ešte jedna šanca, že kancelárka Merkelová, ktorá má dobré vzťahy s Putinom a Nemecko zasa veľký import s export s Ruskom, že sa jej podarí niečo vyriešiť, ale čas ide veľmi rýchlo. Je pravda, že tie vzťahy medzi Putinom a Merkelovou sú dobré, Putin hovorí nemecky, kancelárka zasa rusky. Je o nej známe, že okrem toho, že jej ruskí vojaci NDR kradli bicykel, tak ju raz uhryzol aj pes, odvtedy má na psov fóbiu. Keď bola na rokovaní v Moskve, Putin si do susednej miestnosti doviedol aj svojho Labradora a skúmal reakciu Merkelovej. Tá však statočne odolala a ani nemrkla, a Putin jej odvahu aj ocenil. Možno aj takéto vzťahy môžu pomôcť k urovnaniu situácie na Ukrajine. Tak USA ako aj EÚ by mali rešpektovať vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou, veď ruské investície a firmy na Ukrajine nemožno prehliadnuť, tak ako tých 6O nemeckých firiem Rusku, čo je počet ktorý nemajú ostatné krajiny EÚ dohromady. Ak USA mali politické či iné záujmy s Ukrajinou mali by na to radšej zabudnúť, ale ako sa má pozerať Rusko na to čo sa deje na Ukrajine, keď USA presadili, že poradcom zastupujúceho prezidenta je Sakašvili z Gruzínska známy z udalosti ktoré vyprovokoval voči Rusku v Gruzínsku pred rokmi.

Ukrajina, či ukrajinský národ sú Slovania, aj keď možno čudne znie slovo národ v ich reči „narid“, ale to je vedľajšie. Nie je teda možné, aby dva slovanské národy bojovali proti sebe a nechali Ukrajinu, aby sa rozpadla ergo zlikvidovala sama. Rumuni a Maďari už iba striehnu na to, ako budú chrániť svojich občanov v Zakarpatsku a na Bukovine. Nehovoriac o tom, že, ak sa trhne Škótsko a aj Katalánsko vyvolá to v Európe efekt domina. Možno to povedať aj inak, niekto sa snaží starý kontinent dostať na lopatky, aby zabránil katastrofickému scenáru vo svojej krajine. Netreba dvakrát hádať o čom je reč.