Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Kto bráni vojakom naplniť vojenskú prísahu? – Vladimír Mikunda

Vojenská prísaha je sľub, ktorým vojaci deklarujú svoju vernosť vlasti. Jej obsah stanovuje § 3 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky.

Pozrime sa, čo všetko musia (ale aj nemusia, ak nebudú chcieť) slovenskí muži a ženy v rovnošatách porušiť pri schválení NR SR Obrannej dohody s USA, nech by sa nazývala akokoľvek. A uvedomme si aj to, čo poruší prezidentka, ako vrchná veliteľka OS SR.

Minister obrany SR a vláda SR to už porušili! Ako sa zachová náčelník generálneho štábu a jeho štáb? Ako sa zachová Zväz vojakov SR, Klub generálov SR a ďalšie armáde profesijne blízke organizácie?

Slávnostne prisahám, že budem verný Slovenskej republike. Sľubujem, že budem zodpovedne plniť úlohy, ktoré ozbrojeným silám vyplývajú z Ústavy Slovenskej republiky, ústavných zákonov, zákonov, a budem vykonávať vojenské rozkazy. Budem čestným, statočným a disciplinovaným vojakom. Som pripravený brániť slobodu, nezávislosť, zvrchovanosť, územnú celistvosť Slovenskej republiky a nedotknuteľnosť jej hraníc. Na to som pripravený vynaložiť všetky svoje sily a schopnosti a nasadiť aj svoj život. Tak prisahám!“.

Ak NR SR schváli velezradnú dohodu s cudzou mocou, dostane každého slovenského vojaka do stavu, že nebude môcť naplniť vojenskú prísahu. Zároveň všetkým vojakom nastaví zrkadlo, či sú naozaj pripravení brániť nezávislosť a zvrchovanosť svojej vlasti alebo sú to pre nich len slová do vetra. Ak by sme mali česť japonských samurajov, každý „chlap“ by za to musel spáchať sepuku. Lebo ktosi vyšší mu zabránil zachovať si česť.

Ale keďže takto sa česť u nás neochraňuje, každý čestný vojak (v minulosti rytier), by sa mal dištancovať od takejto štátnej organizácie a odísť z armády, lebo mu bráni so cťou plniť vojenskú prísahu. A navrátiť sa do nej až vtedy, keď sa Slovensko opäť stane nezávislým a zvrchovaným. Takým, ktoré sa mu za dnešný postoj aj patrične poďakuje, Až potom sa budú dať naplniť aj slová o vernosti Slovenskej republike... lebo takáto vernosť musí byť obojstranná.

pplk. v.v. Vladimír Mikunda