Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Krym patrí tam, kde patril stáročia – Ján Horár

Bolo zaujímavé počúvať, ako sa po referende a pripojení Krymu k Rusku zdvihla mediálna kampaň o akejsi agresii Ruska a podobne. Po čase však prestala. Keby sme napríklad aj na Slovensku vedeli ako pripojili USA k sebe Honolulu, museli by sme kričať o tom ako zomrelo medzinárodné právo už vtedy. To, že zomrelo bolo Európanom jasné po Kosove. A teraz niekto vykrikuje, že bolo porušené medzinárodné právo pripojením Krymu k Rusku. Inak sa možno čudovať nemeckej kancelárke, východné Nemecko, teda bývalá NDR sa pripojila k západnému Nemecku a nebolo žiadne referendum, nikto to ani nespochybňoval a ani „nepípol“. A pritom pani kancelárka je tiež východná Nemka. Nemci sa jednoducho zjednotili. Po rozpade ZSSR sa rusky hovoriaci občania ocitli v samostatných republikách, či už ide o baltské republiky, alebo ázijské, ako smädní na púšti. A tak dnes keď sa chcú zjednotiť Rusi, ako v prípade Krymu je to zlo.

Na druhej strane zjednotenie Nemecka bolo dobro. A prípade Krymu išlo takmer o jednotné želanie obyvateľov. Demonštrácie v Donecku, Charkove, Lugansku a ďalších regiónoch ukazujú, že také isté želanie prejavujú ďalší z Ukrajiny, čo spôsobili aj neuvážené kroky dočasnej vlády, ktorú jednoducho tieto regióny neuznávajú, lebo nebola zvolená v riadnych demokratických voľbách. Západ ju uznáva a tak sa treba spýtať, kto vlastne porušuje zákony. Je jasné a vyplýva to z doterajších krokov ruskej vlády, že z Krymu vytvoria nielen vojenský punkt, ale aj akúsi výkladnú skriňu Ruska a nebodaj aj zónu ofšhoringu. Už teraz sú dôchodky Krymčanov dvakrát také ako na Ukrajine a vojaci majú štyri razy väčšiu mzdu ako na Ukrajine. A chystajú sa tu veľké zmeny turistickom ruchu. Je skutočne smiešne, že niektorí kandidáti na prezidenta Ukrajiny /voľby budú 25. mája tohto roka/ majú v programe opätovné pripojenie Krymu k Ukrajine. O Kryme je jednoducho rozhodnuté, už ani Lavrov a Kerry sa pri rokovaniach o stabilizácii situácie na Ukrajine Krymom nezaoberajú. Nekompetentná vláda v Kyjeve však nijako k stabilizácii neprispieva, skôr naopak, svojimi rozhodnutiami prilieva olej do ohňa, rusofobia nadobudla obludné rozmery a to Kremeľ nenechá bez povšimnutia. Dlžoby za plyn zo strany Ukrajiny hrozia, že dodávky sa zastavia a vieme, že to bude mať dopad aj na dodávky do Európy.

Zo streľby na Majdane obvinila vláda Rusov, čo je pritiahnuté za vlasy. Ich hrdina a hrdina Majdanu Saško Bily /Alexander Muzičko/, ktorý bojoval v radoch Čečencov proti Rusom a nemilosrdne sa vraj zastrelil sám, so zviazanými rukami si vpálil dve guľky do srdca. Západu nie sú nacionalisti, ktorých predtým na Majdane podporovali, už po chuti, a tak sa v ich záhadnej likvidácii bude zrejme pokračovať. V americkej tlači sa objavujú od renomovaných osobností názory, že načo dávajú USA pôžičky Ukrajine, keď tie miliardy aj tak skončia Rusku, lebo Ukrajina dlží svojmu doterajšiemu mecenášovi dosť miliárd dolárov. Sankcie zo strany Západu sa minú účinkom, lebo sú zvláštne, zákaz cestovať do USA má napríklad poslankyňa ruského parlamentu, známa bojovníčka proti jednopohlavným manželstvám, ktorá sa k Ukrajine vôbec nevyjadrovala. Už len treba čakať, že sankcie sa budú týkať aj Putinovho Labradora /pes/. V Európe sa už množia hlasy, prečo sa do Ukrajiny namočila EÚ takým spôsobom akým to urobila. Mohla predsa vyčkať a rokovaniami s Ruskom a Ukrajinou dosiahnuť niečo čo by uspokojilo všetky tri strany. To sa zrejme prejaví aj vo voľbách do európskeho parlamentu, kde získajú prevahu euroreformátori či euroskeptici. Možno naozaj treba v EÚ perestrojku. To by bol ten lepší prípad. Ten horší by bol zvýšený tlak na Rusko, ktoré však drží palec nad nebezpečným gombíkom a stačí ho len stisnúť.

Náznaky z Kremľa už boli vyslané, ide o to, že Rusko začne obchodovať v rubľoch či juanoch, otočí sa Európe chrbtom a dobré vzťahy s krajinami BRIKS a ázijskými krajinami spôsobia taký ekonomický kolaps vo svete, aký táto planéta ešte nezažila a skončí obchodovanie v naftodolároch. A to je horšie ako jadrová vojna. A tak jednoducho treba prestať experimentovať na Ukrajine, národ ktorej by sa stal najhoršou obeťou, stabilizovať situáciu, ktorú ktosi hlúpy rozohral a vrátiť sa k normálnym vzťahom. S tým, že „výnimočnosť“ USA skončila, skončil jednopolárny set a bipolárny sa musí naučiť žiť podľa iných pravidiel.