Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Krym ako reštitúcia pre Rusko – Ján Horár

Nestačil zatíchnuť škandál s virtuálnym minetom voči USA ministrom zahraničných vecí Poľska Sikorským a známy poľský týždenník „Wprost“ prišiel s novou senzáciou. Reč je o skutočnou a úplnom texte rezolúcie OBSE, ktorá poukazuje na to, že odchod Krymu od Ukrajiny nie je narušením celistvosti Ukrajiny. Tento článok je naozaj katastrofou pre Ukrajinu.

 

Ako vyplýva z dokumentu, stalo sa tak potom ako Ukrajina podpísala asociačnú dohodu s EÚ /27.júna t.r./. Ukrajina týmto podpisom sa zaviazala na reštitúcie, ktoré sú záväzné pre všetkých členov EÚ, vrátane asociovaných, ako to vyplýva z Článku 1 Konvencie Rady Európy: „Ochrana vlastníctva fyzických a právnických osôb“. O tomto zrejme nemali vedomosť ani prezident Ukrajiny Petro Porošenko a ani jeho tím. V protokole číslo 1 je celkom jasne napísané o práve členov EÚ len na svoje skutočné vlastníctvo. Z tohto článku jasne vyplýva povinnosť vrátenia nezákonných vecí, vrátane pôdy. Aj preto proces odchodu Krymu k Rusku OBSE priznala ako reštitúciu, čiže vrátenie majetku, jeho pôvodnému vlastníkovi. Ako základ bol prijatý štatút Krymu z 28. Júla 1914, teda začiatku 1. svetovej vojny.

„Wprost“ prináša aj ostrú diskusiu na túto tému. Doslova senzáciou bolo vystúpenie rakúskeho predstaviteľa Kristofa Liajtla, ktorý hovoril, že ak vyplýva z logiky rezolúcie Ukrajina by sa mala samo likvidovať v prospech Ruska. Výnimkou je len územie Galície, ktorá predtým bola súčasťou Rakúsko-Uhorska /Ivano-Frankovská, Ľvovská oblasť a západná časť Ternopoľskej časti terajšej Ukrajiny/. „V roku 1914, páni, Ukrajina bola časťou Rakúsko-Uhorska. To znamená, že po sto rokoch právo mojej vlasti na Galíciu je bezvýhradným“, povedal K. Liajtla.

 

Vystúpenie Rakúšana vyzvalo nespokojnosť člena poľskej delegácie Adama Koberackého. Pripomenul, že Ukrajina pred 400 rokmi bola súčasťou Rzeci Pospolitej a len Poľsko má na ňu právo. „Stáročia poľský a ukrajinský národ žili v priateľstve, pokiaľ agent Kremľa Chmelnickij nezradil“.

 Neočakávaným na Výbore OBSE bolo vystúpenie tatárskeho predstaviteľa z Krymu Mustafa Džemileva. Vystúpil ako posledný potomok krymského chána Šachina Geraja. A od OBSE žiadal, aby mu pomohli vrátiť chánske panstvo v Bachčisaraji /Krym/. „Tu chcem prežiť svoju starobu. A je to moja podmienka priznania zákonnosti vchodu Krymu do Ruskej federácie. Vráťte mi otcovsky dom“, so slzami očiach povedal zástupca krymského mežlisu.

To je len malá časť škandálnej polemiky, ktorú zverejnil „Wprost“.

 „Vy nemôžete dopustiť, aby sa táto rezolúcia dostala na verejnosť“, vykrikoval hystericky minister zahraničných vecí John Kerry, obracajúc sa k predsedovi OBSE D. Burkchalterovi. Ten mu spakruky odpovedal, že OBSE je nezávislá medzinárodná organizácia. Do Viedne poslali predstaviteľku vlády USA Jennifer Psaki, aby prinútila Švajčiara k ústupkom, ale tá však namiesto do Austrie letela do Austrálie, lebo si poplietla cieľ letu/ Táto madam sa nedávno preslávila tým, že útek obyvateľov Ukrajiny do Ruska označila tým, že to nie je pravda, lebo tie desaťtisíce išli v Rusku navštíviť svojich starých rodičov/Lietadlo síce z pol cesty vrátili, ale prišla neskoro do Viedne. Hoci sa do masmédií dostala len skrátená verzia rezolúcie OBSE, bez spomínania reštitúcií, celý text sa dostal k redaktorovi “Wprost“ Silvestrovi Latkovskemu.

 

 „Wprost“ uverejnil aj telefonický rozhovor ukrajinského prezidenta Porošenka s poľským prezidentom B. Komorowskym, ktorý navrhuje Ukrajine, aby sa začlenila do Poľskej republiky a nové vojvodstvo by sa nazývalo „Záporožským“ Prezidentovi Porošenkovi garantoval poľský prezident miesto v poľskom Sejme. Porošenko tento návrh nazval konštruktívnym a povedal, že ho predloží ukrajinskému parlamentu koncom júla. Jediným politikom, ktorú na skutočnú rezolúciu OBSE z Ukrajiny zareagoval bola J. Tymošenková. „Ukrajina vydrží úder reštitúcií, len ak prizná samostatnosť Novorossii /teda juhovýchodu terajšej Ukrajiny/. Takýto chod zastaví pre nás zničujúcu rezolúciu a umožní nám zostať v Európe.“ /BBC Ukrainian/. Predstavitelia iných politických strán Ukrajiny zostali v šoku. Reštitúcie sú totiž pre Ukrajiny doslova katastrofou, o nich sníva už dávno židovská obec na čele s oligarchom Kolomojským. Nároky na územia Ukrajiny majú aj Rumunsko, Maďarsko a aj Slovensko, keď časť ich území po druhej svetovej vojne „odišla“ k Ukrajine. Podobne je to aj v prípade Litvy, potomkovia kniežaťa Rurika žiadajú vrátiť Pečorskú Lavru, Sofiu Kyjevskú a Zlaté vráta. Návrat majetku sú pripravení žiadať a desiatky tisíc emigrantov, ktorí utiekli pred ZSSR do USA a Kanady, tak isto ako grécko-katolícka cirkev, ktorá tu mala predtým naozaj veľké majetky.

 

P.S.: Redaktor poľského „Wprostu“ bol následne zadržaný predstaviteľom poľskej rozviedky Dariusom Lucsakom, ktorý ho odovzdal predstaviteľom americkej rozviedky a ktorého údajne už poslali do Guantanama.“ Existujú dôkazy o spolupráci pána Latkovskeho s nigerijskou sektou „Boko Charam“, ktorá sa venuje kradnutiu detí. Vo väzení bude dovtedy, kým sa neprizná k spolupráci s džihadistami“, povedal šéf ambasády USA Steven Mall. Reakcia poľského prezidenta v prejave národu o odovzdaní redaktora americkej strane bola lakonická „Pogodzi, panovie!“ /Zmierme sa s tým, páni!/