Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Kriminalisti chránia životné prostredie – Vladimír Mezencev

Určite prevažná časť obyvateľstva SR zaregistrovala vznik tzv. enviromentálnej polície, teda špecialistov, určených na odhaľovanie trestnej činnosti, súvisiacej s poškodzovaním životného prostredia. Vznikla síce už 1. apríla 2019, ale verejnosť o jej práci nemá veľa informácií. Napriek tomu kriminalisti, zameraní na tieto formy trestnej činnosti sa majú čím pochváliť. Podľa hovorkyne KR PZ v Košiciach pplk. Mgr. Jany Mésarovej už v premiérovom roku svojej práce, teda v roku 2019 odhalili v Košickom kraji trestnú činnosť s odhadnou škodou 11 mil. eur, o rok neskôr už za 35 miliónov eur. Išlo predovšetkým o nelegálnu ťažbu a výrub dreva a nebezpečné znečisťovanie životného prostredia, napr. v Strážskom. Len pre zaujímavosť – kriminalisti z enviromentálneho úseku v minulom roku odhalili 13 prípadov týrania zvierat, päť porušení ochrany stromov a krovín, 6 prípadov neoprávneného nakladania s odpadmi a dva trestné činy nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov a rádioaktívnych látok.

 

Iným problémom sú krádeže dreva z lesných pozemkov občanmi. Tieto riešia policajti z obvodných oddelení PZ SR a napriek ich snahe a skúsenostiam je veľmi ťažké odhaľovať pôvodcov tejto trestnej činnosti. Svoj nepriamy podiel na nej majú však aj tí, ktorí od páchateľov kupujú takéto drevo na palivo, i keď dobre vedia, že predávajúci ho ilegálne vyťažili, teda nikdy im nepatrilo. V Košickom kraji v roku 2020 polícia odhalila 270 prípadov krádeží dreva. Niektoré prípady /54/ boli riešené udelením blokových pokút, iné sa dostali až k prokurátorom a páchatelia môžu byť odsúdení až na dva roky straty slobody. Podľa odhalených prípadov krádeží a udelených pokút sa najviac darí policajtom z Rožňavského a Trebišovského okresu.

 

TREST, KTORÝ URČITE VOJDE DO DEJÍN SLOVENSKÉHO SÚDNICTVA

Aj do roku 1990 sa hovorilo, že z pohľadu trestu je výhodnejšie ukradnúť veľkú sumu peňazí ako päťdesiat korún. To i napriek tomu, že mnohých potenciálnych zlodejov od rôznych krádeží odradzovali veľmi vysoké tresty, predovšetkým v prípadoch, že išlo o majetok v socialistickom vlastníctve. „Podarovaný“ desaťročný pobyt za mrežami bol v týchto prípadoch samozrejmosťou.

 

Dnes o kradnutiach miliónov vieme svoje a často šikovní, ale o to drahší advokáti dokážu svojich klientov „vysekať“ dokonca na odsúdenia iba na podmienečné tresty. Prípad z Košíc, ktorý sa udial iba nedávno, sa však určite dostane aj do svetových médií a mnohí, ktorí si naňho spomenú vo chvíli, keď ich začne „svrbieť ruka“, tak prestanú myslieť na to, ako by mohli niekde niečo ukradnúť.

 

Košičan pán R. má 52 rokov a k tomu ešte akademický titul inžiniera. Pri nákupe na sídlisku Železníky si do vrecka bundy položil jeden strúčik cesnaku a pri pokladni ho nevyložil. Zaplatil iba za tovar, ktorý bol uložený v nákupnom vozíku. Neskôr sa zistilo /po jeho zadržaní strážnou službou/ že hodnota strúčika predstavovala 0,33 eura. Pán R. síce tvrdil, že cesnak jednoducho zabudol vyložiť z bundy, ale privolaní policajti zistili, že za podobný priestupok už vo februári minulého roku dostal pokutu. Preto už v opakovanom prípade nešlo o priestupok, ale trestný čin. Dve noci strávil v policajnej cele a nej jeho cesta viedla priamo pred sudcu Okresného súdu Košice II. Tam svoj čin oľutoval a opäť tvrdil, že pred platením na cesnak vo vrecku zabudol. Prísnemu trestu sa však napriek tomu nevyhol. Trestným rozkazom dostal štyri mesiace väzenia podmienečne s odkladom na jeden rok. V tomto prípade je každý komentár už zbytočný. A takýchto prípadov nie je vôbec málo...