Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Kričanie Slovensku pomohlo – Daniel Bachát

Poľsko a Slovensko boli dve najviac vykrikujúce krajiny, ktoré odmietali Severný potok 2, teda plyn z Ruska do Nemecka. Slovenský premiér kade chodil tade kričal, rovnako ako prezident, ktorý zasa horlil za Ukrajinu. Ruský Gazprom sa rozhodol, že s tranzitom plynu do Európy  v roku 2018 končí, pretože rúry sú po životnosti a nikto do ich obnovy financie nedá. Samozrejme  Slovensku a Poľsku sa pripojili aj ďalšie krajiny. Rozhodnutie bolo na pani kancelárke Merkelovej. Tá prednedávnom povedala, že to je v poriadku, lebo ide o obchod. 

 

Samozrejme pre Nemecko je to veľmi výhodný projekt, jednak je lacnejší ako cez Ukrajinu a potom  Severný potok 1 a 2 bude vytvárať z Nemecka silného plynového hráča, ktorý sa takto udrží dominujúce postavenie v EÚ. Ak by sa Severný potok 2nekonal ohrozilo by to jednoducho aj jednotu Európy, pretože po Brexite EÚ zároveň stráca veľké percenta plynu a ropy. Slovensko zmĺklo a samozrejme  robilo všetko preto, aby sme tých 800 miliónov eur za tranzit nestratili.

 

Už ani slovenský prezident neargumentuje, že to bude škodiť Ukrajine, čo  tvrdil ako na kolotoči. A stalo sa, čo  sa predtým zdalo nemožné, ruský monopol Gazprom sa dohodol s operátorom plynovej siete Eustream o využití slovenského plynového systému v rámci projektu Severný potok 2.Tento fakt oznámil šéf Gazpromu na tlačovej konferencii 30. júla 2016 a dodal, že keď sa obidve strany dohovorili, znamená to, že sa dohovorili aj na výhodnosti tejto dohody, ktorá je dlhoročná.

 

Treba povedať, že Slovensko malo dohodu o tranzite plynu cez Ukrajinu do roku 2028, systémom ber a plať. Ak by Gazprom skončil tranzit skôr, Slovensko by sa mohlo súdiť a vyhralo by. Podľa  prezentovanej poslednej dohody by mohlo Slovensko potom z Nemecka, cez Českú republiku plyn dodávať aj na Ukrajinu a možno aj do Rakúska. Na dohodu s Eustreamom reagovalo aj Rakúsko, spoločnosť GazConnectAustria, ktorá je dcérou OMV. Obidve spoločnosti predstavujú koridor, ktorým možno cez Slovensko a Rakúsko transportovať plyn na Balkán a na sever Talianska. Kričať sa teda v tomto prípade oplatilo, prišli sme si na svoje.  Keď šéf Gazpromu spomínal obojstranné výhody  dohody, to znamená aj to, že financie za tranzit by sme nemali stratiť a ak zo začiatku to nebude taká istá suma, môže Gazprom znížiť cenu nášho odberu plynu. 

 

Ruský plyn Európa jednoducho potrebuje, čo pochopili aj poslanci európskeho parlamentu a túto obchodnú dohodu Severný potok 2 odsúhlasili. Naďalej sa to však nepáči Američanom, ktorí sa obrátili aj na EÚ. Vyplýva to z ich záujmov o Ukrajinu, na druhej strane EÚ zrejme Ukrajinu vypustila zo svojich prioritných záujmov.