Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Krásna minulosť, biedna súčasnosť, neistá budúcnosť - Ján Sliačan

ŽIAĽ, KOŠICKÝ FUTBAL MÁ IBA LEGENDY A NÁDEJE

Tým priaznivcom košického futbalu, ktorých vek sa končí na -násť, sa vôbec nechce veriť, že hráči, ktorí vyrástli v tomto meste, alebo v ňom aspoň dlhé roky pôsobili, sa pýšia mimoriadne cennými medailami. Sú medzi nimi olympijskí víťazi, majstri Európy a držitelia národných pohárov... Výpočet ich trofejí by v novinách zabral skutočne veľký priestor. Všetky tieto úspechy však dosiahli v minulom storočí.

 

Najmä pre nich sa organizuje medzinárodný turnaj Festival futbalových legiend, ktorý má za sebou už päť úspešných ročníkov. Na tom zatiaľ poslednom si prevažná väčšina týchto osobností z rúk predsedu Košického samosprávneho  kraja Rastislava Trnku a starostu MČ Košice-JUH Jaroslava Hlinku medaily a pamätné dresy s nápisom „Košická futbalová legenda“. Žiaľ, z rôznych príčin sa tohto slávnostného aktu nemohli zúčastniť Jozef Móder a Gejza Farkaš. Prvý pre vážne zdravotné problémy, druhý mal vtedy trénerské povinnosti.

 

Organizátori tejto akcie na dvojicu, ktorá spolu hrávala v modrom drese Lokomotívy Košice nezabudli a s odstupom niekoľkých týždňov oboch, v minulosti vynikajúcich hráčov, ocenili medailou i dresom. Jozef Móder je majster Európy z roku 1976, dvojnásobný držiteľ Čs. pohára i Rakúskeho pohára, v rokoch 1980-82 ako člen mužstva GK Graz bol dvakrát vyhlásený za najlepšieho zahraničného futbalistu rakúskej najvyššej súťaže. I keď počas svojej hráčskej kariéry prevzal nejedno ocenenie za svoje futbalové kvality, neskrýval radosť nad prevzatím dresu s číslom 8, ktoré mu patrilo v košickej Lokomotíve. „Zdedí ho po mne môj vnuk a bude sa môcť medzi priateľmi chváliť tým, že jeho starý otec patril medzi košické futbalové legendy“, povedal tento muž, ktorého odborníci zaradili do dvadsiatky najlepších slovenských futbalistov 20. storočia.

 

Z rúk zakladateľa a predsedu organizačného výboru Festivalu futbalových legiend Štefana Stolára prevzal pamätnú medailu a dres košickej futbalovej osobnosti aj čerstvý sedemdesiatnik, stále ešte aktívny tréner Gejza Farkaš, rodák z Brzotína pri Rožňave, dlhoročná opora Lokomotívy Košice, reprezentant Československa v niekoľkých vekových kategóriách. Je držiteľom zlatej medaily z I. majstrovstiev Európy hráčov do 23 rokov /1972/. Okrem Čs. pohára /1977, 1979/ vyhral aj Cyperský pohár. Dodnes na ostrove Cyprus nezabúdajú nielen na jeho vynikajúce výkony na trávniku, ale ani na jeho úspešné dlhoročné trénerské pôsobenie v najlepších kluboch tohto ostrova, ako aj v gréckom Panioniose Atény.

 

Aj Móder má za sebou zaujímavú a úspešnú trénerskú kariéru. Bol, napríklad, členom realizačného tímu v I. FC Košice v časoch jeho najväčšej slávy a niekoľko rokov pôsobil v ďalekom Kuvajte. Mohol odovzdávať svoje bohaté skúseností ešte dlhšie, ale na súčasný futbal tak trochu zanevrel. Vďaka televíznej obrazovke ho síce sleduje na celom svete, ale o tom našom si teraz veľa dobrého nemyslí. „Mnohé kluby sa stali majetkom rýchlo zbohatlíkov, ktorí sa k ním správajú ako ku svojím hračkám. Teda napríklad ako chlapci k autíčkam. Pokiaľ sú v poriadku, tak sa s nimi hrajú. Keď sa pokazia tak ich odložia a čakajú na niečo zaujímavejšie. Dospelí majitelia futbalový klub síce nemôže nikam odložiť, ale ho jednoducho predajú alebo, keď sa s nikým nedohodnú na cene, tak ho nechajú zaniknúť. Za takýmito príkladmi nemusíme chodiť ďaleko, nájdeme ich aj u nás doma v Košiciach“, s trpkosťou v hlase konštatuje táto legenda nielen košického futbalu. „Preto je dnes u nás futbal na úrovni nejakého okresného mestečka s regionálnou tradíciou“, smutne dodáva a nám nezostáva nič iné, iba s ním súhlasiť...

 

Aj táto dvojica je jedným z dôkazov toho, že v Čermeli vyrástli skutočné futbalové legendy a osobnosti, ktoré košickú futbalovú školu preslávili ďaleko od domova. Žiaľ, J. Móder i G. Farkaš už skôr patria do kapitol slávnych dejín košického futbalu a nie do jeho prítomnosti...

Foto: Miroslav Vacula

Zakladateľ medzinárodného futbalového turnaja Festival futbalových legiend a predseda jeho organizačného výboru Štefan Stolár (v strede) odovzdal pamätné medaily a dresy „Košická futbalová legenda“ Jozefovi Móderovi a Gejzovi Farkašovi.

Zakladateľ medzinárodného futbalového turnaja Festival futbalových legiend a predseda jeho organizačného výboru Štefan Stolár (v strede) odovzdal pamätné medaily a dresy „Košická futbalová legenda“ Jozefovi Móderovi a Gejzovi Farkašovi.