Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Korupcia zhltne ročne 120 miliárd eur – Jozef Šucha

Európska komisia v utorok 3. februára zverejnila historicky prvú správu EÚ o boji proti korupcii. Týka sa všetkých členských štátov EÚ a pre európske hospodárstvo znamená náklady vo výške približne 120 miliárd eur ročne. Pozrime sa na niektoré údaje zo tejto správy tak ako ich uviedla TASR.

Správa o korupcii na rok 2014 hovorí nie len o korupcii v jednotlivých členských štátoch ale aj o tom aké opatrenia boli v tejto súvislosti prijaté, ktoré z nich fungujú, a takisto aj to, čo by sa malo zlepšiť. Na Slovensku si podľa údajov Eurobarometra až 90 percent obyvateľov myslí, že korupcia je bežná. Štandard v EÚ je 76 percent. Iba 21 percent Slovákov verí, že snahy vlády v boji proti korupcii sú účinné (priemer EÚ - 23 percent) a rovnaký počet Slovákov si myslí, že trestné stíhania sú natoľko úspešné, že odradzujú od korupčných praktík (priemer EÚ - 26 percent). Až 66 percent respondentov na Slovensku považuje korupciu za veľmi vážny alebo dosť vážny problém pri obchodovaní (priemer EÚ - 43 percent), 53 percent opýtaných si to isté myslí o rodinkárstve a klientelizme pri podnikaní (priemer EÚ - 41 percent).

Na otázku, či za uplynulých 12 mesiacov si niekto vypýtal úplatok za službu, odpovedalo kladne 14 percent Slovákov (priemer EÚ - 4 percentá) a 13 percent firiem (priemer EÚ - 5 percent). Slovensko je v indexe vnímania korupcie podľa Transparency International na piatom mieste od konca medzi členskými štátmi EÚ, s 40 bodmi zo 100. Na posledných štyroch miestach sú Grécko, Bulharsko, Rumunsko a Taliansko. V správe Svetovej banky, podľa takzvaného percentilového poradia o kontrole korupcie, je SR šiesta najhoršia v 28-člennej EÚ, s 60 bodmi zo 100. Rovnaký zdroj označil efektivitu slovenskej vlády pri boji s korupciou za ôsmu najhoršiu v EÚ, so 74 bodmi zo 100, tu však slovenská administratíva predbehla snaženie sa vlád v susednom Poľsku a Maďarsku. Zo správy EK o korupcii vyplýva, že povaha aj úroveň korupcie, ako aj účinnosť opatrení prijatých na boj proti nej, sa v jednotlivých členských štátoch líšia. Správa ďalej upozorňuje, že korupcia si vo všetkých členských štátoch zaslúži väčšiu pozornosť.

Výsledky prieskumu Eurobarometra o postojoch Európanov v súvislosti s korupciou indikujú, že tri štvrtiny (76 percent) Európanov si myslí, že korupcia je stále široko rozšírená a že viac ako polovica (56 percent) z nich sa nazdáva, že úroveň korupcie v ich krajine sa za uplynulé tri roky vzrástla. Každý dvanásty Európan (osem percent) uviedol, že v ostatných 12 mesiacoch zažil korupciu alebo bol jej svedkom. "Korupcia podkopáva dôveru občanov v demokratické inštitúcie a právny štát, poškodzuje európske hospodárstvo a pripravuje štáty o potrebné príjmy z daní. Členské štáty v oblasti boja proti korupcii dosiahli pokrok, avšak správa naznačuje, že je ešte potrebné vyvinúť ďalšie úsilie," uviedla v tejto súvislosti eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová. Treba dodať, že korupcia najmä okráda všetkých občanov o veľké sumy peňazí, ktoré končia na súkromných kontách zbohatlíkov. Práve preto by okrem iných opatrení bolo treba veľmi prísne sledovať nárast majetku, u tých, ktorých legálny príjem tento majetok nedokáže vysvetliť.