Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Koronavírus termíny pretekov menil aj rušil – Vladimír Mezencev

Koniec dobrý, všetko dobré... Tieto slová platia v súvislosti s hodnotením slovenskej atletiky v tomto roku, i keď kalendár domácich súťaží korona kríza postavila úplne na hlavu. Termínová listina najvýznamnejších podujatí sa niekoľkokrát menila a ešte šťastie, že aspoň v kategórii dospelých sa podarilo uzavrieť majstrovstvá SR i najvyššiu súťaž družstiev. Podiel na tom majú aj Košice, konkrétne Slávia TU, ktorá kvalitne zorganizovala dve ligové kolá – druhé v júli a finále v septembri.

 

O tom, že tento rok bol skutočne kuriózny, svedčia aj dosiahnuté TOP výkony. Atléti vytvorili tri národné rekordy /z nich jeden juniorský/, pritom v roku 2019 ani jeden! Na majstrovstvách SR prekonali 7 rekordov šampionátu /pred rokom iba jeden/ a štatistici zaznamenali 16 slovenských výkonov roka – v uplynulej sezóne päť. Dokonca naša atletika má aj výkony zaradené do kategórie svetové výkony roka...

 

Spomedzi 8 účastníkov ligovú súťaž mužov vyhral Stavbár Nitra, Slávia TU Košice obsadila 6.miesto pred Sláviou Spišská Nová Ves. U žien dominovala Dukla Banská Bystrica, Slávia TU Košice skončila piata. Silvia Hanusová, predsedníčka Vsl. atletického zväzu: „Oba kolektívy Slávie TU Košice potvrdili kvalitnú a systematickú prácu v klube, ja si však vysoko cením aj 7. miesto mladých pretekárov zo Slávie Spišská Nová Ves, ktorým sa pri ich skromnom počte podarilo udržať medzi elitou. Samozrejme, rozhodujúci podiel na tom mal Matej Baluch, ale za zmienku stoja aj výkony ostatných jeho oddielových kolegov, napríklad Lukáša Koperdáka... Liga je síce liga, ale v regióne máme 26 atletických klubov a mnohým sa darí aj mimo nej, napríklad Akademiku TU Košice a začína sa prejavovať práca sestier Dany a Jany Veľdákových v Atletike Košice. Na druhej strane pociťujeme nedostatok atletickej infraštruktúry, veď na celom východnom Slovensku máme iba jeden štadión, ktorý znesie prísnejšiu kritiku a vyhovuje medzinárodným normám. Ten patrí Technickej univerzite Košice,“ hovorí šéfka kráľovnej športu v regióne.

 

V NOVEMBRI ČI V DECEMBRI?

Nie tak dávno Slovenský atletický zväz /SAZ/ vytvoril svoju novú a ojedinelú komisiu – pandemickú!  Na jej čele stojí šéftréner SAZ Martin Pupiš. Od nej záleží, či odporučí zorganizovanie podujatí a keď áno, tak aj o ich termínoch. Tak napríklad pôvodne sa 21.novembra mali uskutočniť majstrovstvá SR v cezpoľnom behu v Krupine. Už teraz sa však uvažuje o ich preložení na prvý, resp. druhý decembrový víkend. Komisia bude mať dôležité slovo aj pri výbere miesta a termínu sústredenia našich kandidátov na olympijský dres, ktoré sa má uskutočniť na prelome rokov, či už v blízkosti rovníka, alebo na južnej pologuli.

 

Ešte niekedy v jari sa ani nerátalo s tým, že sa uskutoční tradičná anketa Atlét roka. Teraz je situácia taká, že dostať sa do desiatky najúspešnejších bude poriadna tlačenica. Odborníci však predpokladajú, že isté miesto by v nej mal mať Matej Baluch zo Spiša. V minulom roku sa v nej stal Objavom roka, teraz sa ráta s jeho umiestnením okolo 5. miesta... Mal by sa ocitnúť medzi Matejom Tóthom, Jánom Volkom, Emmou Zapletalovou a ďalšími, ktorí majú v tomto roku za sebou úspešné vystúpenia v Diamantovej lige, prestížnom Svetovom halovom atletickom turné /WAIT/, na Zlatej tretre v Ostrave a ďalších podujatiach.

 

TABUĽKY HOVORIA...

V tohtoročných tabuľkách šprintérov na 100 metrov sa u nás objavilo presne sto mien. Je však zaujímavé, že v najrýchlejšom kvartete sú až dvaja východniari! Na čele je Bratislavčan Ján Volko s výkonom 10,25 sek., za ním nasleduje Matej Baluch zo Spišskej Novej Vsi s časom 10,51 sek., štvrtá priečka patrí iba 19-ročnému Tomášovi Matuščákovi /1. atletický klub Humenné/ - 10,64 sek. Baluchovou disciplínou č. 1 je však beh na 110 m prekážok, v ktorej sa stal aj majstrom Slovenska.

 

POSILNENÁ POZÍCIA VÝCHODU

Niekoľko rokov v 9-člennom výkonnom výbore SAZ mal náš región iba jedného zástupcu – Zorana Kolaroviča  z Bardejova. Teraz k nemu pribudla Silvia Hanusová, ktorú za členku VV SAZ zvolili na nedávnej konferencii SAZ v Banskej Bystrici. Členom disciplinárnej komisie sa stal Peter Buc a arbitrážnej Branislav Koniar, obaja z Košíc.

 

V PREŠOVE OD NULY

Pri každom hodnotení situácie v atletike na východnom Slovensku musíme konštatovať, že v mnohých tradičných atletických baštách tento šport stagnuje, resp. doslova živorí. Týka sa to, napríklad, Bardejova, Svitu, Kežmarku a donedávna i Prešova. V metropole Šariša však pred časom vznikol klub Atletika šport hrou, ktorý sa zatiaľ špecializuje iba na mládež, ale prácu funkcionárov i trénerov charakterizuje cieľavedomý, systematický a odborný prístup k výchove najmladšej generácie. Ten určite už v najbližších rokoch prinesie konkrétne výsledky a úspechy.