Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Konkurencieschopnosť Slovenska klesá – Jozef Šucha

V rokoch 2007 – 2009 malo Slovensko medzi 61 krajinami 30. miesto, v tomto roku obsadilo 46. priečku v konkurencieschopnosti ekonomiky. Údaje sú z najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík, ktorú vydal švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu (IMD).

Naši najbližší susedia z regiónu Višehrádskej štvorky sú vysoko nad nami. Najúspešnejšia je Česká republika (29. miesto) oproti vlaňajšku si ČR polepšila o štyri miesta. Poľsko sa posunulo o tri miesta, a je na 33. priečke. Maďarsko sa umiestnilo tesne nad nami na 48.

 

Ročenka uvádza aj dôvody ktoré nám „priniesli“ 49. miesto. Sú to: vysoká miera zdaňovania práce, nedostatočná reforma v oblasti rozpočtových výdavkov, vysoká miera korupcie a prepojenia medzi rôznymi štátnymi inštitúciami, ale aj absentujúca snaha vlády o zlepšenie konkurencieschop­nosti na prilákanie zahraničných investícií. Vysoké je aj regulačné a administratívne zaťaženie podnikania na Slovensku a slabá podpora inovácií a nízka mieru transparentnosti.

 

A ktoré štáty sú na začiatku rebríčka? Prvú priečku si aj v roku 2015 udržiavajú Spojené štáty americké. Dôvody: výkonnosť ich podnikov, silný finančný sektor, podpora inovácií a dominancia v technológiách a infraštruktúre. Nasledujú Hongkong (2. pozícia), Singapur (3. miesto), Švajčiarsko (4. priečka). Ich pozitíva podľa ročenky sú: export, úspešnosti v podnikaní a inováciách. V prvej desiatke zostalo viacero krajín z minulého roku: Kanada (5.), Nórsko (7.), Dánsko (8.), Švédsko (9.) a Nemecko (10. miesto). Pridalo sa k nim aj Luxembursko, ktoré postúpilo z 11. miesta v roku 2014 na 6. miesto.