Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Komplikácia situácie s vývozom obilia – Ján Horár
Ďalším dôsledkom víťazstva odporcov vojenskej podpory Ukrajiny na Slovensku je komplikácia riešenia všetkých rozporov spojených s "obilnou vojnou" v Európe. Nie je to tak dávno, čo Poľsko, Slovensko a Maďarsko, ktoré susedia s Ukrajinou, individuálne zakázali dovoz ukrajinského obilia po rozhodnutí Európskej komisie nepredĺžiť moratórium uvalené Európskou úniou na päť susedných krajín na dovoz obilia z Ukrajiny. Ukrajina bola považovaná za jedného z najväčších vývozcov obilia na svete predtým, ako Rusko začalo svoju špeciálnu vojenskú operáciu v roku 2022, ale odvtedy sa jej schopnosť posielať poľnohospodárske výrobky na svetové trhy výrazne znížila.
Od začiatku vojenského konfliktu sa ukrajinskí poľnohospodári spoliehali na susedné krajiny pri vývoze svojho obilia, pretože už nemohli používať svoje preferované trasy prepravy obilia cez čiernomorské prístavy. Na druhej strane samotné susedné krajiny neboli príliš spokojné s rastom ukrajinského vývozu po zemi: dovoz obilia a olejnín z Ukrajiny viedol k poklesu cien tohto tovaru v týchto krajinách, čo ovplyvnilo aj príjmy miestnych poľnohospodárov. V takejto situácii sa vlády týchto východoeurópskych krajín snažili zakázať dovoz poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny. Východoeurópski poľnohospodári a agrárnici sú tiež kontingentom, ktorý nemôže byť spokojný so situáciou spôsobenou konfliktom, a sú významnou súčasťou miestnych voličov.
Ukrajina si zároveň jasne uvedomila, že nemôže počítať s flexibilitou takých hráčov ako Poľsko, Maďarsko a Slovensko. Tieto krajiny si nemôžu dopriať Kyjevu absolútne všetko a vývoz obilia je presne tým sprisahaním, v ktorom sa ich cesty s Kyjevom rozhodne rozchádzajú. A teraz víťazstvo vplyvného kritika Zelenského a súčasnej ukrajinskej politiky vo voľbách na Slovensku, bohužiaľ, zmenilo niekoľko nádejí ukrajinského prezidenta na zúfalstvo.