Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Koho si vyberú Košičania? – Vladimír Mezencev

Korytami Hornádu i Dunaja už pretieklo odvtedy nemálo vody. Bolo to ešte pred obdobím letných dovoleniek a košická pravica už predstavila svojho kandidáta na funkciu primátora mesta – Rudolfa Bauera. Vtedy mohol v uliciach druhého najväčšieho  mesta republiky zaznieť triumfálny pochod na počesť zjednotenej pravice a jej spoločného kandidáta. Kam sa na Košice hrabala slabá, rozdrobená a nejednotná pravica v Bratislave !  Tá mohla iba závistlivo poškuľovať po svojich košických  kolegoch...

 

Po niekoľkých týždňoch je však všetko inak. K dvom jasným „finalistom“ košických primátorských volieb – terajšiemu primátorovi Richardovi Rašimu /Smer-SD/ a už spomínanému R. Bauerovi /Konzervatívni demokrati Slovenska, ale pre jesenné voľby  občiansky kandidát, teda nezávislý/ pribudol Ján Dečo. Niekedy spoločne boli s Bauerom členmi KDH, s týmto hnutím sa však rozišiel nielen Bauer, ale neskôr aj Dečo a tak v novembri na hlasovacích lístkoch pri ich menách bude chýbať politická príslušnosť. Nuž, oficiálna pravica vníma Dečovu kandidatúru ako podraz, pretože  vraj keď  niekomu odoberie hlasy, tak to bude práve Bauerovi.  To však ešte  nikto netušil, že v meste sa objavia ešte dvaja stredopraví kandidáti na primátorskú stoličku!

 

A nikto nevedel ani, že sa do primátorských volieb prihlási aj žena, a to tiež z pravej časti politického spektra!  Na vysvetlenie musíme pripomenúť, že košickej pravici spočiatku chýbali iba ľudia z prostredia Procházku a Matoviča.  Bauer a spol. sa vôbec netajili, že im záleží predovšetkým na podpísaní zmluvy o predvolebnej spolupráci so Sieťou a tiež aj s OĽaNO. Napriek snahe sa im to nepodarilo s Matovičovými  ľuďmi. Možno by to ešte nebolo najhoršie, ale silný úder dostala koalícia v zložení z KDH, SDKÚ-DS, SaS, DS, SMK, Most-Híd, NOVA, KDS a OKS v podobe oficiálneho ohlásenia kandidatúry Aleny Bašistovej za Sieť. Radoslav Procházka svoje rozhodnutie postaviť vlastnú kandidátku v Košiciach odôvodňuje roztrieštením pravice a tým, že podľa výskumov Siete mesto potrebuje na radnici novú, mladú tvár a práve Bašistová spĺňa predstavy Košičanov o tom, kto by mal byť tou osobou č.1 v meste. Procházka  už tak trochu šokoval aj tým, že svoju kandidátku predstavil doslova na ulici, konkrétne pred Dómom sv. Alžbety.

 

NEMÁLO OTÁZNIKOV

Podľa V. Novotného, krajského šéfa SDKÚ   a zároveň jej podpredsedu, je kandidatúra Bašistovej „trójskym koňom“ Smeru, pričom práve Procházka stále tvrdí, že Sieť chce byť alternatívou najsilnejšej politickej strane na Slovensku. Je pravda, že regionálne médiá upozorňujú na veľmi blízke kontakty 37-ročnej vysokoškolskej pedagogičky A.Bašistovej so štátnym tajomníkom ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefom Burianom /Smer-SD/, od ktorého pred časom dostala ponuku pôsobiť vo funkcii gen.riaditeľky Fondu sociálneho rozvoja, ktorý je súčasťou tohto ministerstva. Docentka Bašistová v tom však žiadne  previazanie na Smer-SD nevidí, pretože v tejto funkcii nepôsobila ako politická nominantka, ale ponuku dostala ako odborníčka.

 

Sieť sa vraj rozhodla pre vlastnú kandidátku aj preto, lebo rozdiel medzi preferenciami terajšieho primátora R.Rašiho a Bauera neustále narastá v prospech Rašiho. Je to naozaj tak, ale zároveň je nepochopiteľné, že Procházka nie tak dávno ponúkal členstvo v Sieti aj samotnému Bauerovi. Teraz však Sieť žiadala Bauera aby sa vzdal kandidatúry /!/ v prospech Bašistovej výmenou za to, že ho Sieť podporí v udržaní si starostovskej stoličky v najväčšej košickej mestskej časti – Západ – na ktorej v súčasnosti sedí. Bauer túto ponuku jednoznačne odmietol. Podobnú ponuku dostal aj od Jána Deča, na ňu reagoval dokonca s úsmevom. Keď už spomíname kandidáta č.3 /podľa poradia oficiálneho ohlásenia svojej kandidatúry na primátora, teda za Bauerom a Rašim/ Dečo púta pozornosť svojimi bilbordami na ktorých je s ďalšími dvomi kandidátmi. Bauer má na nich predstavovať minulosť, Raši prítomnosť a Dečo budúcnosť, teda podľa neho má morálne právo stať sa novým košickým primátorom práve on! Ako sme zistili, veľké fotografie Bauera a Rašiho sú na bilbordoch bez ich súhlasu, ale s najväčšou pravdepodobnosťou Deča žalovať nebudú. Veď nakoniec im obom robí reklamu a keby sa s ním začali súdiť tak pre zmenu urobia Dečovi.

 

NIKTO S NÍM NERÁTAL

Košičanov prekvapila nečakaná  kandidatúra bývalého televízneho a rozhlasového redaktora- spravodajcu Borisa Urbančíka. Dnes tento manažér súkromnej firmy sa stal kandidátom na primátora za stranu TIP /Tvoríme novú politiku/.  I keď  on sám nie je členom tejto mladej strany, ktorá vznikla iba pred tromi rokmi a po prvýkrát do volebného boja zasiahla v nedávnych eurovoľbách. Urbančík svoj program predstavil pod heslom „Odzvoňme korupcii v Košiciach“ , ale samozrejme, nemá veľké šance uspieť. Zatiaľ stále platí, že sa o novom, resp.staronovom primátorovi rozhodne medzi Bauerom a Rašim.

 

SEBAVEDOMÝ SMER-SD

Strana SMER-SD je presvedčená, že nielen v Košiciach, ale v celom Košickom kraji v komunálnych voľbách nenájde premožiteľa. V súčasnosti má v kraji 126 primátorov a starostov a podľa vyjadrenia krajského tajomníka tejto strany Jána Mitterpáka ich počet po 15.novembri sa ešte zvýši! SMER-SD ide v druhom najväčšom meste republiky samostatne, teda bez koaličného partnera. Pred štyrmi rokmi nim bol Most-Híd. Keď už spomíname Bugárovcov tak spoločne so svojím konkurentom – Stranou maďarskej komunity /SMK/ - predstavujú v Košickom kraji akúsi schizofrénnú  politiku. Na úrovní VÚC KSK obe „maďarské“ strany úzko spolupracujú so Smerom, ale na komunálnej v Košiciach paria do pravicového bloku, ktorý jednoznačne podporuje R.Bauera. Skutočne kuriózna situácia, ale v minulosti sme už na komunálnej i regionálnej úrovní boli svedkami nejednej na prvý pohľad netradičnej a nelogickej spolupráce, takže v podstate ani nad situáciou v Košiciach by sme sa nemali až tak čudovať.

 

Nuž, keď už sme pri tých koalíciách, veľmi zaujímavá sa zrodila v Michalovciach. Súčasného primátora Viliama Zahorčáka /SMER-SD/ pri obhajobe stoličky muža č.1 v meste podporí aj KDH. Len pre zaujímavosť – SMER-SD má v tomto meste i na celom Zemplíne najvýraznejšiu podporu zo všetkých politických strán a hnutí...