Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Košice privítajú Gorbačova – Rudolf Slezák
Čas má veľmi dlhé nohy a aj štvrť storočie ubehne ani sa nenazdáš. Ešte stále mám v živej pamäti radostné i kyslé tváre, keď sa aj u nás začalo čoraz častejšie hovoriť o glasnosti a perestrojke. Každému bolo jasné, že iba touto cestou sa pohnú stojaté vody nielen vo veľkej Sovietskej krajine, ale že to bude mať dopad aj na ostatné štáty v Európe. Aj sa tak stalo, dokonca to zašlo až tak ďaleko, že sa rozpadla veľká Sovietska ríša. Prišlo k tomu veľmi rýchlo a aj Západ to zastihlo nepripravený, ani on si totiž neželal tak rýchly rozpad veľkej ríše. Bol pripravený na to, že k rozpadu príde pomaly a plynule. V jednoduchej reči by sa to malo podobať kusu ľadu, ktorý keď ponoríme do vody sa bude prihrievaním iba pomaly roztápať. V tomto prípade však voda v kotli vzkypela odrazu a hrozilo, že sa vriaca voda, môže rozliať aj po ich krajinách. Preto americký prezident Busch starší chodieval do Kyjeva a odhováral Ukrajincov od toho, aby vystúpili zo Zväzu. Svet sa vtedy obával hlavne toho, čo sa môže stať s atómovými zbraňami rozloženými po všetkých republikách.Boli to oprávnené obavy z toho, že sa ich zmocnia nežiaduci ľudia. Aj Michail Gorbačov sa snažil zabrániť rozpadu svojej ríše. Práve v tých dňoch (17.marca), prebehlo v Sovietskom zväze celonárodné referendum o tom, čí si ľudia ešte stále želajú zachovať, už obnovený zväz, v pôvodných hraniciach. Bolo to prvé a aj posledné referendum v tejto veľkej krajine.
Ako to dopadlo? Celá verchuška už vtedy poškuľovala po západnom spôsobe života a legalizovaní svojich príjmov a moci, no národ si neželal rozpad svojej ríše. Celých 77,85% ľudí si to neželalo a iba 22,15% obyvateľstva bolo za. Dokonca aj 70,2 % Ukrajincov , vtedy odmietlo vystúpiť zo zväzu. Za zachovanie ZSSR bolo 71% Rusov, 82,7% Bielorusov a viac ako 90% si to neželalo obyvateľov Azerbajdžanu, Kazachstanu...V súčasnosti je za obnovu ZSSR 87,2 %. Čoraz častejšie si však dnes kladú ľudia otázku, ako je možné, že k tomu rozpadu prišlo, aj keď si to takmer nikto neželal. Bola to zvláštna doba a ľudia uverili, že sa splnia ich očakávania, že ich celý svet miluje, že nastupujú časy mieru na celom svete, spravodlivosti a prosperity, no rozpad svojej krajiny si neželali. Boli to však iba naivné predstavy a všetko sa dialo len tak hala-bala, bez akýchkoľvek záruk a "bumašky" od Západu. Dalo sa za týchto podmienok udržať zväz pokope? Bola tu síce teoretická možnosť- urobiť poriadok tak, ako to tankami urobili Číňania, no takýto silový variant Gorbačovovi nevyhovoval, nebol na to stavaný. Ak by nasadil armádu, musel by zaviesť aj krutú diktatúru. V čase, keď sa už všade rozbiehali nacionalistické programy a pogromy, v obrovskej rôznorodej krajine , by muselo vytiecť priveľa krvi, ak by sa o niečo podobného pokúsil. Nebola tu už ani žiadna idea, ktorá by túto rôznorodosť dokázala pospájať.
Dnes už všetci vieme, ako to s touto ríšou dopadlo a aký dopad to malo na nás. Vieme i to, ako dopadol samotný Michail Gorbačov, ktorému sa kladie rozpad Sovietskeho zväzu za vinu, následkom čoho už nikdy nedosiahol vo svojej krajine viac ako jedno percento preferencií v politike. Svet však na neho nezabudol a neskončil ako neúspešný politik v chudobe a zabudnutí. Pokiaľ viem, Má už 85 rokov a nežije si zle, dokonca si má prísť v máji prevziať čestné občianstvo do Košíc, na pozvanie Slovenského exprezidenta Rudolfa Schustera. Sám som zvedavý na to, aký bude priebeh týchto osláv, a čo si od toho mesto Košice sľubuje. Ktovie, možno z toho niekto urobí aj veľkú charitatívnu udalosť. Je totiž všeobecne známe, že Michail Gorbačov sa v tomto smere aktívne angažuje. Pamätám sa na obdobie, keď pred piatimi rokmi oslavoval vo veľkom štýle svoju jubilejnú- osemdesiatku. Oslavoval v zahraničí a jeho hosťami boli kráľovské dynastie z celej Európy, svetoznáme celebrity, poprední aristokrati a politici. Lístky sa vtedy predávali od 300 - 160 tisíc dolárov, večera sa konala vo vychýrenom londynskom - Rojal Albert. Finančne si však prilepšoval aj "Večerami v jeho spoločnosti". Lístky sa predávali na dražbe a istý herec vraj vydražil posedenie s Gorbačovom, až na 250 tisíc šterlingov. Na charitatívnom fonde Raisy, zasa jeden pár zaplatil až 160 tisíc dolárov, za jeho spoločnosť pri sviečkach. Stretnutie sa uskutočnilo v jeho moskovskom byte a hostia vraj ako predjedlo dostali kapustu, slanečky a vodku.
Michail Gorbačov v tomto roku dovŕšil už jubilejných 85 rokov. Stále je aktívny, píše knihy, natáčajú sa o ňom dokumentárne filmy, robí reklamu dokonca i známemu francúzskemu módnemu salónu - Louis Vuitton...napriek tomu, že pred dvomi rokmi ho museli lekári učiť znova chodiť. Možno si s ex prezidentom Schusterom budú môcť vymeniť svoje príbehy, ako sa im podarilo hrobárom utiecť z lopaty. Možno sa však počas jeho pobytu v Košiciach, dozvieme aj viac o tom, ako to bolo so zrušením vedúcej úlohy KS v našej krajine. Všeobecne sa tvrdí, že k tomu prišlo v roku 1990, no sú aj také názory, že sa tak stalo už v apríli 1987, keď navštívil Československo so svojou manželkou. Prišiel na pozvanie prezidenta a vlády ČSSR, potom, čo zdvorilo od ignoroval pozvanie UV KSČ. Nech to už bolo akokoľvek, ak by sme mu pripísali túto zásluhu, oslabili by sme tým inú verziu, že je to bola zásluha predovšetkým disentu. Isté je, že po jeho odchode už začalo platiť Jakešove - sme ako kôl v plote. Gorbačov odišiel, no ani prstom nepohol preto, aby tomu tak nebolo.