Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Košice patria SMERu-SD a nezávislým – Vladimír Mezencev

Určite na mnohých miestach sa budú ešte nedávne komunálne voľby analyzovať zo všetkých možných strán, najmä tam, kde zaznamenali prekvapujúce výsledky. V Košiciach voľby primátora nakoniec nepriniesli žiadne prekvapenie, i keď pred niekoľkými mesiacmi by ťažko niekto predpokladal, že Richard Raši /SMER-SD/ nakoniec tak presvedčivo si obháji postavenie muža č.1 v druhom najväčšom meste republiky.

 

 „Klasická“ pravica, teda bez strany Sieť a TIP si zrejme bez dlhého uvažovania vybrala za svojho kandidáta skúseného politika Rudolfa Bauera /KDS/. Už zrejme predovšetkým preto, lebo vo voľbách o stoličku predsedu Košického samosprávneho kraja poriadne „podkuroval“ Zdenkovi Trebuľovi /SMER-SD,SMK/. Obaja zviedli v 2. kole pomerne vyrovnaný súboj, v ktorom Z. Trebuľa obhájil svoju pozíciu šéfa VÚC, ale... Na veľké prekvapenie v sídle kraja získal R. Bauer viac hlasov než Z.Trebuľa.

Nečudo, že na začiatku volebnej kampane boli v súboji Raši – Bauer šance 50:50. Aj nesympatizanti R.Bauera museli s uznaním konštatovať, že sa mu v meste podarilo zjednotiť pravicu. Potom však prišlo druhé ALE... Svoju kandidatúru na primátora ohlásil aj Ján Dečo, poslanec mestského zastupiteľstva a svojho času Bauerov kolega v KDH, pre ktorých to bolo materské hnutie. O niečo neskôr sa o primátorskú stoličku začala uchádzať i mladá, ale patrične sebavedomá Alena Bašistová, kandidátka strany Sieť. Predseda Siete R.Procházka na jej kampani rozhodne nešetril, bilboardy s jej podobizňou pozerali  na Košičanov  zo všetkých svetových strán a ich počet bol naozaj úctyhodný. Do tretice sa objavil na predvolebnej primátorskej scéne ďalší pravicový kandidát – Boris Urbančík za stranu TIP.

 

PREKVAPENIE Č.1

V čase oficiálneho zahájenia volebnej kampane, ako sme už spomenuli, mali obaja najväčší rivali vyrovnané šance. S pribúdajúcimi dňami  a týždňami však v košickom vzduchu akoby bolo cítiť, že Bauer stráca a naopak, Raši má tých priaznivcov stále viac a viac. Okrem toho niektoré politické strany si – ako sa neskôr priznali – urobili vlastné prieskumy verejnej mienky a v nich sa potvrdilo to, čo dovtedy iba predpokladali: Bauer strácal, Raši naberal ! Aj preto sa stalo to, s čím dovtedy okrem zasvätených  do celej záležitostí nikto nečakal. J.Dečo sa rozhodol z predvolebného boja odstúpiť. Predpokladalo sa, že svojich priaznivcov vyzve, aby podporili Bauera. Ten však svoju pozíciu prepustil A.Bašistovej ! Akoby nestačil tento šok zároveň prostredníctvom médií vyzval Bauera, aby urobil to čo on, teda aby aj on prekročil svoj tieň, aby odstúpil a o to väčšie šance bude mať najvážnejšia kandidátka pravice, nominantka predsedu strany Sieť R:Procházku ! Samozrejme, Bauer na túto výzvu nereagoval...

 

PREKVAPENIE Č.2

Keď sa už zdalo, že sa už nič nemôže  zmeniť, prišiel ďalší šok. Priamo v televíznom prenose predvolebnej debaty na TV TA3 sa A. Bašistová vzdala svojej kandidatúry – pre zmenu v prospech R. Bauera!  To už bolo pre Košičanov všetko dosť zamotané a nepochopiteľné. Nakoniec sa však ukázalo, že ani to Bauerovi nepomohlo. Ani prelepovanie bilboardov. Pritom tento skúsený politik vedel, ako ísť na voličov. Na jednej strane to bol oficiálne nezávislý kandidát, na druhej so silnou podporou takmer kompletnej pravice.

 

PREKVAPENIE Č.3

Samotnú prehru R. Bauera v súboji s R. Rašim nemožno považovať už za prekvapenie. Prekvapením však zostal spôsob a konečný efekt. Bauerovi sa nepodarilo zvíťaziť ani v obvode, na čele ktorého stál uplynulé štyri roky – v Mestskej časti Košice – ZÁPAD. V nej volilo najviac obyvateľov mesta – bolo ich až takmer 10 000, konkrétne 9926. Raši ho na „Bauerovej domácej pôde“ zdolal o 1072 hlasov ! Kuriozitou však je, že Bauerovi sa podarilo zvíťaziť iba v jednej mestskej časti, a to na smutne preslávenom rómskom sídlisku Lunik IX. Tá zvláštnosť spočíva v tom, že typický pravicový politik, možno povedať, že už tradične, vyhráva tam, kde žijú ľudia s najnižšími príjmami. Len pre zaujímavosť – Bauer na Luniku IX vyhral aj pred rokom vo voľbách predsedu VÚC Košický samosprávny kraj, kedy  tu v oboch kolách nazbieral viac hlasov, než Zdenko Trebuľa.

 

Celkovo v Košiciach R. Raši dostal 35 839 hlasov, R. Bauer 24 398, teda o 11 441 viac. Skutočne nečakane presvedčivé víťazstvo doterajšieho primátora, vyjadrené športovou  terminológiou rozdielom dvoch tried.

Ďalším prekvapením je skutočnosť, že Rašiho volila aj časť pravicových voličov. Potvrdilo sa to v niektorých mestských častiach, v ktorých v primátorských voľbách vyhral R. Raši, ale na druhej strane do miestnych zastupiteľstiev sa nedostal ani jeden kandidát za stranu SMER-SD. Pravica si aj na túto realitu našla pohotové vysvetlenie: tí pravicoví voliči, ktorí volili Rašiho, si ho jednoducho nestotožňujú so stranou SMER-SD !  Takéto vysvetlenie samozrejme vyvoláva úsmev na tvári a ani sa  nemožno  čudovať, že ho prevzala aj tzv. mienkotvorná tlač. Richard Raši predsa nie je člen strany SMER-SD mesiac, ani dva. Ako kandidát  tejto strany vyhral primátorské voľby už pred štyrmi rokmi, ako nominant tejto strany bol už ministrom zdravotníctva v prvej vláde Roberta Fica /2006-2010/, je stále poslancom NR SR za SMER-SD. Nedať si meno R. Rašiho do súvislosti so stranou SMER-SD je jednoducho politický analfabetizmus  a ťažko predpokladať, že ním niekto trpí z tých, ktorí dali svoje hlasy R. Rašimu.

 

ČO BUDE S BAUEROM ?

RNDr. Rudolf Bauer má za sebou štvrťstoročnú a vcelku úspešnú politickú kariéru. Predovšetkým ako člen KDH. Bol už primátorom, viceprimátorom, prvým predsedom Košického samosprávneho kraja, poslancom NR SR a nakoniec starostom MČ Košice – ZÁPAD, v ktorej žije najviac obyvateľov z 22 mestských častí. Teraz neúspešne kandidoval na primátora, o žiadnu inú alternatívu nemal záujem. Zostáva mu teda už iba jedna funkcia – poslanec VÚC KSK. Niektorí politológovia si myslia, že teraz nastal koniec jeho politickej kariéry. Ťažko to potvrdiť i vyvrátiť. Politická strana, ktorej je členom /Konzervatívni demokrati Slovenska/  nemá šancu stať sa parlamentnou stranou ani v najbližších voľbách do NR SR, pričom ich termín je ešte veľmi ďaleko pred nami. Jednoducho, do všetkých volieb je ešte veľmi ďaleko. Ako vysokokvalifikovaný matematik by nemal určite problémy nájsť si zamestnanie vo svojom odbore a možno preto na úrad práce nepôjde. Možno mu niečo ponúkne štátna správa...

 

PRE PRAVICU TO BOLO FIASKO!

Krajský šéf SDKÚ a poslanec NR SR Viliam Novotný charakterizoval primátorské voľby v Košiciach ako fiasko pre celú pravicu. Stalo sa, čo sa malo stať. Nielen v Košiciach, ale v celom kraji v týchto komunálnych voľbách dominovali nezávislí a strana SMER-SD. V Košiciach bola doteraz tradícia, že prevažná väčšina nezávislých poslancov v mestskom zastupiteľstve hlasovala spoločne s poslancami strany SMER-SD. Na tomto by sa nemalo čo meniť...

MUDr. Viliam Novotný veľmi dobre vie, o čom hovorí. Tu nejde iba o Bauera, ale o to, že SMER-SD má v Košiciach stále pevnejšie postavenie. V roku 2006 získal po voľbách iba štyri poslanecké miesta v mestskom zastupiteľstve, čo predstavovalo iba 8% z celkového počtu mestských poslancov, v roku 2010 už trinástich /26%/ a teraz 14 /34%/. Na druhej strane pravica pred ôsmimi rokmi získala 32 kresiel /64%/, pred štyrmi už iba 20 /40%/ a teraz iba osem /20%/. Pre zaujímavosť strana MOST-HÍD pred štyrmi rokmi kandidovala spoločne so Smerom-SD a v mestskom parlamente získala päť poslaneckých mandátov, teraz kandidovala sama a nezískala ani jedného mestského poslanca ! Nezávislých  pred štyrmi rokmi bolo 10 poslancov /20%/, teraz je ich 18 /44%/. Pritom počet poslancov sa od týchto volieb znižuje z 50 na 41.

 

KOŠICE NIE SÚ BRATISLAVA

Na východe republiky sa zatiaľ nestalo, že kde sa dvaja bijú tam tretí zvíťazí. Veď aj médiá písali v titulkoch, že primátorom bude jeden z Milanov /M. Ftáčnik, alebo M. Kňažko/, nakoniec obom vypálil rybník nezávislý Ivo Nesrovnal, čo však pre krásavicu na Dunaji nie je tá najoptimistickejšia správa.

V Košiciach by pred štyrmi rokmi počet  hlasov, ktoré teraz získal Bauer /24 398/ stačili na získanie primátorského kresla, veď Raši vtedy dostal iba 22 929 hlasov /36,1%/, ale i to vtedy nováčikovi v komunálnej politike stačilo, aby vyhral nad vtedajším primátorom F. Knapíkom /KDH/. Teraz však Raši dostal o polovicu viac – 35 839 /54,8%/. Ďalší komentár je zbytočný...