Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

KEBY SME MALI VIAC TAKÝCHTO PODNIKOV! – Vladimír Mezencev

Sladovňa, a.s. Michalovce rozhodne nepatrí medzi klasické slovenské podniky. Neobyčajne čisté priestory, plno zelene a kvetov, na chodbách v administratívnej časti dokonca hodnotné umelecké diela. Vo výrobných halách najmodernejšia technológia. Práve v týchto dňoch podnik slávi životné jubileum – polstoročie svojej existencie.

 

Už vo svojich detských rokoch sa mohol pýšiť exportom slovenského sladu do mnohých exotických krajín, akými boli napríklad Brazília, Venezuela, Japonsko... I keď sa v michalovskej Sladovni  výroba nikdy nezastavila, koncom minulého storočia mala už vážne existenčné problémy a hrozil jej zánik. Obrat k lepšiemu nastal po príchode známeho zemplínskeho manažéra Ing.Milana Lapišáka na čelo podniku. Má rozhodujúci podiel na tom, že Sladovňa,a.s. Michalovce patrí medzi výkladné skrine slovenského agropriemyslu. Michalovský slad dnes kupujú najznámejší európski a svetoví producenti piva, ako napr.Heineken, Carlsberg, SAB Miller /o.i.majiteľ plzenského Prazdroja/. Kuriozitou je, že slad zo Zemplína sa dostal až na tichooceánsky ostrov Sachalin, teda skutočne na druhý koniec planéty.

 

Za uplynulých 50 rokov v tomto podniku, ktorý je v súčasnosti najstarším nielen v Michalovciach, ale i na širokom okolí, spracovali takmer 2 milióny ton jačmeňa, čo predstavuje vlak, naložený touto masou dlhý od Michaloviec po Prahu! Odborníci tvrdia, že Sladovňa,a.s. Michalovce dnes symbolicky „kope európsku ligu“ a právom je pýchou nás všetkých. Potvrdila to aj Mgr.Júlia Hurná,PhD., prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. Práve sladovnícky jačmeň je najvýznamnejšia slovenská exportná agrokomodita a Michalovčania sa na tomto exporte podieľajú cca 15 percentami.

 

Podnik – jubilant je známy nielen svojou špičkovou svetovou produkciou, ale aj unikátnym sociálnym programom. Tak napríklad priemerné platy sú vyššie, než je slovenský priemer – čo je v potravinárskom priemysle skutočne výnimka. Okrem toho zamestnanci majú k dispozícii fitcentrum, výrivky, maséra, bowlingovú dráhu. K platu dostávajú príplatky na dovolenky, vianočné a veľkonočné sviatky, rodič, ktorému sa narodí dieťa dostáva „obálku do kolísky“. Michalovská sladovňa je známa aj každoročnými oslavami Medzinárodného dňa detí, na ktorých je pripravený tradične zaujímavý program, na deti a rodičov čaká bohaté občerstvenie a každé dieťa dostane hodnotný darček.

 

Takýto podnik si skutočne zaslúži hodnotné a príťažlivé oslavy svojho jubilea. Vedenie firmy na nich nezabudlo ani na bývalých pracovníkov sladovne a rozhodlo sa každému z nich darovať 50 eur. Dostane ich asi 80 ľudí...