Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Keď radnica bojuje proti občanom svojho mesta

Nechutná kauza, v ktorej sa úradníci prešovskej radnice pokúsili rafinovane a cieľavedome „oblafnúť“ nielen obyvateľov Narcisovej ulice (vlastne malej, slepej uličky s niekoľkými rodinnými domami na jednej a školským areálom na druhej strane ulice), vedenie Gymnázia J. A. Raymana a nakoniec aj poslancov mestského zastupiteľstva pri schvaľovaní zmien a doplnkov územného plánu mesta, začal ešte v roku 2007. O niekoľko mesiacov bude teda sláviť okrúhle jubileum svojho narodenia.  Nanešťastie,  Krajský stavebný úrad v Prešove úmyselne nepresný a zavádzajúci dokument nepreveril do detailu (keďže v podstate išlo o ľahko prehliadnuteľné, ale vlastne najdôležitejšie detaily) a radnicou navrhovaným zmenám územného plánu dal zelenú svojim súhlasným stanoviskom. O čo vlastne išlo a dnes opäť ide?

 

Malý školský areál

O malý areál školského ihriska, ktorý sa ocitol na svete od roku 1959, teda od otvorenia II. Jedenásťročnej strednej školy v Prešove. V tých časoch bolo ihrisko pri škole dôležité, telesná výchova bola riadnym vyučovacím predmetom. Neskôr mestskí a okresní  páni rozhodli, že práve toto ihrisko bude využívané  školou, ale zároveň bude slúžiť futbalistom Tatrana Prešov ako tréningová plocha. Športová spolupráca fungovala, ihrisko bolo dlhé roky intenzívne využívané žiakmi, Tatrancami a vo voľné dni aj mlaďou bývajúcou na krátkej a úzkej Narcisovej ulici, ba využívali ho aj družstvá regulárnej mestskej uličnej ligy.  Niekedy v toku času však opäť mestskí a okresní funkcionári „zariadili“, že ihrisko prešlo do správy a neskôr aj majetku Tatrana. Na športovom živote ihriska sa to však neprejavilo až do roku 2006, kedy sa z majetku Tatrancov dostal areál do súkromných rúk. Už o rok neskôr sa úradníci radnice pokúsili o v úvode spomínaný „blafák“ v súvislosti so zmenami územného plánu mesta. Zo školského ihriska sa stal superlukratívny pozemok, ktorý bolo potrebné rýchlo prekvalifikovať zo školského ihriska (občianska vybavenosť) na stavebné parcely. Čo tak naraz?

 

Ako to na Slovensku chodí...

Jednoducho, dobrý kšeft. Voľná zelená plocha v tichom prostredí , bezmála v centre mesta. Objavil sa developer, úradníci radnice chceli pomôcť výstavbe nových sociálnych bytov s podzemnými garážami. Čítate dobre, sociálne byty (cca 169) s podzemnými garážami! Moderný sociálny projekt „ako hovädo“!  Úradníci si však boli vedomí toho, že likvidácia športového areálu by im neprešla, preto do materiálu o návrhu zmien územného plánu pre poslancov mestského zastupiteľstva uviedli pozemok v inej časti mesta.

 

Proti tomuto triku sa ohradili obyvatelia nielen samotnej Narcisovej, ale aj okolitých ulíc s nízkou zástavbou, keďže práve v strede tejto tichej lokality mali stáť 5 poschodové baraky s podzemnými garážami. A tak začali bojovať, spor sa ťahal po súdoch celé roky a dodnes vlastne nie je definitívne rozhodnutý. Ale ani nikto za zjavný podvod na úradoch a poslancoch ani stíhaný, aj keď je vinník všeobecne známy.

 

Dnes táto kauza ožíva opäť, prešovské mestské zastupiteľstvo bude na niektorom zo svojich budúcich zasadnutí  schvaľovať zmeny územného plánu, medzi ktorými je zakomponovaná aj likvidácia ihriska (toho času v prenájme jednej mládežníckej športovej organizácie, ktorá sa o neho vzorne stará) a rozsvietený semafor so zelenou farbou pre šantenie developerov. Napriek protestom obyvateľov, ktorí predložili na radnicu petíciu s vyše tisíckou podpisov proti tomuto ohavnému zámeru. Petícia sa zrejme dostala ad acta, nikto sa neobťažoval predkladateľov informovať aspoň o tom, že bola prijatá a nejakým orgánom mesta posudzovaná...

 

Budú mať svedomie aspoň poslanci?

Koľkým z poslancov mestského zastupiteľstva skutočne záleží na svojom meste a názoroch či želaniach jeho obyvateľov, ktorí sú zároveň ich voličmi, to sa dozvieme na ich rokovaní vtedy, keď úradnícka mašinéria túto vec  „právne“ ukončí a pripraví na schválenie (je možná iná alternatíva?). Koľkí z 31 členného zastupiteľského zboru vôbec prídu na toto rokovanie? Koľkí si spomenú na to, že záujmy občanov, teda vlastne mesta, sú pre nich prvoradé, ďaleko pred záujmami cudzích developerov? Koľkí si umyjú ruky, strčia hlavy do piesku a zdržia sa hlasovania?  Koľkí dokážu, že majú chrbtovú kosť a svedomie, že si zaslúžia výnimočné miesto, určené pre občanov, výnimočne oddaných tomuto mestu?

 

Nuž, počkajme si na ten pravý „okamih pravdy“ súčasného mestského zastupiteľstva. A dotknutí (predovšetkým nešťastní) obyvatelia Narcisovej ulice? Za všetko hovorí povzdych jedného z organizátorov ich protestov, Ing. Mariána Mochnaya:  Verili sme, že aj takáto nepríjemná kauza sa dá vyriešiť a ukončiť slušne a spravodlivo. Preto sme nepodávali trestné oznámenie na autora podvodu s viditeľne zmanipulovanými podkladmi do územného plánu pre jasný  podvod  a zneužitie právomoci verejného činiteľa. Dnes to trpko ľutujeme!

 

Developerské koleso sa roztáča opäť, od augusta je na svete verejná vyhláška mesta, ktorou sa oznamuje začatie nového územného konania pre stavbu s veľkým počtom účastníkov konania – opakované prejednanie návrhu „Bytový súbor – Narcisová ulica Prešov“. ( Tento raz je už adresa správna!) Navrhovateľom je PI Invest, sro Prešov...Už to neposudzujú a neriešia bývalí úradníci, ktorí majú na svedomí predošlú kauzu. Vstali noví bojovníci, pardón, noví úradníci, ktorí pokračujú v boji proti občanom mesta, proti tomu, aby pokojne bývali tam, kde majú svoje korene a kde majú korene aj ich deti. „Cizáckí“ developeri si prajú niečo iné a úradníci radnice sú ich poslušné figúrky. Majte sa na pozore, o nejaký čas môže dôjsť aj na vás! Úradníci radnice sú totiž všemocní a ako práve táto kauza dokumentuje, aj bezohľadní!

 

Narcisová - vpravo rodinné domy, vľavo škola a jej ihrisko

Narcisová - vpravo rodinné domy, vľavo škola a jej ihrisko

Tu chce radnica sociálne byty s garážami

Tu chce radnica sociálne byty s garážami