Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Keď bilancujú chlapi v správnom veku – Milan Országh

Kedy je chlap v správnom veku? Predsa vždy odvtedy, keď sa stane chlapom!

Počuť takúto myšlienku od mužov medzi 60 až 90 rokmi, to je zaujímavá situácia. Ale aj o takých veciach sa medzi sebou bavia pri stretnutiach bývalí príslušníci elitného vojska bývalej Československej armády, vojenskí výsadkári.  Zachádzajú však v takýchto úvahách ešte ďalej: „Sme tu a chceme dať o tom vedieť aj ostatným.“ 

 

Pol stovky bývalých vojenských výsadkárov si v Prešove založili pred 22 rokmi Klub vojenských výsadkárov, ktorý sa neskôr stal oblastným a pred rokom a pol získal čestný prívlastok Oblastný klub vojenských výsadkárov zaslúžilého majstra športu Ladislava Platka. Laco Platko bol nielen výsadkárom, ale aj jedným zo zakladateľov športového parašutizmu na Slovensku, zakladateľom športového parašutizmu v Prešove, svetový rekordman v nočnom skupinovom zoskoku z výšky 2 tisíc metrov a na sklonku svojho života sa stal nositeľom titulu Rytier parašutizmu, ktorý mu udelila americká Nadácia Andreja Baniča. Po vzore Prešovčanov sa potom začali organizovať kluby vojenských výsadkárov aj v ďalších mestách Slovenska. Ich dnešná sieť úzko spolupracuje s partnerskými klubmi v Českej republike a spoločné podujatia či stretnutia na českej alebo slovenskej pôde sú skôr pravidlom ako výnimkou, pretože mnohí z nich kedysi slúžili vlasti spoločne a priateľstvá vydržali dodnes.  

 

Drvivá väčšina  členov prešovského klubu je už dávno na dôchodku, ale majú v sebe dosť  vnútornej sily na to, aby sa pravidelne spolu schádzali a zúčastňovali sa významných spoločenských akcií nielen v samotnom Prešove a jeho okolí, ale prakticky na území celej republiky a dokonca aj  mimo nej.

 

Napriek tomu, že s výmenou čísla roku v kalendároch pribúda vek aj im a občas opustí ich „partiu“ niektorý kamarát, schádzajú a prezentujú sa takto už 22 rokov. A tí, ktorí zatiaľ nemajú veľké problémy so zrakom, si nielen aspoň raz v roku aj spoločne zastrieľajú, ale zúčastňujú sa aj  medzinárodných súťaži.  Verejnosť ich pozná podľa červených baretov, v ktorých salutujú a vzdávajú česť pri pamätníkoch hrdinom a obetiam 1. a 2. svetovej vojny v  regióne. Ich rovesníci sa pamätajú na časy päťdesiatych a začiatku šesťdesiatych rokov, keď vojenskí výsadkári boli dislokovaní  aj na východnom Slovensku, konkrétne v Prešove a v Sabinove. Keď sa nad prešovským letiskom vznášali biele padáky a nad soľnobanským Stavencom poletovali veľké vojenské balóny. Keď nad dnes neexistujúcim korytom Sekčova viseli  závesné lávky a prekážky lanovej „opičej“ dráhy, keď tvrdým výcvikom umorení chlapi sa ledva vliekli do kasární. Dnes sa stále stretávajú nielen kvôli spomienkam, ale predovšetkým preto, že majú vôľu byť aktívni a prospešní spoločnosti. Predovšetkým o tom sa hovorilo počas ich nedávneho výročného stretnutia, na ktorom aj výsadkárska „verchuška“ priznala, že prešovský Oblastný klub vojenských výsadkárov s päťdesiatkou členov je najlepší a najaktívnejší na Slovensku. Česť vám, ozajstní chlapi!

Text a foto: M. Országh

 Na výročnej schôdzi odmeňujú svojich najlepších aj vojenskí výsadkári

Na výročnej schôdzi odmeňujú svojich najlepších aj vojenskí výsadkári