Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

KDH rozumie sklamaniu ľudí z vlády, účasť v referende nechá na nich

(TASR) - Mimoparlamentné KDH rozumie ľuďom, ktorí sú sklamaní z neschopnosti vlády viesť krajinu a chcú sa k tomu vyjadriť v referende. Hnutie si myslí, že ľudia sa dokážu sami rozhodnúť, ako k referendu pristúpiť. Zároveň KDH podporuje zmenu legislatívy, aby bol jasne stanovený postup pre prípad skrátenia volebného obdobia, respektíve pre možnosť vyhlásenia predčasných volieb.


"Kresťanskodemokratické hnutie si ctí inštitút referenda, ktoré má svoje miesto vo výnimočných prípadoch. Rozumieme ľuďom, ktorí sú sklamaní z neschopnosti súčasnej vlády viesť krajinu a možnosť vyjadriť sa k tomu je pre nich takýto výnimočný prípad," uviedla v stanovisku KDH jeho hovorkyňa Lenka Halamová.
      

Kresťanskí demokrati pripomenuli, že po rozhodnutí Ústavného súdu SR a vyhlásení referenda prezidentkou Zuzanou Čaputovou máme istotu, že referendová otázka je v súlade s Ústavou SR, čo považujú za kľúčové. "Sme presvedčení, že ľudia sa dokážu sami rozhodnúť, ako k referendu pristúpiť," dodala Halamová.
      

Už v minulosti došlo podľa hnutia niekoľkokrát k situácii, že parlament rozhodol o skrátení volebného obdobia, a to v rokoch 1994, 2006 i 2011. KDH tvrdí, že tieto kroky neboli podľa Ústavného súdu v súlade s ústavou. "Preto je dôležité, aby zákon jednoznačne a zrozumiteľne definoval postup, ktorý umožní konanie prípadných predčasných volieb, pretože iba jasné a dobre odkomunikované pravidlá môžu ľuďom umožniť slobodný výber politických zástupcov," ozrejmilo hnutie.
      

Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie bude 21. januára 2023. Ľudia sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami. Žiadali dve otázky, tú o bezodkladnej demisii vlády dala prezidentka posúdiť Ústavnému súdu SR. Ten vyhlásil, že nie je v súlade s ústavou. Otázka preto v referende nebude.