Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Kde bude nové sídlo ukrajinského prezidenta V. Zelenského? – Vladimír Mezencev

Zdá sa, že o ňom rozhodne jeho manželka Jelena...

Pri každej ceste na Ukrajinu od zvolenia za prezidenta Vlodymyra Zelenského sa stretávame medzi známymi, priateľmi i náhodnými spolubesedníkmi s veľkými očakávaniami. Zatiaľ jeho voličov, ktorých bolo v 2. kole až 75% nerozdeľuje ani skutočnosť, že svoju prvú zahraničnú cestu absolvoval do hlavného sídla EÚ a NATO, teda do Bruselu. Už aj preto, lebo tam mu venovali pozornosť najvyšší predstavitelia európskych inštitúcií i vojenského paktu. Veď nakoniec sa vrátil domov s tým, že Ukrajina dostane až 500 miliónov eur vo forme pôžičky, ktorá sa však po rokoch môže zmeniť na dar. Zelenskyj na rozdiel od svojho predchodcu Petra Porošenka chce obnoviť a zintenzívniť rokovania o budúcnosti časti juhovýchodnej Ukrajiny, ktorá je pod správou separatistov. Dokonca rokovať s ich zástupcami!

 

Chce niekam inde

Sídlo ukrajinského prezidenta je tradične na Bankovej ulici v Kyjeve. Pred nimi, teda ešte za čias Sovietskeho zväzu, tam sídlili najvyšší predstavitelia ÚV Komunistickej strany Ukrajiny. Naša cesta pri návšteve hlavného mesta viedla aj tam, kde pracuje nová hlava štátu. Jej sídlo sa oficiálne menuje Administrácia prezidenta Ukrajiny, "po našom" by sme mohli povedať Kancelária prezidenta republiky. Na rozdiel od tej u nás má tá u východných susedov oveľa väčšie právomoci. Pred touto budovou bielej farby sme zapadli do pomerne veľmi početného davu jej obdivovateľov, ale tých z cudziny bolo podstatne menej než domácich. Mali sme však šťastie na pána Leonida Denisoviča, expracovníka Administrácie prezidenta Ukrajiny, ktorý nám o tomto magickom objekte porozprával toľko zaujímavostí, ktoré okrem tých skôr narodených obyvateľov Kyjeva pozná iba málokto.

 

"Prvý tajomník ÚV Komunistickej strany Ukrajiny a prví dvaja prezidenti Ukrajiny, teda Leonid Kravčuk a Leonid Kučma spočiatku sídlili na prvom poschodí. Keď však vznikol ten známy škandál so zaznamenaným rozhovorom L. Kučmu o neskôr zavraždenom novinárovi Gongadzem, ktorý nahral dokonca šéf jeho ochranky  a potom utiekol do USA, Kučma svoju kanceláriu dal premiestniť  na tretie poschodie. Potom už aj jeho nástupcovia Juščenko, Janukovyča Porošenko pracovali tam. Na spomínanom treťom poschodí veľmi často menia koberce na chodbách kvôli tomu, že časté návštevy ich svojimi podrážkami sústavne ničia. Nábytok v priamo prezidentských priestoroch sa však v podstate nemení." Jeden prezident ho dedí od druhého," hovorí Leonid Denisovič.

 

Prezradil nám ešte mnoho zaujímavostí. Napríklad to, že pracovníci Administrácie prezidenta Ukrajiny sa delia na tri kategórie, aspoň podľa zaradenia do niektorej z troch jedální. Jedna je pre takzvaných proletárov, ponúkajú v nej skromnú, teda jednoduchú a nie veľmi chutnú stravu. Ceny sú tam pomerne nízke, zodpovedajú kvalite podávaných obedov. Táto jedáleň sa ani nenachádza priamo v centrálnej budove, ale v susednej, na druhej strane ulice, ktorá slúži tzv. Úradu pre štátne záležitosti. Ďalšie dve sa už nachádzajú priamo v prezidentskom objekte. Tie už sú "chránené" ozbrojeným dôstojníkom a podávané jedlá sú asi najvyššej kvality v celej Ukrajine. Aj tieto dve jedálne, už s obsluhou, sa delia podľa úrovne pracovníkov Administrácie prezidenta Ukrajiny, tá pre stredné kádre je na prízemí, pre vyššiu vrstvu na prvom poschodí. Do tej najvyššej kategórie patria predovšetkým tí, ktorí pracujú na treťom poschodí, teda v blízkosti pracovne prezidenta, alebo musí byť aspoň vedúci odboru.

 

V budove i v jej okolí je málo zelene, či dokonca žiadna. Majú v nej však predajňu potravín Čajka, iba pre pracovníkov aparátu prezidenta, ale aj priestory pre vodoliečbu a rehabilitáciu a predtým tu bola aj vlastná poliklinika, ale tú dal Kučma zrušiť.

 

Nový prezident V. Zelenskyj už po 1. kole volieb prehlásil, že sa zo sídla svojich predchodcov na Bankovej 11 presťahuje niekam inam. Uvidíme... Veď aj dvaja predchádzajúci prezidenti, konkrétne V. Juščenko a V. Janukovyč tvrdili to isté, ale nakoniec sa nikam nesťahovali. Ale teraz zrejme niečo z toho bude, veď aj Zelenského manželka Jelena je proti tomu, aby jej muž úradoval na Bankovej. Podľa nej táto budova je zasiahnutá temnou negatívnou minulosťou. S  jej manželom - prezidentom chcú z tohto objektu urobiť moderné múzeum alebo odovzdať do užívania niektorej z univerzít.

 

Čo je to za iniciatívu?

Na Ukrajine sme sa dozvedeli aj o akejsi zbierke podpisov na odvolanie prezidenta Zelenského. Vraj podpisy sa už rátajú na tisíce. Je to všetko však akési zvláštne, veď 2. kole prezidentských volieb V. Zelenskyj dostal v priemere zo štyroch hlasov tri, teda už spomenutých cca 75%. Okrem toho prezidenta Ukrajiny podľa ústavy možno odvolať iba vo výnimočných prípadoch a medzi ne rozhodne nepatrí žiadna petícia ani s miliónom podpisov. Na Ukrajine je síce všeličo možné, ale aby sa niekomu podarilo odvolať prezidenta, ktorý bol iba koncom apríla zvolený za prezidenta, tak to teda určite nie. Akurát by muselo dôjsť k novej a búrlivej revolúcii, teda k ďalšiemu "Majdanu". Kam by však V. Zelenskyj utiekol? Určite by nenapodobnil V. Janukovyča a tak by Rusko nežiadal o azyl...

/Cesta na Ukrajinu realizovaná pri finančnej pomoci Literárneho fondu/.