Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Kapitál – Rudolf Slezák

Občas si položím otázku, - čo by sa sa stalo, keby sa napríklad stal prezidentom Spojených štátov Amerických namiesto Obamu, McCain a v Rusku, povedzme Žirinovski. Veľa vecí by sme už mali za sebou a svet už pravde podobne riešil celkom iné problémy, ako je kríza na Ukrajine. Myslím si, že by sa ešte viac strieľalo, bolo by oveľa viac revolúcií, prevratov, vojen a nepokojov,ako je tomu doteraz., hoci ani Obama a Putin, nie sú žiadne holubičky, hrkútajúce si s olivovou vetvičkou v zobákoch. Aj na Ukrajine, mohlo všetko inak dopadnúť, ak by sa tam po osamostatnení, dostali do vysokej politiky, namiesto Kužmu, Kravčuka, Juščenku, Tymošenkovej, Janukoviča....ľudia zodpovednejší, rozumnejší a predvídavejší. Susedili by sme dnes s krajinou, ktorá by sa nezmietala v obrovskej hospodarskej kríze a nebola by hrozbou, pre celú Európu, svojou nestabilitou. Žiaľ Bohu, priveľa bolo na Ukrajine zlodejov a korupčníkov... samozrejme aj politikov, ktorý svoju krajinu uviedli do biedy a nešťastia, v akom sa dnes nachádza. Akoby sa každý z nich držal hesla - čím horšie, tým lepšie. Politici z dôvodov, že ak je v krajine zlá hospodarská situácia, je oveľa ľahšie dostať sa k moci, ako keď všetko klape, no a zlodeji a podnikatelia v tom tiež majú všetko jasné: majú viac možností robiť kšefty v mútnych vodách, keď o všetkom rozhoduje iba "Samovolščina", teda každý si robí, čo sa mu zachce. Preto je dnes na Ukrajine toľko milionárov , miliardarov a biednych ľudí. Doterajší politici sa k tomu všetkému iba prizerali, nebolo vôle, do toho zasahovať.

V Ukrajinskej hymne sa spieva - Ešte sa na nás bratci Ukrajinci osud usmeje. Mnohí veria, že sa na nich začne usmievať už po zvolení nového prezidenta Porošenku, zhodou okolností, tiež miliardára a potom po zvolení si novej vlády. Na tú súčasnú vládu, sa pozeram síce iba zvonku, nežijem na Ukrajine, no spôsob, akým sa dostala k moci, ma nepresvedčil, že by mala byť nadlho,ozdobou svojej krajiny a vzorom pre demokratický svet. Na túto vládu však demokratický svet vsadil, uvidíme ešte, ako to všetko dopadne. Za súčasný stav na Ukrajine nenesie však vinu iba pažravosť a nenásytnosť bývalých politikov a ekonomických oligarchov, ale aj demokratický svet, má v tomto prípade už všeličo za ušami. Nikto už neverí tomu, že všetko čo sa na Ukrajine udialo, prebehlo iba z vôle ľudu. Každý z nás veľmi dobre vie, že k tomu prispelo i zasahovanie z vonku, že na rozpútaní vášni a nenávisti, v ktorých sa Ukrajina zmieta, majú svoj podieľ predovšetkým mocnosti z obidvoch strán. Každá z nich chce mať na Ukrajinu svoj vplyv, no a jej súčasná  vláda, sa chová ako cudná stará dievka - Tu ma máte, postarajte sa o mňa.

Prečo je medzi mocnosťami taký veľký záujem o Ukrajinu? Je veľa politikov, vojakov, ekonómov, sociológov, žurnalistov i politických analitykov,  ktorí nám to denne vysvetľujú. Najviac pravdy však bude mať asi starý a bradatý Karol Marx. Málokto už dnes číta jeho zložité ekonomicko politické a sociologické spisy, no jeho Kapitál sa ešte stále vydáva a študuje. Každý z nás si pod týmto pojmom predstavuje čosi iné. Niekto veľkú knihu, pri ktorej písaní, jej autor vraj vyfajčil toľko cigár, že mu ich nezaplatil ani honorár za toto dielo, iný zasa ako obrovského Netvora, ktorý keď zacíti zisk, hrnie sa za ním za každú cenu. Rozdrví každého, kto sa mu postaví do cesty, nemilosrdne žuje, prežúva,kaličí a mrzačí, všetko žive. Potom to vypľuje,  ako nepotrebný odpad. No a táto Obluda, zacítila potravu, hlavne za hranicami Ukrajiny, ďalej na východe. Je tam vraj najväčšie množstvo plynu, ropy, dreva, vody, niklu, zlata...na svete. Ktorá pažravá obluda, by odolala pokušeniu po takejto lahôdke? Prejdeš cez Ukrajinu a už si k  nej, zasa o kúsok bližšie.