Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Každý maratón znamená prekonať sám seba

Zemplínska dedinka Vechec sa postupne dostáva na mapu športového sveta vďaka úspešným a obetavým funkcionárom, schopných organizovať podujatie svetového formátu. Reč je teraz o zvláštnom druhu maratónu, ktorý do nej nedávno prilákal tisícky športovcov, ochotných pobiť sa sám so sebou. So svojim fyzickým fondom i morálnymi vlastnosťami. Za všetkým stoja udalosti, ktoré sa odohrali v antickom Grécku kedysi v roku 490 pred našim letopočtom v priebehu perzsko-gréckych vojen. Z nich vysoko vyčnieva meno hrdinského vojaka Feidipidesa, ktorý po víťazstve Grékov nad obrovskou presilou Peržanov utekal 42 kilometrov do Atén, aby oznámil porážku interventov  a vyčerpaním padol mŕtvy na zem. Málo sa už spomína to, že iba niekoľko dní predtým absolvoval behom bezmála 450 kilometrov medzi Aténami a Spartou. Bol to zrejme vo svojich časoch známy a vojenskými veliteľmi uznávaný vytrvalostný bežec.  Práve vďaka tejto udalosti vznikli po tisíckach rokov novodobé olympijské hry s maratónskym behom na 42 kilometrov. Vechecký Spartan Race, športová udalosť pre širokú verejnosť, nie je ojedinelá. Milovníci previerky vlastných síl už tohto roku dreli na vo Valčianskej doline, v českom meste Litovel  a poľskom kúpeľnom meste Krynica. A po Vechci ich ešte čaká Revište, český Liberec a maďarský Tokaj.

 

Spartan Race nie je iba o behu. Má niekoľko kategórií od Sprintu na 3 km, cez Super na 8 km po Best na 12 km, okorenených rôznymi prekážkami (okrem detských a mládežníckych kategórií), kráľovskou disciplínou je však maratónsky beh s celkovým počtom 60 prekážok s doslova neuveriteľne obtiažnymi a záludnými prekážkami. Niektoré z nich máte možnosť vidieť v našej krátkej fotoreportáži.

Prečo spomíname práve Vechec? Všetci účastníci (vrátane organizátorov) ho totiž považujú za najťažší na svete a preto láka nielen Stredoeurópanov, ale aj zahraničných športovcov. Absolvovať ho a prísť do cieľa pre svoju medailu je drina až do vyčerpania, siahnutia až na najspodnejšie dno síl.

Kto tento druh športovania okúsi iba raz, skúša to opäť, je to ako droga, ktorá vás núti pravidelne trénovať zo všetkých síl, aby ste v najbližšom „race“ opäť prekonali sami seba. A samotný boj na trati, to je adrenalín, ktorý vás v cieli doslova preplní hormónmi šťastia.

 

To sú v skratke slová účastníkov, vecheckého Spartan Race, ktorí prekonali sami seba, ale aj tých, ktorí si prišli po skúsenostiach z predchádzajúcich akcií „okukať“ ten najťažší beh na svete. Najťažší práve prekážkami, ktoré pre nich organizátori pripravili. V tomto duchu sa vyjadrovali mladší i starší účastníci (štyridsiatnikov bolo ako maku), bez ohľadu na kategóriu behu, do ktorého sa prihlásili. Niektorí už pol roka vopred! Na neuverenie aj ďalší poznatok, že aj napriek pomerne krátkej histórii tohto druhu športovania (od roku 2014) sa už začínajú formovať nielen športové, ale aj rodinné družstvá, v ktorých rodičia prilákali na tieto skúšky prekonávania samých seba aj svojich potomkov, ktorí tiež podľahli tejto vášni. Napríklad, beží 42 ročný otec a má už svoju nástupkyňu 23 ročnú dcéru. Ale keď napríklad Spartan race opantal aj 47 ročnú pani Helenu S....

Zdá sa doslova absurdné, že práve do tej najťažšej kategórie, Elit, do Ultra behu so 60 prekážkami sa prihlásilo 1 800 mužov a žien, ktorí štartovali od rána v skupinách po 200 až 300 účastníkov v 15 až 20 minútových intervaloch. Tie „ľahšie“ kategórie na kratšie vzdialenosti a s menším počtom prekážok boli obsadené približne 500 borcami. Á propo, nie každému sadla tá či ona prekážka tak, že ju dokázal zvládnuť celú. V tom prípade musel nešťastník absolvovať trestné kliky, ktoré vedeli poriadne ubrať z fyzických síl.

 

Ešte slovo k organizátorom. Obrovskú akciu zvládli na jednotku, s kompletným zabezpečením poriadkovej, zdravotnej i záchrannej služby, občerstvenia a všestrannej starostlivosti o účastníkov podujatia i divákov. Klobúk pred nimi dole. Aby sme nezabudli na ďalšiu dôležitú informáciu, najlepší dosiahnutý čas na 42 km so 60 prekážkami bol vo Vechci 7:07:16 hodiny. Tie medaily veru stáli za to! Ale pozrite sa ešte na našu fotoreportáž...