Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

K 100. výročiu bardejovského futbalu – Milan Kundrát

V publikáciách v 90. a 100. rokov Bardejovského futbalu a článku v bardejovských novostiach z 19.7.2022, ktoré sa mi dostali do rúk od priateľov a fanúšikov bardejovského futbalu a keď som sa oboznámil čo všetko sa udialo, tak som bol prekvapený, že ani v jednej z týchto publikácii sa nehovorí o prvoligovom mužstve starších dorastencov, ktorí v období keď A mužstvo hrávalo v celoštátnej 2. československej lige a naši dorastenci (viď nižšie fotografia). Tvorili špičku nie len na Slovensku, ale patrili aj medzi úspešné mužstvá na medzinárodnej úrovni. Ako sa mohlo pozabudnúť na takéto mužstvo s takýmito hráčmi.

 

Spomeniem iba niektorých ako Harajda, Guliga, Stanislav Vankovič, Litavec, Zajac, Komanický, ako aj ostatných, pretože každý z nich bol už futbalistom na svojom poste. Z týchto dorastencov boli zaradení do A mužstva celoštátnej československej ligy Stanislav Vankovič, Stanislav Komanický, Andrejko a Harajda. Na tejto fotografii nie sú Vladislav Vankovič, ktorý bol hráčom aj Sparty Praha a Andrejko - vynikajúci futbalista, reprezentant Slovenska. Okrem týchto dvoch hráčov si obliekol reprezentačný drez ČSR aj Stanislav Komanický.

 

Pozornosť si zaslúži aj Ján Zajac brankár tohto mužstva, ktorý za vynikajúce výsledky v súťaži bol zaradený do výberu Slovenska a ČSSR. Zúčastňoval sa na rôznych turnajoch v Nemecku - Halle, kde vyhrali turnaj v Rumunsku, ako aj na sústredeniach v prípravných zápasoch. Mužstvo v zložení na fotografii sa stalo víťazom medzinárodného turnaja v Trnave. Prevažná väčšina z hráčov hrávala počas základnej vojenskej služby ale aj po nej v krajských a vyšších súťažiach. Na tomto doplnení upresnení údajov spolupracovali Ján Zajac a Stanislav Vankovič, ďakujem.

 

V bardejovských novostiach zo dňa 19.7.2022 medzi ocenenými pamätnou plaketou in memoriam chýbajú takéto mená funkcionárov ako Jozef Brnušák, Jozef Harčarik, Juraj Jevčak, Karol Šimonovič, Štefan Ťažký, Jozef Petruška, ktorý v časoch ak bola žiadúca pomoc, čo povedal to sa aj splnilo. Ďalej Mihok - tréner, Ján Turčani - futbalista, Andrej Grohoľ – lekár a ďalší.

 

Tento doplnok k 100. výročiu bardejovského futbalu som sa rozhodol napísať ako člen futbalového výboru Partizána Bardejov v čase keď A mužstvo hrávalo v celoštátnej 2. československej lige z dôvodu, že každý jeden z hráčov na fotografií, ale aj tí, ktorí tam nie sú, vrátane realizačného tímu majú značný podiel na rozvoji bardejovského futbalu. Taktiež za ich vynikajúce výsledky a vzornú reprezentáciu farieb Partizána Bardejov a to nie len na území Slovenska, ale aj v zahraničí.

 

Horný rad zľava - Harčarik - člen výboru, Harajda, Guliga, Hrabko, Vankovič Stanislav, Mihok - tréner, Šimiček, Litavec, Zajac - brankár, Kundrát - člen výboru, dolný rad zľava - Surgent, Komanický Stanislav, Bukovský, Hojda, Čižmár, Kvokačka

Horný rad zľava - Harčarik - člen výboru, Harajda, Guliga, Hrabko, Vankovič Stanislav, Mihok - tréner, Šimiček, Litavec, Zajac - brankár, Kundrát - člen výboru, dolný rad zľava - Surgent, Komanický Stanislav, Bukovský, Hojda, Čižmár, Kvokačka