Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Jozef Tomko bol rozhľadený človek, ktorý miloval svoju cirkev i Slovensko – Robert Fico

(TASR) - Kardinál Jozef Tomko bol mimoriadne múdry a rozhľadený človek, ktorý miloval nielen svoju cirkev, ale aj Slovenskú republiku. Vyhlásil to šéf Smeru-SD a expremiér Robert Fico. Na osobnosť nebohého kardinála Tomka si spomínajú viacerí slovenskí politici.

Slovensko môže byť podľa Fica hrdé na takých kardinálov, ako bol Ján Chryzostom Korec a Jozef Tomko. S oboma sa podľa svojich slov osobne poznal. "Je to nepochybne strata, napriek vysokému veku, nielen pre katolícku cirkev, ale predovšetkým pre Slovensko," povedal Fico o Tomkovi na pondelkovej tlačovej konferencii. Dúfa, že z radov slovenskej katolíckej cirkvi vyrastú ďalšie podobné osobnosti, ktoré budú šíriť dobré meno Slovenska po celom svete.

 

Poslanec parlamentu zo Za ľudí Juraj Šeliga označil Tomka za mimoriadne nadaného a inšpiratívneho človeka, ktorý sa pre svoju usilovnosť, dobrosrdečnosť a dôveru stal jedným z najvyššie postavených cirkevných hodnostárov. "Hoci žil v Ríme, jeho srdce bolo vždy na Slovensku. Keď na Slovensku vládol komunizmus, keď sa zatvárali rády, prenasledovali kňazi a disidenti, veľmi trpel. Aj v týchto ťažkých časoch sa snažil pre Slovensko spraviť, čo najviac vedel. Jeho láska k vlasti sa odráža aj v jeho poslednom prianí, aby jeho telo bolo pochované na Slovensku v Košiciach," napísal Šeliga na sociálnej sieti.

 

Úprimnú sústrasť vyjadril na sociálnej sieti aj expredseda KDH a bývalý osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ Ján Figeľ. Označil ho za veľkú postavu cirkvi i slovenského národa. Poslankyňa za OĽANO a splnomocnenkyňa vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia Anna Záborská pripomenula, že Tomko bol 16 rokov prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov a niekoľko rokov predsedom Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Napísal tiež mnoho knižných titulov. "Zaslúžil sa o vybudovanie Slovenského ústavu sv. Cyrila a sv. Metoda v Ríme. Toho, za čo mu môžeme byť vďační, je však oveľa viac," dodala Záborská na sociálnej sieti.

 

Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8.8.2022 v Ríme vo veku 98 rokov. Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska zriadila v súvislosti s jeho úmrtím e-mailovú adresu kondolencia@kbs.sk.