Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Jozef Banáš o Levovi Tolstom v Pohľadoch – Dušan D. Kerný
Mesačník Slovenské pohľady je najstarší literárny časopis v strednej Európe. Vytrvalo zápasí o rozširovanie pohľadu na literatúru, umenie a vedu. V predaji je teraz marocvé číslo mesačníka. Obsahuje desiatky pohľadov rôznych autorov na desiatky kníh a udalostí kultúrneho života tak, že poskytuje čitateľovi kvalifikovaný prehľad – skúsení autori píšu o slovenskej a zahraničnej literatúre. Jeden rozširuje pohľad za Moravu, druhý do literárneho antikvariátu, prekladateľskými cenami ovenčený Otakar Kořínek predstavuje už tretí preklad americkej autorky Sue Monk Kiddovej. Úvodník Mariána Tkáča je súdiac podľa názvu na tému Vždy ide o slobodu – a peniaze. Peter Cabadaj nám štyri desaťročia, ktoré uplynuli do smrti Ela Havettu pripomína tohto mimoriadneho tvorcu a jeho dielo. Vincent Šabík reflektuje tému čítania a chápania našich dejín v súvislosti s textami Evy Fordinálovej v Literárnom týždenníku a rozširuje obzor tejto problematiky v slovenskej esejistike.
Mediálne azda najznámejší autor súčasnosti Jozef Banáš dáva nahliadnuť do pripravovanej knihy Ako bojovali veľkí cez esej o Levovi N. Tolstom. Je to mimoriadny text. Dokumentuje, že každá generácia slovenských prozaikov sa po svojom vyrovnáva s velikánom ruskej a svetovej literatúry. Jozef Banáš dokumentuje, že Tolstoj, jeho životný príbeh má stále čo povedať aj po začiatku XXI. storočia, že je podnetom pre slovenského autora a témou pre jeho čitateľa.
Za mimoriadny a výnimočný treba označiť strhujúci príbeh Prípad Pobedim z pera barda literatúry faktu Sláva Kalného o pogrome na Cigáňov v na Považí v roku 1923. Je to priam detektívne strhujúca téma aj z odstupom rokov a dáva možnosť prečítať si výnimočný text aj čitateľovi, ktorý bežne po Slovenských pohľadoch nesiahne.
Už len spomínané dva texty poukazujú na manažérsku stratégiu redakcie, osobitne šéfredaktora. Vidno to aj na zaradení nestarnúcej výzvy spisovateľa a diplomata Antona Hykischa o moci a spisovateľovi. Pozoruhodnosť spočíva v tom, že pôvodina vznikla na pôde slovenského PEN klubu pred desaťročím a pre aktuálnosťou autor predniesol, opäť na pôde PEN vlani. Anton Hykisch v nej hovorí a opakuje: nemôžeme ostať v pozícii pozorovateľov, táto situácia poškodzuje nielen imidž spisovateľov a tvorcov vôbec. Nová moc pracuje veľmi účinne...sme objektom neustáleho útoku a ponorení do oceánu nadvlády všemocných médií. V pohľadoch je toho viac, oplatí investovať jedno euro desať centov, teda vlastne najlacnejšej knihy na trhu.
Píšeme to dnes, keď prvou rozhlasovou správou na čele ranných správ bol drsný oznam o samovražde spisovateľa Petra Pišťaneka – azda by sme sa v prvom rade mohli venovať literatúre a spisovateľov nielen vtedy, keď takto odchádzajú zo života. A azda by sme to mohli oznamovať šetrnejšie, s väčším rešpektom, citlivejšie, menej bulvárnejšie....spisovateľ a literatúra by sa mali dostať do našej pozornosti a kultúrneho vedomia azda skôr, azda kvôli tomu nemusia dobrovoľne odchádzať zo života.