Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Je to potlesk pre Rusko – Dušan D. Kerný

Už niekoľko rokov sa sleduje, čo a kto a ako píše o Rusku. Je na to vypracovaný systém. Jednotlivé médiá, ako aj ich autori sa zadeľujú do kategórií. Pracujú na tom desiatky ľudí. Pokiaľ sa dobre orientujem, ani verejnosť, ani poslanci a ani investigatívni novinári nepátrali po výške nákladov a prínose tejto aktivity pre naše slovenské potreby.

 

Dúfam, že do tej kategórie sledovaných nespadnú naši hokejisti. Kapitán nášho mužstva, vynikajúci obranca, ako aj strelec gólov na nedávnom šampionáte Andrej Sekera sa vyjadril o Petrohrade, aký je nádherný. Legenda nášho hokeja, strhujúci hráč Washington Capitals Peter Bondra zasa chválil skvelú Moskvu, kde sa cíti takmer ako doma! Tipujem, že týmto dvom sa tá chvála prepečie.

 

Mnohí diváci hokeja si asi všimli aj tieto drobnosti a možno si povedia: to treba vidieť na vlastné oči. V Petrohrade si naozaj možno užiť dejín, európskych dejín umenia, hudby, literatúry – a obrovské dávky historickej pamäti.

 

Kým noviny a internetové stránky sa zaraďujú do kategórie proruských, čo je dnes len iný názov namiesto slova podvratný, verejnosť sa asi pozerá na veci inak. V médiách sa priam zamlčalo, že tu bol ruský minister pre ekonomický rozvoj Alexej Valentinovič Uľjukajev. Vo chvíli, keď píšem tieto riadky, už sedí v Kremli na zasadaní ekonomickej rady Ruskej federácie. Predsedá jej Vladimír Putin. Je tam prítomný aj starý Putinov priateľ a staronový činovník Kremľa legendárny minister Kudrin.

 

Čo viedlo muža v takejto pozícii, aby na necelých dvadsaťštyri hodín letel do Bratislavy, kde nikdy predtým nebol? Ruský minister bol na Slovensku bez cvakania fotoaparátov a televíznych kamier na vôbec prvej návšteve! Čo hľadala taká veľká ruská ryba v malom slovenskom rybníku? A čo v príšernom lejaku ženie na verejne neoznámené podujatie desiatky podnikateľov zo Slovenska, z Moravy a z Čiech na bratislavské predmestie? A čo rusky hovoriaceho kórejského podnikateľa?

 

Sála je taká preplnená, že sa už nezmestia ani náhlivo prinášané stoličky. Jeden z bývalých ministrov hospodárstva sa čuduje, že stretnutie je v takej sále, kde sú ľudia natlačení, medzi nimi významní podnikatelia stoja. Ruského hosťa, jedného z kľúčových ministrov ruskej vlády, uvedú nielen ako člena vlády, ale aj ako reformátora. Nielen ako technokrata, ale i ako básnika. Ďalší bývalý minister hospodárstva, niekdajší pán v budove ministerstva, kde sa stretnutie koná, autor volebného úspechu prvej Dzurindovej modrej koalície hneď prejaví záujem o ministrovu básnickú tvorbu. Je to nielen zdvorilostný ťah, keď hovorí, že by si jeho verše rád prečítal. Veď na čítanie poézie treba vedieť viac, ako poskytuje bežná ruština.

 

Séria otázok sa týka železníc, medzi iným aj širokorozchodnej cez Slovensko do Viedne. Jedna strojárka firma, zrejme aby sa vyhla ťažkostiam a vývozom a protiruskými sankciami, chce postaviť svoju výrobu priamo v Rusku. Mladí dynamickí predstavitelia inej firmy sčasti slovenskej, sčasti rakúskej sa domáhajú presnej informácie, ako sa zúčastňovať na tendroch projektov výstavby ciest – obchvatov okolo Moskvy a Petrohradu. Teda hovorí sa o cestách za miliardy eur.

 

Ide o ľudí, ktorí majú prehľad. Nejde len o to, že väčšina, vrátane Kórejca, kladie otázky v ruštine. Každý vie, aká je ruská realita a problémy ruského rozpočtu. Je to všetko pragmatické. Ruský hosť nemôže a vyslovene ani nechce mať medový slovník. A nikto z podnikateľov sa ho nespytuje na to hlavné – plynovod Nord Stream, proti ktorému je aj Slovensko. Sú to borci, vedia o tejto horúcej téme medzi Slovenskom a EÚ na jednej strane a Ruskom na druhej a nechcú ju pretriasať na verejnosti. Šetria hosťa. Nechcú ho nútiť do fráz o tejto veľkej strategickej energetickej hre Únie proti Rusku. Lebo mu na verejnosti nechcú „osladiť“ prvú návštevu Bratislavy.

 

Stretnutie sa končí potleskom, priam skandovaným potleskom. Nie je to potlesk len pre tohto ministra. Je to potlesk pre Rusko. Pre to Rusko, ktoré biznis, a to ani slovenský, nechce izolovať, pre Ukrajinu a NATO stratiť, ale naopak.