Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Jasný signál pre Európu – Daniel Bachát

„Ak si niekto myslí, že potreby plynu Ukrajiny možno riešiť cestou reverzných dodávok, tak sa hlboko mýli. PO prvé: ak my uvidíme, že ktosi porušuje kontrakty v dodávke plynu, budeme znižovať objem a tom prípade budú objemy pre Európu nedostatočné“, povedal ruský prezident V. Putin.

 

Aj keď sa na nedávnom stretnutí ministrom zahraničí Ruska a Slovenska hovorilo o tom, že pri prípadnom reverznom toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu nebude Slovensko znášať nijaké dôsledky, ako sa vyjadril minister zahraničných vecí Ruska pán Lavórov, ruský prezident nejaké dôsledky pre Slovensko nepotvrdil, ale znižovanie objemu, ako povedal prezident Putin , sú jasnou hrozbou nielen pre Európu ale aj pre Slovensko. Niektoré krajiny Európy, ako napríklad Litva, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko, Česko, Slovensko a Bulharsko, takmer 100 percentne závisia od ruského plynu. Diverzifikácia dodávok na Ukrajinu sa plánuje z reverzných dodávok, cez Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko. Rozhodujúcim hráčom je tu Slovensko, ktoré na 90 percent závisí na ruskom plyne a pre Slovensko by bolo krajne nevýhodné rozhádať si svoje vzťahy s Gazpromom. Dodávky zo Slovenska sú však pre Ukrajinu nevýhodné aj preto, lebo Slovensko zaujalo rázny postoj „ber a plať“ a Ukrajina nemá z čoho platiť. Z vlastných zdrojov v minulom roku mala Ukrajina 21 miliárd kubických metrov plynu a tomto roku potrebuje viac ako 40-45 miliárd kubických metrov a jediným zdrojom je zatiaľ Rusko. Okrem toho je Ukrajina Rusku za dodávky plynu dlžná, ako to priznal aj komisár EU pre energetiku, viac ako 4 miliardy dolárov a nedávno splatila okolo 700 miliónov, teda tú čiastku, ktorú dohodol Janukovyč a Putin, ale táto dohoda už neplatí /išlo o cenu 268 dolárov za barel/.

 

V minulom roku spotreba plynu v Európe bola 541 miliárd kubických metrov, pričom importované bolo 253 kubických metrov. Dodávky Gazpromu pre Európu dosiahli 161 miliárd kubických metrov, čo je takmer 30 percent a väčšina týchto dodávok ide cez Ukrajinu. Pred pár dňami ministerský predseda Ukrajiny vyhlásil, že odoberajú plyn plnými tempami a kopia ho v zásobníkoch, to slovo kopia treba asi nahradiť slovom kradnú, pretože síce kopia ale neplatia.

 

V týchto dňoch prebiehajú rozhovory na úrovni Ukrajina - EÚ a Rusko o cenách plynu. Ukrajinci by chceli zachovať hranicu 268 dolárov za barel, pričom trhová cena pre ostatné krajiny v Európe sa pohybuje od 380 do 390 dolárov za barel a zrejme tejto cenovej relácii budú chcieť Rusi aj platbu z Ukrajiny. V utorok tohto týždňa vypršala dohoda o nedoplatkoch plynu z Ukrajiny, ak nedôjde k dohode, Rusi budú dodávať pre Ukrajinu plyn len takom objeme, aký si preplatia dopredu. Nakopený plyn v zásobníkoch im nebude stačiť do zimy a Európa je v ohrození, aj Slovensko, skúsenosti z minulých rokov máme s Ukrajinou nie najlepšie. A vtedy tam nebola taká vážna politická situácia ako teraz. Po pondelkovom rokovaní Ukrajiny, Ruska a EÚ vláda Ukrajiny vyhlásila, že bude platiť až vtedy, keď sa dohodnú na cene 268 dolárov za barel na tejto sume Ukrajina trvá a to znamená, že sa Gazprom s Ukrajinou jednoducho nedohodnú nikdy.