Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

J. Viskupič klamal, keď hovoril o podpise státisícového dodatku – Daniel Guspan

Bratislava 20. februára (TASR) - Poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) klamal, keď tvrdil, že predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) nakúpil koncom roka 2013 bezpečnostné opatrenia pre parlament za 300.000 eur bez súťaže formou dodatku k pôvodnej zmluve s firmou SecuriLas. V reakcii na jeho vyjadrenia to dnes uviedol kancelár Národnej rady SR Daniel Guspan. "To, že pán Viskupič tvrdí, že dodatok obsahuje navýšenie ceny o 300.000 eur, je absolútne klamstvo. Ak hovoríme o sume 300.000, tak hovoríme o hornej hranici finančnej operácie, ktorá je spojená s týmto dodatkom. Je to horná hranica finančnej operácie, koľko by maximálne mohla zmluva s touto spoločnosťou Národnú radu stáť v priebehu jej trvania," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Guspan. Odmieta, že by kancelária postupovala v rozpore so zákonom.

"Pán Viskupič nás obvinil, že sme obišli zákon pri tom, keď sme bezpečnostné zariadenia, ktoré boli v Národnej rade nainštalované, neobstarávali v rámci verejného obstarávania a že sme urobili dodatok, na ktorý sme nemali právo. Ak Viskupič tvrdí, že sme urobili dodatok, ktorý sme urobiť nemohli, zásadným spôsobom sa mýli," vyhlásil Guspan. Viskupiča odkázal na zmluvu z roku 2011, ktorú podpísala Kancelária NR SR počas minulého vedenia za Pavla Hrušovského. "Hovorí o tom, že zmluva so spoločnosťou SecuriLas je uzatvorená podľa určitého režimu. Dodatok napriek tomu, že v roku 2011 došlo k zmene zákona o verejnom obstarávaní, podlieha pôvodnému režimu uzatvorenia zmluvy. To znamená, že dodatok sme museli podpísať v pôvodnom režime," vysvetlil Guspan. Dodal, že Viskupič hovoril o masívnych opatreniach, ktoré parlament urobil. Guspan spresnil, že išlo o opravu dverí v protipožiarnych úsekoch, inštaláciu snímačov pre monitoring pohybu osôb a inštaláciu dverí do bufetu. Dvere i čidlá sú podľa kancelára vysúťažené, o čom má Viskupič aj dokumenty. "Montáž čidiel bola realizovaná na základe dodatku, oprava prechodov bola realizovaná na základe starej zmluvy," doplnil Guspan s tým, že tieto opatrenia stáli 18.000 eur. Poukázal, že parlament má na starosti aj Bratislavský hrad a iné priestory, o ktoré sa stará.

Viskupič dnes informoval, že sa pre svoje zistenia obráti na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby vec preveril a zistil, či pôvodná zmluva o údržbe a servise nebola navýšená obídením či porušením zákona. "My sa radi pridávame k podnetu pána Viskupiča a budem čakať ospravedlnenie od pána Viskupiča po tom, ako ÚVO skonštatuje, že sme konali v súlade so zákonom," vyhlásil Guspan. Dodal, že kancelária chystá nové verejné obstarávanie na novú firmu pre spomínané činnosti, dodatok je podľa neho teda len prechodný.

Denník Hospodárske noviny (HN) dnes informoval, že podľa pôvodnej zmluvy SecuriLas nedodávala a nemontovala bezpečnostné zariadenia, iba ich kontrolovala a servisovala. Dodatkom, ktorý jej navyše predĺžil platnosť zmluvy, tieto možnosti získala, navyše, za viac peňazí. To, že mala Kancelária Národnej rady SR spraviť na nákup a montáž nových bezpečnostných zariadení súťaž, potvrdili HN aj na ÚVO. Podľa hovorcu úradu Jána Mažgúta zákon zakazuje uzavrieť dodatok, ktorý by menil pôvodný predmet zákazky a sumu, s ktorou pôvodná zmluva nepočítala. Predseda parlamentu Pavol Paška bude podľa svojho hovorcu Pavla Chovanca žiadať za článok v HN ospravedlnenie a ak k nemu nedôjde, zváži žalobu. Voči článku v denníku sa ohradilo prostredníctvom svojho hovorcu Jána Mažgúta aj ÚVO. Podľa neho došlo k dezinterpretácii jeho vyjadrení.