Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Informácie o Ukrajine nie sú objektívne – Jozef Šucha

Na pravidelnej besede sa zišli členovia Únie slovenských novinárov v stredu 4. júna v Bratislave. Témou besedy bola situácia na Ukrajine.

 

Podpredseda ÚSN Dušan Kerný v úvodnom prejave pripomenul ťažiskové udalosti. Na nedávnom stretnutí vo Varšave svetoví lídri  dohodli na krokoch proti  Rusku v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Slovensko ako člen EÚ a NATO tak bolo postavené pred hotovú vec. „Pozrime sa však“ zdôraznil Kerný, „ako o Ukrajine informuje naša tlač, ale najmä verejnoprávna televízia a rozhlas“.  Pre označenie odporcov režimu (česká televízia používa striktne označenie vzbúrenci, ktoré je neutrálne) používajú slovenskí spravodajcovia označenia separatisti,  banderovci, proruskí ozbrojenci a pod. Všetko pojmy, ktoré sú hodnotiace, čo by sa v objektívnom spravodajstve nemalo stávať. Ukázalo sa, že rušenie zahraničných spravodajcov bola ďalšia chyba, ktorú urobila verejnoprávna televízia a rozhlas. Až v týchto dňoch tam poslali vlastných novinárov. „Podľa mojich skúseností jedine denník Pravda informuje objektívne“ povedal Kerný. Žiadne noviny nepovedali, že zvolenie Petro Porošenka bolo popretím všetkého za čo sa manifestovalo na majdane. Porošenko patrí k ukrajinským oligarchom a bol členom všetkých doterajších vlád. Išlo o výmenu „zlého“ oligarchu Jankoviča za „dobrého“ oligarchu Porošenka?

 

Vlado Mezencev, ktorý je aj členom ukrajinského zväzu novinárov a na Ukrajine študoval, doplnil Kerného informácie. Zdôraznil, že občania sú veľmi málo informovaní o historickom vývoji Ukrajiny, nepoznajú ani pozadie tzv. banderovcov (členov Zväzu ukrajinských nacionalistov) a ani to, že ich podpora medzi obyvateľstvom sa pohybuje okolo jedného percenta. Mezencev pripomenul, že na Kryme žije iba cca 25% Ukrajincov, v Donecku  49 – 51% a na ostatnom území okolo 90%. V diskusii vystúpili V. Zeman, A. Kopin, J. Darmo.

 

Najbližšie stretnutia členov Únie slovenských novinárov bude v stredu 15. 10. 2014 v Bratislave. 

PhDr. Jozef Šucha, podpredseda ÚSN